TARİHİ VE DOĞA GÜZELLİĞİYLE BÜYÜLEYEN KÖY: ÖDEMİŞ BİRGİ KÖYÜ

TARİHİ VE DOĞA GÜZELLİĞİYLE BÜYÜLEYEN KÖY: ÖDEMİŞ BİRGİ KÖYÜ

İzmir Araç Kirala hizmetleri ile ulaşım sağlayacağınız Birgi Köyü, İzmir ilinin Ödemiş ilçesinde yer almaktadır. Ödemiş'in en meşhur köyüdür. Birgi Köyü'nün tarihi, M.Ö. 2000'li yıllara kadar dayanmaktadır. Friglerden Osmanlılara kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Birgi Köyü, 1920'lerdeki Yunan işgali ile birlikte köydeki evlerin yıkılması ve eserlerin yok edilmesi gibi kötü bir geçmişe sahiptir. Bir sit alanıdır ve mimari özellikleriyle İzmir'de görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Birgi Köyü, iki büyük meydana sahiptir. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ve Türbesi, Birgi Ulu Camii, Ümmü Sultan Şah Türbesi, Hatuniye Kümbeti gibi turistik mekanlar, bu iki meydan etrafında toplanmıştır.

Birgi Köyü geziniz esnasında dikkatinizi çekecek olan en önemli yapılar, Birgi Evleri olacaktır. Birgi Evleri, ikişer katlı yapılardır ve depolar ile yaşam alanlarından oluşmaktadır. Evlerin çoğunun kendine özgü bir avlusu bulunmaktadır. Yıkılmak üzere olan bazı evlerin yanı sıra restore edilerek turizme kazandırılmış ve sanatsal resimlerle süslenerek farklı bir hava kazandırılan evler de mevcuttur. Bu evlerde, eskiden bölgenin zenginlerinin oturduğu bilgisi mevcuttur. Asırlık çınar ağaçlarının yemyeşil yaprakları arasında beliren taş duvarlı, kırmızı kiremitli ve ahşap pencereli bu evler; fotoğraf tutkunu gezginlerin objektiflerine masalsı pozlar vermektedir. Yemyeşil dokusu ve saklı kalmış tarihiyle Birgi; İzmir'e gelen turistlerin ziyaret ettikleri turizm bölgelerinden bir tanesidir. İzmir’deki tüm mekanlara Adnan Menderes Havalimanı içerisinde hizmet veren İzmir Araç Kirala şirketi Eco Oto Kiralama ile kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir Araç Kirala ile Ulaşım Sağlayacağınız Birgi'de Görülmesi Gereken Yerler

Koruma altına alınan kentsel sit alanlarından biri olan Birgi, pek çok medeniyetin kalıntılarıyla süslüdür. Bu özelliklere sahip yapı ve alanlar şunlardır:

1- Çakırağa Konağı

1763 yılında ahşapları Venedik'ten getirilerek yapılan 3 katlı, görkemli bir konaktır. Avrupa mimarisinin de izlerini taşımaktadır. Konağın duvarlarında çok sayıda boyama resimler vardır. Konak, restore edilerek Kültür Bakanlığı'na bağlı bir müze olarak faaliyet göstermektedir.

2- Ulu Camii

Beylikler döneminin ilk camilerinden bir tanesi olan Ulu Camii, 1312 yılında inşa edilmiştir. Çivi kullanılmadan ahşap işçilikle inşa edilen cami, turistlerin ilgi odağı halindedir.

İç kısmında çini ve ağaç işlemeciliğine ait önemli eserler yer almaktadır. Bu eserlerden; 1332 tarihinde, ceviz ağacından "kündekari (Geometrik desenlerin delik ve zıvana ile çatma sisteminde örülen iskelete tablalarının kiniş sistemi ile geçirilmesi suretiyle tutkalsız, çivisiz olarak yapılan ahşap sanatıdır.)" tekniği kullanılarak yapılan minber eşsizdir. Bu teknik, Cami'nin 6 pencere kanadında da uygulanmıştır. Bu özelliklerinden dolayı Birgi Ulu Camii, 14. yüzyıl ağaç işçiliğinin en iyi örneklerinden birini sergilemektedir.

Cami'nin hemen yanında Aydınoğlu Mehmet Bey'in 1334'te inşa ettirdiği türbesi yer almaktadır.

3- Birgi Evleri

Birgi Evleri genelde iki katlı olarak inşa edilen evlerdir. Arazinin eğimli yapısından dolayı bazı evlerin zemin katları yarısı bodrum olarak toprak altında kalmıştır. Birgi Evleri'nin planını üst katlar belirlemektedir. Koruma altına alınmış olsalar dahi çok sayıda yıkılmak üzere olan evler mevcuttur.

Ayrıca Birgi gezinizi salı gününe denk getirirseniz; Tire Salı Pazarı'na da uğramadan dönmeyin.

Birgi Köyü'nde Yeme-İçme Mekanları

Birgi Köyü'nün tarihi ve doğal güzelliğini keşfiniz sırasında gezinize kısa bir mola verebileceğiniz pek çok işletme bulabilirsiniz. Birgi Sofrası Restoran, Mor Fesli, Birgi Elif Hanım Konağı, Birgi Nar Danesi, Meşhur Tarihi Töngül Pide Fırını gibi bölgede bulunan tesisler sizlere en lezzetli ve konforlu molayı sunacaklardır.

Birgi Köyü'nde Konaklama Mekanları

Birgi Köyü'nün doğası, tarihi ve mistik büyüsüyle yapacağınız seyahatiniz ardından tüm yorgunluğunuzu atabileceğiniz keyifli bir konaklama imkanı için Bergama merkezinde bulunan; Birgi Ata Konağı, Derviş Ağa Konağı, Birgi Çınaraltı Pansiyon, Kadılar Paşazade Konağı Otel işletmelerinden birini tercih edebilirsiniz.

İzmir Araç Kirala Hizmeti ile Birgi Köyü Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Birgi Köyü, İzmir ilinin Ödemiş ilçesinde yer almaktadır. Ödemiş ilçesi ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arası, 91 km mesafededir. Birgi Köyü ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arası ise 115 km mesafededir.

İzmir Adnan Menderes Havaalanı içerisinde bulunan İzmir Araç Kirala ve İzmir Rent A Car alanındaki firmalar arasında Eco Oto Kiralama şirketi, güvenilir Araç ve Filo Kiralama hizmeti vermektedir. Ecocar Araç Kiralama İzmir şirketinin araziye en uygun araçlarından seçip Birgi Köyü'ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan İzmir Araç Kirala, Araç Kiralama İzmir ve Avis ihtiyacınızı Ecocar Araç Kiralama ile edineceğiniz hizmetle avantajlı fiyat seçenekleri ve üstün kalite anlayışıyla giderebilirsiniz. www.ecocar.com.tr

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com