Turnasuyu Vadisi Doğa Harikası | Kültür Portalı

Turnasuyu Vadisi Doğa Harikası | Kültür Portalı

Ordu ili Gülyalı ilçesinde yer almaktadır. Ordu merkezine 10KM mesafede bulunan Turnasuyu Vadisi, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Saraycık beldesi, doğusunda Gülyalı ve batısında ise Ordu ili çevrili olmaktadır. Turnasuyu 550 yıllık geçmişiyle dik tepelere ve engebeli araziye sahip olduğu görülmektedir.

Ordu iline çok yakın olması, yazın kafa dinlemek için nezih tatil yeri olan mücavir alan sınırları içerisinde bulunmaktadır. Turnasuyu sınırları içinde Giresun dağlarından akan ve Karadeniz'e dökülen Turnasuyu Irmağı bulunarak köyü ikiye ayırmaktadır.

Gülyalı ilçesi 1987 yılında kurulunca Ordu merkez den alınan Turnasuyu, Gülyalı ilçesine bağlanmıştır. Adını ise dinlenerek su ihtiyaçlarını gideren turna kuşlarından aldığı bilinmektedir. Gülyalı ilçe sınırları içerisindeki Or-Gi Havalimanı çıkışında bulunan Eco Oto Kiralama şirketi, Ordu Rent a Car ve Ordu Oto Kiralama alanında kaliteli hizmet vererek tercih edilmektedir.

Turnasuyu Vadisi Hakkında Genel Bilgi

Turnasuyu Vadisi, yürüyüş parkurları ve pek çok bakir köşeleriyle gezi rehberlerinin uğrak noktası olmaktadır. Turnasuyu Vadisi'nin içerisinde bulunan Turna Deresi ise kayalık yatağı ve onu saran yemyeşil örtüsüyle, dört mevsim meraklılarının dikkatini çekmektedir. Turnasuyu Deresi berraklığını koruyarak, dereboyu pek çok bitki ve rengârenk çiçek çeşidi görmeniz mümkün olacaktır.

Turnasuyu Vadisi toplam dört etaptan meydana gelmekte ve yürüyüş güzergâhı yaklaşık 4 veya 5 günde tamamlanmaktadır. İlk kamp yeri Vadinin alt kısmında Saraycık Beldesi olarak belirlenmiştir. Turnalık Yaylasındaki çam ormanları yürüyüş yolunun bitiş noktası olmaktadır.

Yerel halk tarafından geçilmez olarak anılan yerler tam profesyonellere göre olduğu söylenebilir. Turnasuyu Vadisi yürüyüşünüz sırasında ağaç köprüler, yerleşim kalıntıları ve kaya mezarlıklar sizi bekliyor olacaktır.

Turnasuyu Vadisi'nin dikkat çeken yanı ise Karadeniz'e özgü ''Karadeniz alası yada (som balığı)'' olarak bilinen alabalıkların yumurtlama yeri olmasıdır. Turnasuyu Deresi, çok sayıda tatlı su kefali, bıyıklı balık, siraz balığı ve eğrez balığı gibi tatlı su canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

Saraycık beldesinde yer alan Yoruz Kent Ormanı, Turnasuyu Vadisini keşfetmeden önce uğrayabilirsiniz. Turnasuyu Vadisi, Ordu il merkezi yakınındaki el değmemiş güzellikleriyle Türkiye'nin en ideal yürüyüş parkurlarından birtanesi olmaktadır.

Turnasuyu Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ordu ilinin ilçesi olan Gülyalı, Saraycık beldesinde yer alan Turnasuyu Vadisi ulaşımınız Eco Oto Kiralama şirketine gelen müşterisine büyük kolaylık ve ayrıcalıklar sağlamaktadır.

Ordu Oto Kiralama ve Ordu Araç Kiralama firmaları içerisinde Eco Oto Kiralama, Araç Kirala ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık Oto Kirala hizmeti alarak, doğa turizmini bölgeye uygun Arazi - SUV araç segmentleriyle keşfedebilirsiniz.

Or-Gi Havalimanı ile Turnasuyu Vadisi arası 7KM olmakta ve 10 dakika sürmektedir. Sizde Eco Oto Kiralama ile şimdi online rezervasyon yaptırarak, tatilinizin güvende geçmesini sağlayabilirsiniz.

'Gezi ve seyahatlerinizin vazgeçilmezi, Eco Oto Kiralama.'

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Ordu İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Doğal Tabiat Parkı Ulugöl | Ordu - Gölköy

Ordu - Ünye Kalesi Tarihi Efsanesi | Kültür Portalı

Ordu - Gölköy Kalesi Hakkında Bilgi | Tarihi Kültür

Ordu Fatsa - Gaga Gölü Tarihi Kültür

Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu

Ordu Boztepe - Tarihi Kültür

Ordu Şehrinin Güzellikleri