Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı

Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) olarak da bilinen bu konak Banker Kostaki Teophylaktos tarafından 1898-1913 yıllarının başında konut olarak yaptırılmıştır. Malzemeleri İtalya’dan getirilen konak mimarları, İtalyan olduğu bilinmektedir. 

Nemlioğlu Ailesi, 1917 yılında iflas eden Kostaki Teophylaktos’un tüm varlığına haciz koyulması ile konağın satışını aldıkları bilinmektedir. Konak Milli mücadele yıllarında karargâh olarakta kullanılmıştır. 1924 yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk eşi Latife Hanım ile bu konakta misafir olarak ağırlanmıştır.

Trabzon Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Trabzon şehir merkezinde bulunan Trabzon Müzesi(Kostaki Konağı) Ortahisar ilçesine bağlı Zeytinlik caddesi mevkisindedir. Müzeye gidiş oldukça rahat ve kolaydır. Trabzon Havalimanı arası 8 dakika olup 5,4 km ulaşım mesafesindedir. 

Müşterilerine rahat ve konforlu ulaşım sağlamak için Trabzon Havalimanı ve merkezde bulunan Oto Kiramala Trabzon ve Rent A Car Trabzon firmaları içerisinde Eco Oto Kiralama şirketi bulunmaktadır. Keyifli ve güvenilir Araç Kiralama ve Filo Kiralama hizmetini tercih edebilirsiniz.

Trabzon Müzesi - Kullanımı Hakkında Bilgi

1927-1932 tarihleri arasında Trabzon Valisi Ali Galip Bey tarafından kullanılmıştır. 1927-1931 yıllarında kamulaştırılarak Hükümet Konağı olarak kullanılmıştır. 1931-1937 yılları arası müfettişlik binası olarak kullanılmıştır. 1937 yılında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığınca 50. yıl Kız Meslek Lisesi olarak hizmet vermiştir.

Trabzon Müzesi Yapısı ve Eserleri

Ülkemizde birçok mimar örnekleri arasında yerini almıştır. Bodrum katı hariç tüm duvarlarının tamamı kalem işleri ile süslenmektedir. Çok değerli bir işçiliğe sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu 22 Nisan 2001 tarihinde tamamlanarak Trabzon Müzesi olarak ziyaretçilerine açılmıştır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Trabzon Müze Müdürlüğü

Konağın birinci katı Etnoğrafik eserler bölümü yöresel özellikler ile mevcuttur. İslami ve Osmanlı Devleti Dönemi asma katı idari bölüm olarak kullanılmıştır. Bodrum katına indiğiniz de Arkeolojik eserler bölümünü göreceksiniz. Zemin katı Konak teşhiri olarak ziyaretçilerine sunulmuştur. Müzenin içerisinde toplam 3.651 ürün sergilenmektedir.

Trabzon Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) içindeki eserlerin değeri ve tarihi yapısı ile haftanın her günü ziyaretçilerine 09:00 - 19:00 saatleri arasında açıktır. 

Trabzon Müzesi, muhteşem sanat eserlerini görmenin yanı sıra genel kültürümüzünde gelişeceği bir yapıya sahiptir. Yurt içi ve yurt dışı yabancı turistlerin ziyaretine uygundur. 

  • Giriş Ücreti : 10 TL,
  • Öğrenci : İndirimli,
  • Müze Kart : Ücretsiz,

Karadeniz'in incisi Trabzon şehrini görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Bir çok doğa harikası ve tarihi yapıtları ile seyahatinizin keyifli geçeceğine eminiz. 

Ulaşım Nasıl Sağlayabilirim?

Eco Oto Kiralama, 1993 yılından itibaren Trabzon, Ankara, İzmir, Ordu ve Giresun illerindeki şubeleri ile siz değerli misafirlerine Araç Kiralama hizmeti vermektedir. Rent a Car ve Filo Kiralama hizmet ayrıcalıkları ile şehir içi vip transfer seçeneği ile yolculuğunuzun keyifli geçmesini sağlamaktadır. 

https://www.ecootokiralama.com/trabzon-rent-a-car.php rezervasyon yaptırabilir.

https://www.ecootokiralama.com/iletisim.html numaralarını arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir ;

Trabzon'daki Saklı Cennet Çal Mağarası

Karadeniz'in İncisi Trabzon'u Keşfetmek!

Hamsiköy Tarihi Doğa Harikası

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler

Benzersiz Tarihi Yapısı ile Sümela Manastırının Hikayesi

Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii

Trabzon Atatürk Köşkü Tarihçesi