RİZE ZİL KALESİ

RİZE ZİL KALESİ

Zil Kalesi Rize ilinin Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yer almaktadır. Denizden 75 metre; dere yatağından ise 100 metre yüksekliktedir.

Bölgenin en dikkat çekici tarihi eserlerinden biridir. Hem bölgenin hem de Bayburt'a kadar varan kervan yolunun güvenliğini sağlamak için kurulmuştur.

Osmanlı Devleti tarafından bölgenin fethedilmesinden sonra Zil Kalesi, güvenlik amacıyla kullanılmaya devam etmiştir. Bu dönemde Zil Kalesi; Kale-i Zir şeklinde anılmıştır.

Kale'nin inşa edilme tarihine dair kesin bir bilgi olmamakla beraber araştırmacılar tarafından 14. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir.

1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunmaktadır. Zil Kalesi; iç kale, dış ve orta surlardan oluşmaktadır ve Kale'nin dış bölümüne kuzeybatı yönünden bir patika yardımıyla ulaşılmaktadır.

Kale'nin orta surlarına bir teras yardımıyla çıkılmaktadır. İkinci kapıyla ise de iç kaleye geçilmektedir. Orta kalede şapel, baş kule ve muhafız binası gibi 3 önemli kısım yer almaktadır. Zil Kalesi; Rize Kalesi'nden sonra bölgedeki en yüksek kaledir. Öyle ki Kale'den aşağıya bakıldığında dere bile ufacık görülmektedir.

Zil Kalesi, tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır.

Kale'nin duvarlarında bulunan kiriş deliklerinden kalenin 4 katlı olduğu anlaşılmaktadır. Kulenin en üstü teras şeklindedir ve kalede size mükemmel bir manzara eşlik eder. Kale'nin duvarları üzerinde kemerli pencereler ve diğer yönde ise mazgal delikleri yer almaktadır.

Zil Kalesi, 8 burç ( Kalelerin dışa bakan kalın ana duvarları ) ile bir gözetleme kulesinden oluşmaktadır.

Asıl  adı,  "Aşağı  Kale"  anlamına  gelen  "Zir  Kale"  iken  halk  arasında  "Zil  Kale"  halini  almıştır.  Aynı bölgede bulunan Pazar Kalesi ve Varoş Kale ile ilk bakışta aynı elden çıkmış ve aynı amaçla yapıldığı izlenimlerini vermektedir.

Zil Kale, bölgeyi ziyaret edenler için çok özeldir ve yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı halindedir.

Zil Kale'de Yapılabilecek Aktiviteler

Zil Kale, Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden Zil Kale ziyaretiniz sonrasında Çamlıhemşin'in yaylalarını da görmeden dönmemelisiniz. Bol oksijen ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz Ayder Yaylası, Çat Yaylası, Elevit Yaylası, Polovit Yaylası ve Polovit Şelalesi sizi bekleyen doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Zil Kale'de Yeme-İçme Mekanları Nelerdir ?

Zil Kale'yi ziyaretiniz esnasında acıkırsanız bölgede bulunan işletmeler sayesinde yöresel lezzetlerle birlikte pek çok yeme içme alternatiflerini bulabilirsiniz. Yörede bulunan; Zilkale Kaledibi Cafe, Cugal Kafe, İsina Alabalık, Hagos Restaurant, Sini Kafe - Yöresel Kahvaltı ve Yemek Yeri, Aksu Lokantası gibi işletmeler sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

Rize Çamlıhemşin Yöresel Lezzetler Nelerdir ?

Balık, mısır ve fasulye yörede önemli besin kaynaklarıdır. Bunların yanı sıra bölgedeki işletmelerden yöreye ait olan; mıhlama, karalahana çorbası, karalahana sarması, mısır ekmeği, ekşaşi, pepeçura, laz böreği, pazı tavalısı, korkota çorbası, hamsi çığırtası, hamsi çorbası, çumur, enişte lokumu, Rize pidesi, Rize kavurması gibi yöresel lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Rize'de Konaklama İmkanları Nelerdir ?

Rize'nin tarihi ve yemyeşil doğasının tadına vardıktan sonra bölgede konaklayabileceğiniz pek çok konaklama mekanları mevcuttur. Serinyer Dağ Evi, Ridos Thermal Hotel&Spa, Ayder Doğa Resort Otel, Ayder Şelale Dağ Evleri, Hotel Lazlakar, Grand Çavuşoğlu Hotel, Ramada Plaza Rize, Babillon Hotel, Bahri Hotels Vadi, Aydoğan Otel, Rize Efes Hotel, Grand 53 gibi tesisler gün sonunda tüm yorgunluğunuzu atmanız için sizlere en konforlu hizmeti sunacaklardır.

Zil Kale Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Trabzon Havalimanı ile Rize merkez arası 72 km mesafededir. Trabzon Havalimanı ile Zil Kale arası ise 150 km mesafededir.

Rize    Zil    Kalesi,    kültürel     mirasıyla     görülmesi     gereken     eserlerden     bir     tanesi olmaktadır. Kaleye ulaşımınızı sağlamanız için avantajlı Trabzon Araç Kiralama Fiyatları ile Trabzon Rent A Car sektöründe kaliteli hizmet vermesiyle bilinen Eco Oto Kiralama şirketini tercih edebilirsiniz.

Profesyonel ekip çalışanlarıyla Trabzon Havalimanı ve Trabzon Ortahisar ( Trabzon merkez) içerisinde bulunan Araç ve Filo Kiralama şirketi olan Eco Oto Kiralama; Avis, Enterprise, Garenta, Budget, Tav ve Cande Rent A Car hizmetleriyle müşteri memnuniyetini sağlaması ve Trabzon'da en uygun Trabzon Araç Kiralama Fiyatları ile ön plana çıkmaktadır.

Rize seyahatiniz için uygun bütçeli Trabzon Araç Kiralama Fiyatları hizmetine erişmek için Eco Oto

Kiralama şirketinden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayınız.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850