Tonya’nın Doğa Harikası Canikdere Şelalesi ve Doğal Yürüyüş Yolu

Tonya’nın Doğa Harikası Canikdere Şelalesi ve Doğal Yürüyüş Yolu

Trabzon ili Vakfıkebir ilçesi Tonya köyünde yer almaktadır. Canikdere Şelalesi, ilçe içerisinde adeta ziyaretçisi için cennet konumunda bulunmaktadır. Turizm sektöründe son zamanlarda gündemde olan şelale doğal yürüme yolu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaktadır.

Canikdere Şelalesi, Nerede ve Nasıl Gidilir? sorusunu ilgili yazımızda paylaştık. Türkiye’de tek örneği olan doğaya hiçbir şekilde müdahale edilmeden, şimdiye kadar yapılmamış yöntem ile oluşmuştur. Hiç ağaç kesilmeden, iş makinaları girmeden, şantiyeye dönmeden, ahşap yürüme yolu yapılmıştır. Canikdere Şelalesi, doğa üzerinde doğal yöntemler ile yapılmıştır. Fol Deresi yürüyüş yoluyla şelaleye ulaşmak için 2019 yılında açılarak turistik yer olmuştur.

Tonya adı Pontus Rum Devleti zamanından kalmıştır. Rum beyi kızı Tonya’yı, bölgeye çeyiz hediyesi etmiştir. Canikdere Şelalesine eskiden gidebilmek zor ve yürümek saatler almaktaydı. Bu yol koşullarından dolayı daha az insan gidebilmekteydi. Günümüzde doğal yürüyüş yolu sayesinde 10 dakika içerisinde şelaleye ulaşmak mümkündür.

Yürüyüş yolu boyunca ahşap korkulukları ile bazı noktalarda seyir terasları bölümü ve oturup çay içebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Dereye inmek ve yazın yüzmek isteyen vatandaşlar içinde merdivenler yapılmıştır. Şelaleye giriş ücreti bulunmamaktadır. Tonya'nın Doğa Harikası Canikdere Şelalesi ve Doğal Yürüyüş Yolu, Fol Deresi kenarından kıvrıla kıvrıla şelaleye kadar uzanmaktadır. Fol Deresi üzerindeki yürüyüş yolu 1800M uzunluğa sahiptir.

Manzarası ile kendine hayran bıraktıran Canikdere Şelalesi ve Doğal Yürüyüş Yolu, eşsiz güzelliklerini fotoğraflayabilirsiniz. Yazın yöredeki yaylalara çıkmak isteyen yerli ve yabancı turistler, soluklanarak yerli halk ile sohbet etmekten hoşlanmaktadır. Hafta sonu şehirden uzaklaşarak doğayla buluşmak isteyenlerin yeni adresi, Canikdere Şelalesi ve Doğal Yürüyüş Yolu kışın yağan karla beyaza bürünmektedir. Yolda, seyrine doyum olmayan manzaralar ortaya çıkmaktadır.

Doğa Harikası Canikdere Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Canikdere Şelalesi, Trabzon ili Vakfıkebir ilçesi Tonya köyünde yer almaktadır. Trabzon’a uçakla yada otobüsle ulaşabilirsiniz. Kadıralak Yaylası için önce Tonya’dan geçmek gerekmektedir. Trabzon ile Tonya arası 67KM olmakta ve 1 saat 10 dakika sürmektedir. Tonya'ya gidebilmek için toplu taşıma yada dolmuşları kullanabilirsiniz.

Canikdere Şelalesi ve Doğal Yürüyüş Yolu alanına şahsi aracınızla gitmek isterseniz araç kiralayabilirsiniz. Trabzon Rent a Car firmaları içerisinde yer alan Eco Oto Kiralama şirketinin güvenilir Araç ve Filo Kirala hizmetleri ile kolay ve rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon Havalimanı ve Trabzon merkez şube ofisiyle Eco Oto Kiralama şirketi, uygun fiyat seçenekleri, geniş araç çeşitliliği, hizmet kalitesi ve personellerinin güler yüzlü karşılamasıyla Trabzon Araç Kiralama sektöründe hizmet sunmaktadır.

Seyrine doyum olmayan manzaralar ortaya koyan Doğa Harikası Canikdere Şelalesi, doğa severlerin gezilecek yerler içerisinde yerini almaktadır. Gezi rehberiniz için sizde Eco Oto Kiralama şirketinden erken rezervasyon yaptırmakta geç kalmayın.

'Gezin, görün ve eğlenin, konforu keyifle sürerek yaşayın.'

Müşteri Hizmetleri ;


Benzer İçerikler ;

Trabzon'daki Saklı Cennet Çal Mağarası

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler

Hamsiköy Tarihi Doğa Harikası