Rize Kalesi Şehir Manzarası ve Tarihçesi

Rize Kalesi Şehir Manzarası ve Tarihçesi

Rize ili Kale mahallesinin üst kısmında konumlanmıştır. Rize Kalesi Şehir Manzarası ve Tarihçesi, doğal yükseklti üzerinde bulunarak deniz seviyesinden 150M yükseklikte yer almaktadır. Kale, şehir merkezinin güneybatısında 480 m2 alan üzerinde bulunmaktadır. Şehir Manzarası ve Tarihçesi ile kültürel miraslar içerisinde olmaktadır.

Rize Kalesi 1,5KM tırmanma sporu yapılabilmesiyle, yerli ve yabancı gezi rehberleri için bölgeyi cazip kılmaktadır. Kale kısımları farklı dönemlerde inşa edilerek Rize'nin en önemli kültürel mirasları içerisinde yer almaktadır. Kale içi I. Justinianus tarafından 527 - 565 yılları arasında yapılmıştır. Kalenin aşağı kısmının bir bölümü 13. Yüzyıl da inşa edildiği bilinmektedir.

Rize Kalesi İçerisi ve Çevresi Hakkında Bilgi

Kale çevresi günümüzde çay bahçesi olarak kullanılmaktadır. İç Kale, 1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarılarak turizme açılmıştır. Kale, deniz manzarası ve muhteşem görseliyle kent merkezini en ideal noktadan görme imkânı sağlamaktadır. Kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı tarafında bulunan surlardaki kule kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.

Düzgün moloz taş ile kesme taştan inşa edilen iç kalenin girişi doğu tarafında bulunmaktadır. Yarım daire şeklinde beş adet kulesi vardır. Aşağı Kale; içerisinde bazı kule kalıntılarıyla batı duvarlarının kaldığını günümüzde göreceksiniz.

Rize Kalesi Bölümleri ve Ziyaret Saatleri Nasıldır?

Kale, dört farklı bölümden oluşmaktadır. Bu oluşumları aşağıda bilginize sunarız.

  • Surlar,
  • Aşağı Kale,
  • İç Kale,
  • İç Kale ile Atatürk Caddesi Arasında Yer Alan Dış Kale Kalıntıları,

Kale çevresindeki surlar yaklaşık 2M uzunluğa sahiptir. Horasan harcı ve yontma taş kullanılmıştır. Şehir manzarasının tadını çıkarabilmeniz için çay bahçesi bulunmaktadır. Yapı günümüzde doğal görünümünü koruyarak etkin şekilde kendini göstermektedir. Rize Kalesi, oldukça önemli yere sahip olarak mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

  • Giriş Saati : 07:00 - 00:00 
  • Kale girişi ücretsizdir.

Rize Şehir Merkezinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  • Şahin Tepesi / Dağmaran,
  • Rize Müzesi,
  • Tarihi Rize Çarşısı,
  • Ziraat Çay Bahçesi,

Rize Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rize Kalesi, kültürel mirasıyla görülmesi gereken eserlerden birtanesi olmaktadır. Kale ulaşımınızı sağlamanız için Trabzon Araç Kiralama ve Trabzon Rent a Car sektöründe kaliteli hizmet vermesiyle Eco Oto Kiralama şirketi tercih edilmektedir.

Trabzon Havalimanı ile Rize Kalesi arası 73KM olmakta ve 1 saat sürmektedir. Siz de seyahatinizin keyfini sürmek istiyorsanız, Eco Oto Kiralama şirketinin geniş araç filosuna göz atarak hemen yararlanın.

'Seyahatinizin tadını, konforlu segment Oto ile sürün.'

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Rize İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Tarihi ve Eşsiz Manzarasıyla Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale

Palovit Şelalesi Doğal Güzelliğini Keşfedin

Rize'de Bulutlar Üzerinde Huser Yaylası, Görenleri Büyülüyor

Rize - İkizdere Tarihi Özellikleri ve Anzer Yaylası

Ayder Yaylası Turizm ve Kültür Gelişim Bölgesi (Rize)