Araç Kiralama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Araç Kiralama Nedir ve Nasıl Çalışır?

En son teknolojiye sahip en yeni modelleri sürmeyi seviyor ancak doğrudan satın alacak kaynaklara sahip değil misiniz? Eğer öyleyse, Araç Kiralama sizin için çözüm olacaktır. Araç kiralamak, bir araç için cüzi miktar ödeyerek sınırlı süre kullanmanız anlamına gelmektedir. Araç kiralamanın ne anlama geldiği ve bundan nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size rehberlik edelim.

Araç Kiralama Nedir?

Her şeyden önce Araç Kiralama, küçük bir ön ödeme yaparak belirli süre için araca sahip olacağınızı söyleyen resmi sözleşmeyi takip etmektedir. Bu sözleşme ayrıca, sözleşme feshedilene kadar aylık ödemeler yapmanızı da zorunlu kılmaktadır. Ayrıca, sözleşmede sabit fesih bedeli ödeyerek, sözleşme sona ermeden önce herhangi zamanda anlaşmayı feshedebilirsiniz. 

Sözleşme, kiraya veren – arabayı ödünç veren şirket ve arabayı ödünç alan kiracı arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle Araç Kiralama daha çok uzun dönemli araç kiralamaya benzemektedir. Araba modellerinizi sık sık değiştirerek iki ila üç yılda birden fazla model deneyimleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Türkiye'deki En Ucuz Araç Kiralama fırsatlarından Eco Oto Kiralama şirketi ayrıcalıklarıyla faydalanabilirsiniz. Yüksek peşinat ödemeden aracınıza kavuşabilirsiniz.

Araç Kiralama Nasıl Çalışır?

Araç Kiralama süreci, ön ödeme tutarı, aylık kira ve sözleşme süresinin belirlendiği bir sözleşme ile başlamaktadır. Ön ödeme tutarı, aracın amortismanı, faizi ve kiralama ücretlerine bağlı olmaktadır. Amortisman, arabanın satın aldığınız ve sattığınız zamanki değeri arasındaki fark olmaktadır. Kiracı, araç kiralamak için sözleşmede yer alan tüm şartları yerine getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Sözleşmede yer alan hususlar şunlardır:

Kiralama Başında Ödeyeceğiniz Para Tutarı

Yukarıda belirtildiği gibi, sözleşme, araba kiralamak için yapmanız gereken bir miktar kesin ödemeden bahsetmektedir. Kesin ödeme miktarı ve aylık ödemeler, kiralama süresine, izin verilen kilometreye, kalıntı değere, kiralama ücretine ve vergilere göre olmaktadır.

Aylık Kira Ödemelerinin Tutarı

Aylık kira ödemeleri için yukarıdaki ile aynı şey geçerlidir. Bunlar amortisman, faiz, kira bedelleri ve vergi bazında belirlenmektedir.

Kira Süresi

Sözleşme, araca sahip olmanıza izin verilen süreyi belirtmektedir. Bu süre genellikle iki ila dört yıl arasında değişim göstermektedir.

Fesih Ücretleri

Kiracı istediği zaman sözleşmeyi feshedebilir ancak sözleşmede belirtilen ücretleri ödemek zorunda kalacaktır.

Yıllık Kilometre

Kiraya veren, sizden açıkça bahsederek sizi yılda belirli millere bağlayacaktır. Bunun ötesine geçerseniz, kiralama sonunda ek ücretler ödemek zorunda kalacaksınız.

Araca Aşırı Hasar Verme Cezası

Arabayı ödünç aldığınız gibi aynı durumda iade ettiğinizden emin olmalısınız. Aracın aşırı ve ağır hasar görmesi durumunda tazminat ödemekle yükümlü kalacaksınız. Anlaşma gereğince farklı hasarlar için çeşitli tutarlar söz konusu olabilecektir.

Kira Ödemesinin Eksik Yapılmasının Sonuçları

Sözleşmeler ayrıca eksik kira ödemelerinin yansımalarından ve cezalarından da bahsetmektedir.

Araç Kiralamanın Dezavantajı Nedir?

Sahip Olamazsınız

Araç kiralamanın en büyük dezavantajı, zaten ona sahip olamamanızdır. Peşin ödeme, aylık kiralar ve onarımlar için çok para harcamanıza rağmen, buna sahip olamazsınız. Birçok insan için aylık ödemeler, aylık banka taksitlerinden çok daha az olmaktadır. Ancak daha geniş bir açıdan bakıldığında, uzun vadede araba kiralamak, satın almaktan daha pahalı görünmektedir.

Sınırlı Kilometre

Kiraya veren, kilometre sınırlamaları koyarak sürüş yeteneğinizi sınırlamaktadır. Kilometre sınırları yılda 10.000 ila 15.000 arasında değişim göstermektedir. Bu da Kiralık Araç özgürce kullanamayacağınız anlamına gelmektedir.

Sonlandırılması Zor

Bazen anlaşmayı sonlandırmayı düşünebilirsiniz. Ancak yüksek ücretler sizi bunu yapmaktan alıkoyacaktır.

Sonuç olarak

Özellikle fazla para harcamadan çok sayıda arabayı deneyimlemek istediğinizde araç kiralamanın birçok avantajı vardır. Böyle bir senaryoda, genellikle geri dönüşü zor olan bir kredi almaktansa araba kiralamak daha iyi olacaktır.

Eco Oto Kiralama ile Araç Kiralama Keyfi!

Kolay şekilde Araç Kiralama keyfini Eco Oto Kiralama şirketiyle çıkarabilirsiniz. Kiralık Araç Trabzon hizmetleriyle otomobil kullanımınız oldukça rahat ve keyifli geçecektir. Şimdi sizde bu fırsatı yakalamak için erken rezervasyon yaptırmayı kesinlikle unutmayın.

Manuel yada otomatik araçlarıyla, Kiralık Oto Trabzon hizmetleriyle sağlayarak müşteri porfyöne oldukça seçenek sunmaktadır. Rent a Car Trabzon sektöründe müşterisinin güvenini sağlamaktadır.

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Benzer İlginizi Çekecek Tanıtım İçerikleri ;

Oto Kiralama da Bulunması Gereken Özellikler

Araç Kiralama ile Yakıtı Verimli Yapmanın 5 Yolu

Manuel veya Stik Vites Araba Kullanmanın En Kolay Yolu

Araç Kiralama, Oto Kiralama, Kiralık Araba, Rent a Car

Araç Kiralama Hizmeti Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Kadınlar Otomatik Erkekler Manuel Araç Kiralıyor