ZİRVEDEKİ GÜZELLİK: HIDIRNEBİ YAYLASI

ZİRVEDEKİ GÜZELLİK: HIDIRNEBİ YAYLASI

Hıdırnebi Yaylası, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde yer almaktadır. Hıdırnebi Metinkale Vadisi'nin uzantısı olan bir yayladır. 1600 metre yüksekliğe sahip olan Hıdırnebi Yaylası, büyüleyici güzelliğiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Bölgenin en tanınmış ve meşhur yaylalarından bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Hıdırnebi Yaylası'na halk tarafından "Dernek Çimeni" adı da verilmektedir ve 600 metrelik bir rakıma sahiptir.

Hıdırnebi Yaylası'nda yayla turizmine yönelik çalışmalar, 1998 yılında başlamıştır.

Hıdırnebi Yaylası'nın en çok ilgi gören yönlerinden bir tanesi de her yıl geleneksel olarak düzenlenen yayla şenlikleridir. Yöre halkının ve turistlerin katılımıyla düzenlenen etkinliklerle yaylaya festival havası hakim olmaktadır. Her yıl düzenli olarak 13 Temmuz'da başlayıp 20 Temmuz'da sona ermektedir. Bölgede oldukça meşhur olan Hıdırnebi Yayla Şenlikleri, Akçaabat Uluslararası Müzik ve Halk Oyunları Festivali-Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği adı altında düzenlenmektedir.

Yayla Şenlikleri'nin en görkemli kısmı, halk tarafından "Orak Yedisi" ismiyle bilinen etkinliklerdir. Orak Yedisi, şenliklerin son gününde yapıldığı için şenliklerin sona ermek üzere olduğunun habercisidir.

Şenliklere katılımın en yoğun olduğu gün ise; şenliğin 6. ve 7. günüdür. Bu günlere halk arasında "Derneğin Altısı" ve "Derneğin Yedisi" isimleri de verilmektedir. Hıdırnebi Yayla Şenlikleri boyunca yaylada konaklamak isteyenler çadır kampı gerçekleştirmektedir. Şenliklerde yöresel ürünler ve hediyelik eşya satışları yapılmaktadır. Yayla şenlikleri boyunca Akçaabat Horon Ekibi, şenliklerde halk oyunları gösterilerini sergilemektedirler. 

Hıdırnebi Yaylası, Doğa fotoğrafçılığı ve doğa yürüyüşü seven yerli yabancı ziyaretçiler için cazibe merkezi olan ve tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Yayla, doğal yaşam alanları ile yabani hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Açık havalarda Akçaabat'ı ve çevre köylerini bir seyir terasından izler gibi seyredebileceğiniz eşsiz bir manzaraya sahip olan yayla, bulutlu havalarda ise ayağınızın altına buluttan denizler sermektedir. 

Hıdırnebi Yaylası ve Akçaabat'ta Yeme İçme Mekanları

Hıdırnebi Yaylası'nda bulunan Zirve Restaurant ve Akçaabat'ta bulunan; Saray Köfte Balık Restaurant, Cemilusta Köfte&Balık, Komaroğlu Köfte Salonu, Tirvana Restaurant, Nihat Usta, Fevzi Hoca Balık&Köfte, Nejla Hanım Ev Tatlıları gibi işletmelerden Akçaabat'ın meşhur Akçaabat Köftesi ve yöreye ait diğer pek çok lezzetlere en muazzam şekilde ulaşabilirsiniz.

Akçaabat'ta Konaklama Mekanları

Akçaabat'ın sahip olduğu eşsiz doğa güzelliği ve tarihi yapısını günübirlik bir gezi halinde değil de bölgede konaklayarak keşfetmek isterseniz bölgede bulunan; Hanzade Park Hotel, Tilya Resort Hotel, Sera Nature Hotel, Sera Lake Resort Hotel&Spa veya Trabzon merkezde bulunan; Andalouse Elegante Suite Hotel, White House Hotel, Aksular, Feza Otel, Hotel Yıldız Life, Fengo Hotel, Real King Suit Otel gibi konaklama merkezlerinden faydalanabilirsiniz.

Trabzon'da Yapılabilecek Aktiviteler

Karadeniz Bölgesi'nde ikinci büyük kent olan Trabzon, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliğiyle de ön plana çıkmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki konumu itibarıyla "Şehzadeler Şehri" şeklinde de anılan Trabzon'un görülmeye değer yaylaları, tarihi mirasları ve birbirinden güzel doğal güzellikleri bulunmaktadır. Trabzon seyahatlerinizde; eşsiz güzellikteki oksijen deposu yaylalarda kamp yapabilir, su sporlarından kano ve rafting yapabilir, ülkemizde pek çok kişinin tutkunu olduğu Off Road aktivitelerine katılabilir, Trabzon'un eğimli toprakları üzerinde yamaç paraşütü yapabilir, yayla turlarıyla birlikte doğa yürüyüşlerine katılıp objektiflerinize tabloları anımsatan pozlar kaydedebilir, Trabzon'un muazzam doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz Jeep Safari turlarına katılabilirsiniz.

Hıdrnebi Yaylası Nerededir Ve Nasıl Gidilir ?

Hıdırnebi Yaylası Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde yer almaktadır. Trabzon merkeze 40, Akçaabat ilçe merkezine ise 29 km uzaklıktadır. Trabzon'un ikinci büyük ilçesi olan ve pek çok tarihsel, kültürel mirasa ev sahipliği yapan Akçaabat - Trabzon Havalimanı arası ise 15 km uzaklıktadır.

Akçaabat ilçesine ulaşım, Eco Oto Kiralama Trabzon ile  oldukça rahat ve kolay sağlanmaktadır. Trabzon Havalimanı içerisinde ve merkezde bulunan Trabzon Lüks Araç Kiralama ve Rent A Car Trabzon firmaları arasında Eco Oto Kiralama şirketinin filo ve araç kiralama hizmeti tercih edilmektedir.

Eco Oto Kiralama firması, profesyonel ekibi ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla Trabzon Lüks Araç Kiralama sektöründe adını ilk sıraya taşımıştır. 

Eco Oto Kiralama şirketinin güvenilir ve konforlu araçları; seyahatlerinizde Trabzon Lüks Araç Kiralama hizmeti sunarak sektör içerisindeki kurumsal firmaların arasına ismini yazdırmış bulunmaktadır. www.ecootokiralama.com

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com