Tarihi ve Eşsiz Manzarasıyla Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale

Tarihi ve Eşsiz Manzarasıyla Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale

Rize - Çamlıhemşin ilçesinin 15 kilometre güneyinde yer almaktadır. Fırtına deresinin batı yamaçlarındaki sarp kaya kütlesi üzerinde denizden 750M, dere yatağından 100M yükseklikte inşa edilmiştir. Tarihi ve Eşsiz Manzarasıyla Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale en dikkat çekici tarihi alanı ile seyahat eden kişilerin gezilecek yerler listesinde ilk sırada yerini almıştır.

Zil Kale; iç kale, orta surlar ve dış surlar olarak meydana gelmiştir. Dış kale kapısına kuzeybatı tarafındaki patika yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Teras yardımıyla orta surlar seviyesine ulaşılmaktadır.

Burada üç önemli yapı olan şapel, baş kule ve muhafız binası bulunmaktadır. Kalenin duvarlarında bulunan kiriş delikleri, dört katlı olduğunu göstermektedir. Kulenin en üstü teras şeklinde olmakta ve kalenin manzarasını terastan izleyebilirsiniz. Doğuda bulunan pencerelerden de izlemeniz mümkündür.

Zil Kale, 1 gözetleme kulesi ile 8 burçtan oluştuğu görülmektedir. Zil deresi hendeğine savunma durumunda merdivenle inilebilmektedir. Kale, kesin yapım tarihi bilinmemektedir. Trabzon İmparatorluğu Bryer döneminde, bizzat merkezi yönetim ve İmparatorluğa bağlı olan yerli derebeyleri tarafından da yapıldığını bilinmektedir. 

Zil Kale, Osmanlı bölgeyi fethinden sonra Kale-i Zir adı ile askeri amaçlar için kullanılmıştır. Zil Kale'de 1979 tarihinde bulunan 4 - 4 ½ Cm çapında 26CM uzunluğunda pirinç döküm iki el topu bulunarak Trabzon Müzesine getirilmiş ve günümüzde de sergilenmektedir. Zil Kale 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunmaktadır. 2011 yılında Zil Kale restorasyonu yaklaşık 250 bin TL tutarak, Zil Kale Eşsiz Manzarasıyla ziyaretçilerine açılmıştır.

''P.Minas Bijişkyan'' yazar; kayalığın üzerindeki Zil Kale için ''eski bir kalenin içinde insana şaşkınlık veren büyük bir kule ve kemerli binalar vardır, kalenin alt ucu, tepelerin üzerinde başka kalelere ve kilise kalıntıları Fırtına deresine kadar uzanır” diyerek anlatmıştır.

Görkemli Zil Kalesi Çevresinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  • Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı,
  • Ciha Kalesi,
  • Varoş Kale,
  • Kız Kalesi,

Tarihi Zil Kale Giriş Ücreti Ne Kadar?

  • Zil Kale’ye giriş ücreti 3 TL olmaktadır.
  • Özel insanlar için(engelli), kartları ile ücretsiz giriş yapabilmektedir.

Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tarihi ve Eşsiz Manzarasıyla Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale tatilinizde kültürel değerlerimizi görerek seyahatinizin keyfini çıkaracaksınız.

Trabzon Havalimanı ile Görkemli Zil Kale arası 156KM olmakta ve 2 saat 15 dakika sürmektedir. Rental Trabzon sektöründeki Eco Oto Kiralama şirketi, bölgeye uygun Arazi - SUV seçeneği ve 4x4 Dacia Duster araçları ile konforunuzu düşünmektedir.

Profesyonel ekip çalışanlarıyla Trabzon Havalimanı içerisinde Araç ve Filo Kiralama Hizmetleri veren Eco Oto Kiralama, müşteri memnuniyetini sağlaması ile ön plana çıkmaktadır.


Rize İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Palovit Şelalesi Doğal Güzelliğini Keşfedin

Rize'de Bulutlar Üzerinde Huser Yaylası, Görenleri Büyülüyor

Rize - İkizdere Tarihi Özellikleri ve Anzer Yaylası

Ayder Yaylası Turizm ve Kültür Gelişim Bölgesi (Rize)