Tibeti Kilisesi Bin 200 Yıllık Tarihi Kültür - Artvin

Tibeti Kilisesi Bin 200 Yıllık Tarihi Kültür - Artvin

Tibeti Kilisesi, tam adı Tbeti Meryem Ana Manastırı olan kilise Gürcistan’ın güney kesimlerinde yer almaktadır. Tibeti Kilisesi, Orta Çağ da inşa edilen Gürcü manastırı özelliğine sahiptir. Bugün Kilisenin konumu Türkiye sınırları içerisinde, Artvin ilçesinin Cevizli köyünde konumlanmaktadır.

Manastır adını Cevizli köyünün eski adı olan Tbeti'den almaktadır. Tbeti ülke adı olan Tibet'e benzetilmesin gelmektedir. Tibeti Manastırının en önemli yapısı, kubbeli kilisesi ve haç planlı olmasıdır. Günümüzde Ana kilise olan Tibeti Kilisesi dışında manastırdan herhangi bir yapı kalmamıştır.

Tibeti Kilisesi, 2020 yılı Ağustos ayından önce büyük bir bölümü yıkılmış olmakta ve kilisede kazı çalışmaları başlatılmıştır. 10. Yüzyıl da ilk Tao Prensi I. Asot tarafından yaptırılmıştır. Piskopos Saba 11. Yüzyıl da Bizans saldırılarından korunmak için etrafını surlarla çevirmiştir.

Orta Çağda Tibeti Kilisesi, Gürcistan'ın en önemli el yazması ve kültür merkezi konumunda olmaktaydı. Kilise deki pek çok hagiografik eser burada kaleme alınmıştır. Tibeti Manastırı birkaç binadan oluşurken, günümüze sadece harap haldeki kilise kalmıştır. Tibeti Manastırı, 17. Yüzyılın ikinci yarısına kadar faaliyet göstermiştir. Daha sonra kilise camiye dönüştürülmüş ve 19. Yüzyılın sonlarına kadar kullanılmıştır.

Tibeti Kilisesi, 1961 yılında dinamitlenerek yıkılmıştır. Eski bir piskoposluk merkezi olan Tibeti, Şavşeti ve Acara'nın bir kısmı Tbeti Piskoposluğu sınırları içerisindeydi. Manastır da çeşitli el yazmaları kaleme alınmıştır. Tbeti'yi Osmanlı Devletinin almasından sonra kilisede ayin devam etmiştir. Piskoposluk merkezi 17. Yüzyılın ortalarına kadar varlığını korumuştur. Osmanlı Devleti bu tarihten sonra binaya el koymuştur.

1880 yıllarında Tibeti Kilisesi, camiye dönüştürülerek yapıda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Fakat tasvirler ve freskler zarar görmüştür. 1889 yılında ise Tbeti Manastırından dökülen taşlar kullanılarak cami inşa edilmiştir. Tibeti Kilisesi cami olmaktan çıkmıştır. Kilise büyük ölçüde yıkılıp, zarar görmüştür. Kilisenin kubbesi daha sonra çökmüştür.

Bugün kilisenin ayakta duran duvarları da zarar görmüştür. Tibeti Kilisesi'nin iç mekânında çok sayıda freskler bulunmaktadır. Kilise yıkıntıları arasında bugün ki varlığını korumaktadır. Sunağın üst tarafında İsa'nın freskinin bir parçası görülmektedir. Freskin iki yanında melekler ve kerubimler görülmektedir.

Tibeti Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tibeti Kilisesi, Artvin ili Şavşat ilçesine 10KM mesafede olmakta ve Veliköy yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Trabzon Havalimanı ile Tibeti Kilisesi arası 289KM olmakta ve 4 saat sürmektedir.

Trabzon Havalimanı içerisindeki Eco Oto Kiralama şirketi, Trabzon Rent a Car sektöründe vermiş olduğu hizmet kalitesiyle müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Trabzon Oto Kiralama sektöründe sürekli yenilenen konforlu segment araç filosu, gezi rehberi için güvenli ve kurumsal işleyişiyle müşterisinin ilgisini çekmektedir.

'Güvenle kiralayın, konforlu araçlarıyla seyahatinizin keyfini sürün.'

Google Maps Yorum Bırakın!

Araç Listemiz : Araç Listesi

Filo Kiralama : Filo Kiralama

Güncel Kampanya ve Haberler : Haberler

İletişim : İletişim


Artvin İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Maral Şelalesi Gezi Rehberi, Artvin Borçka