RİZE'DE HER MEVSİM AYRI GÜZEL: AYDER YAYLASI

RİZE'DE HER MEVSİM AYRI GÜZEL: AYDER YAYLASI

Ayder Yaylası, Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1350 metre yüksekliktedir. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olan Ayder Yaylası, çeşitli çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcalarıyla meşhurdur.

Ayder Yaylası'nın geçmişi, 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ayder Yaylası'nda bulunan kaplıcanın geçmişi ise 1700'lü yıllara dayanmaktadır ve 320 yıllık bir tarihe sahiptir.

1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Ayder Yaylası, ülkemizde hem sağlık hem de doğa turizminin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Sırtını Kaçkar Dağı'na yaslayan Ayder Yaylası, Kaçkar'a çıkan dağcıların ilk durak yerleridir.

Yeşilin Her Tonuyla Ayder Yaylası'nı Keşfedin

Ayder Yaylası; yüksek dağlar arasında uzanan yol, tepelere serpiştirilmiş evler ve yeşilin her tonunu buluşturan ağaçlar ile tarifi imkansız bir doğal güzellik sunmaktadır. Ayder Yaylası'nda; dağın zirvesinden çıkan suyla birlikte dağın eteklerinde küçük bir şelale oluşmaktadır. Şelalenin görüntüsünden dolayı bir gelin tülüne benzediği için kendisine Gelin Tülü Şelalesi ismi verilmiştir. Ayder'deki kaplıcalar, Osmanlı döneminden itibaren şifalı suyu ile ilgi odağı olmuştur. Kaplıcaların; romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları iç hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilmektedir. Kaplıcalar; 260 metre derinlikte ve 55 derece sıcaklıktadır.

Ayder Yaylası, muazzam güzelliğinin yanı sıra kaplıcaları ile de yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Ayder Yaylası'nda her mevsimi bir başka coşkuyla yaşama fırsatını bulabilirsiniz. Yaz aylarında; yeşil doğası ve boğa festivali, kış aylarında ise kardan adam şenlikleri ile hayatınızın en keyifli tatillerinden birini geçireceğiniz bu doğa harikası yaylayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tatil planınızın ardından Trabzon Araç Kiralama Sahibinden şirketi olan Eco Oto Kiralama'dan kendinize en uygun aracı kiralamayı unutmayınız.

Trabzon Günlük Araç Kiralama Seçenekleri İle Rize'de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Yeşilin bin bir tonunu barındıran Rize, yerli ve yabancı turistlere; sahip olduğu doğasıyla birlikte muazzam görsel şölenler sunmaktadır. Renk cümbüşlerine, güzelliğine ve doğasına hayran kalacağınız bu harika şehir; sizlere birçok aktivite imkanını da sunmaktadır. Eşsiz güzellikteki doğası içerisinde doğa yürüyüşlerine katılabilir, coşkun akarsularında rafting ile heyecanın doruklarına çıkabilir, birbirinden lezzetli yöresel yemekleri tadabilir, yaylalarında ve çağıl çağıl çağlayan şelalelerinde doğanın tadını çıkarabilir, yemyeşil çay tarlalarını keşfedebilir, çeşitli mesire alanlarında mangal ve piknik keyfiyle huzurlu vakitler geçirebilir, doğa içerisinde bisiklet ve atlı doğa yürüyüşlerine katılabilir, kuş ve yaban hayatını gözlemleyerek Rize'nin büyüleyici faunasını keşfedebilir ve Jeep Safari, yamaç paraşütü, kamp, helikopterle kayak, olta balıkçılığı gibi pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. 

Ayder Yaylası'nda Yeme-İçme Mekanları Nelerdir ?

Ayder Yaylası'nda Bal Ormanları olarak bilinen ormanlarda yetişen Kafkas Gülleri'nden elde edilen ballar, Ayder Balı şeklinde tüm dünyada ün yapmıştır. Karadeniz'in ünlü mıhlaması, mısır ekmeği, Laz Böreği, lahana sarması, hamsi çeşitleri bölgede mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir. Yörenin bu meşhur lezzetlerine ulaşabileceğiniz; Ayder Şimal Kahvaltı&Pide Salonu, Tepe Cafe&Restoran, Bizum Mutfak Ev Yemekleri, Balcı Sefer, Gürgendibi Restoran, Ayder Kahve Konağı, Ayder Doğa Alabalık Çiftliği, Çinçiva Kafe gibi işletmeler Ayder Yaylası'nda hizmet vermektedir.

Ayder Yaylası'nda Konaklama Mekanları Nelerdir ?

Rize Ayder Yaylası'nın yemyeşil doğasının tadına vardıktan sonra bölgede konaklayabileceğiniz pek çok konaklama mekanları mevcuttur. Ayderoom Otel, Ayder Doğa Resort, Haşimoğlu Otel&Spa, Kaçkar Resort Otel, Ayder Yeşilvadi Otel, Nani Butik Otel&Bungalov, Ayder Şelale Dağ Evleri, Gelgör Otel, Villa Yaman Ayder, Ayder Kardelen Bungalov, Ayder Petek Otel, Ayder Koru Otel gibi konaklama mekanları bölgede, en rahat ve konforlu bir şekilde konaklayabilmenizi sağlamak için sizlere kaliteli bir hizmet verecektir. Bu otellerde konaklama ihtiyacınızın yanı sıra Ayder Yaylası'nın meşhur şifalı suyu ile kaplıca hizmetlerini de temin edebilirsiniz.

Ayder Yaylası Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Trabzon Havalimanı ile Rize Ayder Yaylası arası 154 km mesafededir.

Rize Ayder Yaylası, doğa güzelliğiyle görülmesi gereken turizm yerlerinden bir tanesidir. Ayder Yaylası'na ulaşımınızı sağlamanız için Rize Araç Kiralama ve Trabzon Araç Kiralama Sahibinden sektöründe kaliteli hizmet vermesiyle bilinen Eco Oto Kiralama şirketini tercih edebilirsiniz.

Profesyonel ekip çalışanlarıyla Rize Havalimanı ve Trabzon Ortahisar ( Trabzon merkez ) içerisinde bulunan Trabzon Araç Kiralama Sahibinden şirketi olan Eco Oto Kiralama; Avis, Enterprise, Garenta, Budget, Tav ve Cande Rent A Car hizmetleriyle müşteri memnuniyetini sağlaması ile ön plana çıkmaktadır.

Rize seyahatiniz için Rize Araç kiralama hizmeti Eco Oto Kiralama şirketinden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayınız. www.ecootokiralama.com

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com