Ordu Fatsa - Gaga Gölü Tarihi Kültür

Ordu Fatsa - Gaga Gölü Tarihi Kültür

Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Fatsa, Ordu ilinin bir ilçesi konumuna sahip olmaktadır. Ordu şehir merkezinin 40KM batısında, Samsun ilinin ise 110KM doğusunda yer almaktadır. Fındık üretiminin yaygın olması ile Dünya üzerinde, Türkiye’nin en fazla organik üretim alanına sahip olmaktadır. Türkiye'nin 30. ülke olmasın da katkısı göze çarpmaktadır.

Gaga Gölü Hakkında Bilgi ve Özellikleri Nelerdir?

Fatsa Aybastı karayolu kenarındaki Gaga Gölü, Sefaköy sınırları içinde yer almaktadır. Gaga Gölü, heyelan neticesinde çok sayıda oluşan çukurun, yağmur ile dolması sonucu doğal göl özelliğine sahiptir. Doğallığının yanında su bitkisi, kerevit ve sazan gb. balık türüne ev sahipliği yaparak ziyaretçisine harika göl görünümü oluşturmaktadır.

Gaga Gölü, yüzölçümü 80.000.000m2, derinliği 10M - 15M aralığında değiştiği görülmektedir. Gaga Gölünü besleyen büyük akarsu bulunmamaktadır. Göl, bulunduğu alana düşen yağmur yağışı ve yüzeysel akışı ile beslenmektedir.

Buharlaşma ve tahliye kanalı ile suyun boşaltılması gerçekleştirilmektedir. Gaga Gölünün orta kısmında küçük adacık yer almaktadır. Bu göl ve ada ile ilgili halk efsaneleri söylenmektedir. Göle, Kiliseli Göl de denilmektedir.

Gaga Gölünün batı tarafında küçük kanal ile bağlantısı mevcuttur. Fındık bahçeleri ortasında 1M - 2M derinliğinde sulak alanlara sahiptir. Göl içerisindeki sazan balığı sezon sonrası, sulak alana geçiş yapmaktadır. Bu alan genellikle saz ve çeşitli su bitkileri ile kaplı olmaktadır. 

Kuşlar için bitkiler habitat oluştururken, biyolojik arıtımda da büyük rol oynamaktadır. Gaga Gölü, göç yolu üzerinde bulunması ile göçmen kuşlar için oldukça önemli yere sahiptir. Kuş gözlemciliği için önemli mekânlardan olmaktadır.

Ordu - Fatsa ve Ünye İlçeleri ile Gaga Gölü Ulaşımı Ne Kadar?

 • Fatsa - Gaga Gölü arası 9KM,
 • Ünye - Gaga Gölü arası 31KM,
 • Ordu Merkez - Gaga Gölü arası 30KM,

Ordu şehir merkezi ve ilçe merkez ulaşım mesafeleri yukarıdaki gibi olmaktadır. Araç Kiralama Ordu ve Rent a Car Ordu firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama şirketi Filo ve Araç Kiralama hizmetini kaliteli araç segmentleri ile sağlamaktadır.

Ordu Fatsa - Gaga Gölü Nerede ve  Nasıl Gidilir?

Fatsa ilçesinde bulunan Sefaköy sınırlarında yer almaktadır. Gaga Gölünü dört mevsim görmek sizler için daha kolay hale gelmektedir. Ordu Oto Kiralama firmaları arasındaki Eco Oto Kiralama şirketi, Büyükşehir kalabalığından uzaklaşarak doğa turizmini keşfetmenize yardımcı olmaktadır.

Deneyimli ve profesyonel ekibi sayesinde, sektör de kurumsal işleyen şirketler arasına adını yazdırmaktan gurur duymaktadır. Ordu Rent a Car alanında müşterisine sağladığı kalite, güven ve konforlu araç seçeneği, Eco Oto Kiralama şirketinin üstün hizmet garantisini göstermektedir.

Or-Gi Havalimanı ile Gaga Gölü ulaşım mesafesi 60KM olmakta ve 1 saat sürmektedir. Eco Oto Kiralama şirketi ile tatil rotanızı çizebilir ve mutlak özgürlüğe doğru keyifle aracınızı sürebilirsiniz.

Gaga Gölüne ulaşımınız sonrası ise doğal görünümü ve şehir gürültüsünden uzak olması yerli ve yabancı ziyaretçisine cezbetmektedir.

Ordu Fatsa - Gaga Gölü Çevresindeki Gezilecek Yerler Nerelerdir?

 • Sarmaşık Kaplıcaları,
 • Yalıköy,
 • Fatsa Adası,
 • Cıngırt Kaya Mezarları,
 • Göreği Manastırı,
 • Yunus Emre Türbesi,
 • Gölköy Kalesi,
 • Taşbaşı Kilisesi,
 • Bakırcılar Arastası(Çarşısı),

Benzer Gezi Rehberi İçerikleri ;

Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi Tarihçesi ve Özellikleri

Çambaşı Yaylası - Ordu / Kabadüz | Kültür Portalı

Yason Burnu Turizm Cenneti - Ordu / Perşembe