Emniyet Kemeri Kullanımın Önemi

Emniyet Kemeri Kullanımın Önemi

Emniyet Kemeri Kullanımın Önemi

Emniyet kemeri yolcuyu hayata bağlar. Günümüzde yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanımın önemi hakkında bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Cezai yaptırımlar olmaksızın bir alışkanlık haline gelmesi gereken emniyet kemeri kullanımı, trafik kazalarında can kurtarıcı öneme sahiptir.

Trafik Kazaları ve Nedenleri

Ciddi hasar ve hayat kayıplarının yaşandığı trafik kazalarında emniyet kemeri kişiyi çarpmanın etkisiyle savrulup zarar görmekten korur. Sürücü ve sürücü yanında seyir halindeki yolcuların da riskler taşıdığı kazalarda emniyet kemeri kullanımı yaşanması muhtemel tehlikeleri önler. Trabzon Oto Kiralama hizmetleri kapsamında araç kiralama yapan sürücü ve yolcular emniyet kemeri kullanımı hakkında bilgilendirilir.

Emniyet Kemeri Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kısa süreli yolculuklarda emniyet kemeri kullanmaya gerek olmadığı bilgisi tamamen yanlıştır. Sürüş teknikleri konusunda kendine güvenen araç sürücüleri kaza yapma ihtimalleri olmadığını düşünür. Oysa trafik kazaları farklı sebeplerle oluşur. Araç düşük hızda giderken de emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır.

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları

Emniyet kemeri kullanımı temel olarak çarpışmanın yarattığı sarsıntının azalmasını sağlar.

  • Çarpma etkisiyle tek bir bölgenin şiddetli darbe görmesini engeller.
  • Kişilerin araçtan fırlamasına bağlı tehlikelerin oluşumunu engeller.
  • Baş, göğüs, omurilik gibi hassas bölgelerin çarpmasını önler.
  • Ufak kazalarda ciddi yaralanmaların önüne geçer.

Yapılan çalışmalar neticesinde emniyet kemeri kullanımı, kazalardaki yaralanma riskini hafiflettiğini yada ortadan kaldırdığını görmekteyiz.

Kaza Riskine Karşı Emniyet Kemeri Kullanımı

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %25'inin hiçbir zarar görmediği kanıtlanmıştır. Güvenli bir sürüşün en temel kuralı ise;

  • Aracın ve sürücünün yolculuğa her anlamda hazır olmasıdır.

Arabaya binilir binilmez emniyet kemeri bağlanmalı ve doğru takıldığı kontrol edilmelidir. Bir alışkanlık haline gelen uygulamanın çocuk ve bebek yolcular içinde oto koltuğuyla desteklenmesi gerekir. Trafikte ön ve arka koltukta emniyet kemeri kullanımını destekleyen Trabzon Oto Kiralama hizmetleri, hayat kurtarır.

Sürücü ve yolcular arabaya biner binmez motor çalışmadan önce emniyet kemerlerini takmalıdır. Araç sürücüsü emniyet kemerlerinin takılı olduğunu kontrol etmeden hareket etmemelidir. Oturulan koltuğun sol yanında bulunan kemer, omuzdan geçerek karın boşluğundan yana çapraz şekilde bağlanmalıdır. 

Web & Grafik Tasarım ve SEO Hizmeti - SEO Destek Merkezi & Dijital Pazarlama Ajansı - www.seodem.com Tarafından Geliştirilmektedir