Lastik Basıncınıza Dikkat Etmeniz Neden Önemli

Lastik Basıncınıza Dikkat Etmeniz Neden Önemli

Yoğun hayat temposu içerisinde birçok şey aklımızdan uçup gitmektedir. Bunlardan birtanesi sahip olduğunuz otomobilin lastik basıncını kontrol etmektir. Unutarak, kendinizi ve yanınızdakileri tehlikeye sokabilirsiniz. Otomobil performansınızın da düşmesine neden olmaktadır. Araç Kiralama Trabzon sektörü içerisinde Eco Oto Kiralama şirketi, müşterisini düşünerek araçların periyodik kontrollerini sağlamaktadır.

Otomobilinizin temel bileşenleri arasında lastikler bulunmaktadır. Harika sürüş deneyimini kaliteli lastikler ile sağlayabilirsiniz.

Lastik Basıncı Neden Önemli?

Lastik basıncı, otomobil lastiği içerisinde kalan hava miktarını ifade etmektedir. Basınç, psi başına pound-kuvvet veya inç kare olarak not edilmektedir. Yakıt istasyonu içerisindeki hava basınç alanında rahatça kontrol etmeniz mümkündür. Basıncı kontrol etmeniz size fayda sağlayacaktır.  

  • Az şişirilen lastik, çabuk aşınmaktadır.
  • Az şişirilen lastik, fazla yakıt tüketerek çevreye karbondioksit salmasına neden olmaktadır.
  • Az yada fazla şişirilen lastik, güvenliğinizi tehlikeye sokacaktır.
  • Fazla şişirilen lastik, düzensiz aşınmaktadır.
  • Fazla şişirilen lastik, aracınızın yol tutuşuna direk etki yapacaktır.
  • Fazla şişirilen lastik, yüksek hızda tehlike doğurmaktadır.
  • Lastik hava basıncınızı sık sık kontrol etmeyi unutmayın.
  • Lastik hava basıncınızı zamanında kontrol etmeniz, lastik ömrünü de uzatacaktır.
  • Otomobiliniz her iki durumda da, tümsek üzerinden geçerken şiddetli şekilde zıplayacaktır.
  • Her iki senaryoda da lastik değişimi zorunlu hale gelecek ve gereksiz masraflara yol açacaktır.

Otomobil Lastik Basıncını Kontrol Etme

Lastin basıncı, ideal olarak iki hafta arayla kontrol edilmesi gerekir. Fakat, otomobilniz uzun süre kullanılmayacaksa, akaryakıt istasyonunda basıncı daha sık kontrol etmeniz gerekecektir. Basınç okumalarını elde etmeniz için aşağıdaki detayları aklınızda bulundurmalısınız.

Soğuk Lastiklerin Basıncını Kontrol Edin

Soğuk hava anında lastik basıncını tespit ettiğinizde, doğru okuma gerçekleştirebilirsiniz. Otomobilinizi sürmeye başlamadan önce, birkaç saat boyunca kullanılmadığı zaman içerisinde en iyi lastik basıncını kontrol edebilirsiniz. Lastik içlerindeki havayı sürüş ile birlikte yakalayacaksınız.

Önerilen Basıncı Öğrenin

Otomobil el kitapçığını inceleyerek ön ve arka lastik basıncına kolayca ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmak için soğuk lastiklerdeki en düşük hava basıncını öğreneceksiniz. 32 psi yada 35 psi gibi rakamları göreceksiniz.

Bir Gösterge Kullanın

Bir gösterge kullanarak lastik basıncını harika şekilde öğrenebilirsiniz. Otomobil parçası satan mağaza yada akaryakıt istasyonundan temin edebilirsiniz. İki çeşit ölçü bulunmaktadır. İki tür de güvenilir okuma sağlayacaktır. Bir göstergeye sahip olarak, optimum lastık basıncınızı koruyabilirsiniz.

Lastik Basıncını Ölçmek için Gösterge Kullanma

İlk önce lastik hava valfindeki kapağı çıkararak, güvenli şekilde sıkıştırmanız gerekecektir. Daha sonra, göstergeyi valf gövdesine yerleştirin ve tıslama sesi kesilinceye kadar sıkı bir tutuşla aşağı doğru bastırın. Gösterge de okumayı göreceksiniz. Otomobil üreticinizin tavsiyesine uyup uymadığını kontrol edin.

Üretici tavsiyesinin üzerinde olduğunu fark edersiniz, valfi içeri iterek bir miktar havanın kaçmasına izin verin. Aksi durumda, önerilen limit altında bulursanız, lastiğin havasını şişirmeniz gerekecektir. Son olarak, valf kapağını düzgün şekilde sabitleyerek diğer lastiklere de aynı uygulamayı yapın.

Rent a Car ile Lastik Basıncı Önemi

Aracınızın emniyet sistemi içerisinde lastik basıncı önemli yere sahip olmaktadır. Yol sürüşünüzü etkileyerek hayati tehlikelere yol açabilmektedir. Oto Kiralama Trabzon ve Rent a Car Trabzon sektöründe Eco Oto Kiralama, otomobilinizi teslim almadan önce lastik basınçlarını ve kontrollerini gerçekleştirmektedir.

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Benzer İlginizi Çekecek Tanıtım İçerikleri ;

Güvenliği Sağlamak İçin Kiralık Oto Camınızı Yenileyin

Rent a Car ile Araç Lastiği Satın Alma İpuçları

Şehirdışı Seyahatiniz de Yanınızda Bulunması Gerekenler