SELÇUK KALESİ İLE TARİHİ BİR YOLCULUK

SELÇUK KALESİ İLE TARİHİ BİR YOLCULUK

Kiralık Araba İzmir ile rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz Selçuk Kalesi, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Selçuk'a hakim bir tepe üzerinde inşa edilmiştir.

Selçuk Kalesi, M.Ö. 1000'li yıllarda Efes Antik Kenti'nin ilk yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bir kaledir. Kalenin inşaatında; moloz taş, devşirme malzeme ve tuğla kullanılmıştır. Kale, 17 adet kuleyle güçlendirilmiştir.

Selçuk Kalesi'nin doğu ve batı yönünde 2 ana girişi mevcuttur. Geçirdiği depremler ve savaşlar sonucunda, kale içerisindeki yapılar ve kale duvarları yıkılmıştır. Fakat daha sonra kalede yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte kale, günümüzdeki halini almıştır.

Selçuk Kalesi, Ayasuluk Kalesi olarak da bilinmektedir. Kale; bu ismi, Türklerin eline geçtikten sonra almıştır. 14. yüzyılda Osmanlı topraklarına dahil edilen kalenin en üst noktasında bir sarnıç yer almaktadır. Bu sarnıcın, Bizans döneminde bir bazilika (eskil çağlarda kral sarayı) olduğu söylenmektedir. Sarnıcın yanı sıra kalede, bir de bir cami bulunmaktadır. Caminin inşa edilme tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Aydınoğulları Beyliği'nin Ayasuluk'u aldığı dönemlerde inşa edildiği düşünülmektedir.

Selçuk Kalesi'ne ait yer alan bir inanışa göre; Aziz Yuhanna, 90 yaşındayken İncil'i burada yazmıştır.

Kalenin içerisindeki caminin yanında evler yer almaktadır ve bu evlerin temelleri, yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Sınırlarının görülebilmesi mümkün olan evler, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmıştır. Evler, birbirlerine bitişik olarak inşa edilmiştir.

Kalede yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda; hamam ve yaşam alanı kalıntıları, kilise kalıntısı ve Erken Tunç Çağı'na ait eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. İzmir’deki tüm mekanlara Adnan Menderes Havalimanı içerisinde hizmet veren Kiralık Araba İzmir şirketi Eco Oto Kiralama ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Kiralık Araba İzmir ile Ulaşacağınız Selçuk'ta Yeme İçme Mekanları

Yedi Uyurlar Mağarası çevresinde ve bulunduğu Selçuk ilçesinde yeme içme molası verebileceğiniz pek çok işletme mevcuttur. Selçuk Pidecisi, Nur Restaurant, Bizim Ev Hanımeli Restoran, Ayasoluk Restaurant, Efes Kalyon Restaurant, Selçuk Köftecisi, Efes Fırın Cafe gibi tesisler sizlere en lezzetli hizmeti sunacak olan mekanlardandır.

Selçuk'ta Konaklama Mekanları

İzmir'in tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz bölgede bulunan ve günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Ephesus Centrum, Ephesus Palace, Celsus Boutique Hotel, Hitit Hotel işletmeleri Efes gezinizde sizlere en konforlu konaklama hizmetini sunacaklardır.

Kiralık Araba İzmir ile Selçuk Kalesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ecocar Kiralık Araba İzmir şirketi müşteri memnuniyeti odaklı hizmetiyle size en konforlu İzmir seyahati fırsatını sunmaktadır.

Selçuk Kalesi, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Selçuk ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arası 26 km mesafededir.

İzmir iline gelen ziyaretçilerin görmek istediği Selçuk Kalesi'ne ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı içerisinde bulunan Ecocar İzmir Araç Kiralama hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz veya transfer hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Ecocar İzmir Araç ve Filo Kiralama şirketi, uygun fiyat seçenekleriyle günlük, haftalık veya aylık olarak Kiralık Araba İzmir hizmetiyle faaliyet göstermektedir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Kiralık Araba İzmir, Araç Kiralama Aydın ve Avis ihtiyacınızı Ecocar Araç Kiralama ile edineceğiniz hizmetle avantajlı fiyat seçenekleri ve üstün kalite anlayışıyla giderebilirsiniz. www.ecocar.com.tr

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com