Ordu - Gölköy Kalesi Hakkında Bilgi | Tarihi Kültür

Ordu - Gölköy Kalesi Hakkında Bilgi | Tarihi Kültür

Gölköy Kalesi, tarihi ile çok eski döneme dayanmaktadır. Kale, Pers Kralı Dara tarafından M.Ö. V. Yüzyıl da yaptırılmıştır. İlçe merkezine  4KM mesafedeki Kale mahallesinde bulunmaktadır. Gölköy Kalesi, oldukça büyük ve geniş kaya kütlesinin üzerine inşa edilmiş, yüksekliği 150M olmaktadır. 

Kale, geniş alan hâkimiyeti ile tek kapılı gözetleme yerlerine sahip olarak savunmaya elverişli şekilde yapılmıştır. Kale girişinin sol tarafında silindir şeklinde burç ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. UNESCO tarafından 1997 yılında Dünya Antik Eserler listesine alınmıştır.

Ünye Kalesi Mesudiye Meletios gibi tarihi kaleler 2.500 yıl öncesinden kalmadır. Bu gibi yerleşmelerin birden çok bulunduğu Ordu toprakları, eski çağlardan buyana insanların yerleşmesine olanak sağladığı görülmektedir.

Türklerin Ordu'ya girişi 14. Yüzyıl, yörede Roma ve sonrasın da Trabzon Rum Devleti 1204 - 1461 hâkimiyet kurmuştur.

Türklerin Ordu Şehrine Yerleşmeleri ve Gölköy Kalesi

Türkler, Oğuzların Çepni kolu olan Ordu topraklarına ilk adım attığı nokta Aybastı Perşembe Yaylası olmaktadır. 1105 tarihinde Danişmend oğlu Beyi, Emir Danişment Gazi komutasındaki 6 bin kişilik ordusuyla, Selçuklu Devletinin 70 bin kişilik büyük ordusu arasında çok şiddetli savaş başlamıştır.

Sayıca çok üstün olan düşman ordusu karşısında korkusuzca mücadele eden yiğit Türk ordusu, büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kalmıştır. Yaralı olarak kurtulan Danişmend Gazi, Danişmendli Beyliğinin başkenti Niksar’a götürülmüş ve sonrasında ise vefat etmiştir. Türbesi Niksar bulunmaktadır.

Onun komutanlarından olduğu düşünülen Emir Kümbet’in Türbesi ise bu yaylada bulunan ve savaşta şehit düşen askerlerin bulunduğu mezarlıktadır.

Araştırmalara göre Ordu, Türkler tarafından ancak 14. Yüzyıl sonlarında fetih edilmiştir.

14. Yüzyıl sonunda Niksar’ın doğusundaki bölgede kurulan Hacı Emir Beyliği, faaliyetlerini doğuya doğru geliştirmiş ve Türk beyliğinin en büyük beylerinden Süleyman Bey 1396 - 97 tarihleri arası Giresun şehrini himayesine almıştır.

Süleyman Beyin fethiyle birlikte bölgeye 'Döğer, Eymir, Çepni, Alan, Yutlu, Kartın, Bayındır, İğdir' gibi Oğuz boyları gelip yerleşmişlerdir. Bu boyların anıları bölgede hala yaşamaktadır. Bundan kısa süre sonra aynı Bey tarafından yine Ordu toprakları fetih edilmiştir.
 
İsmi geçen Beyliğin Ordu topraklarındaki başkenti, günümüzde Mesudiye'nin köyü olan Kaleköy olmaktaydı. Hacı Emiroğluları tarafından yapılan kale, günümüzde harabeye dönmüştür. Kalenin yakınında büyük tarihi mezarlık bulunmaktadır.  Bu mezarlıktaki üç adet kümbetin Hacı Emir Beylerine ait olduğu düşünülmektedir.

Ordu - Gölköy Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Or-Gi Havalimanı ve Gölköy Kalesi arası 76KM olmakta ve 1 saat 45 dakika sürmektedir. Havalimanı çevresindeki Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama şirketi Filo ve Araç Kiralama hizmeti tercih edilmektedir.

Gezi ve turizm rehberliği konusundaki bilgi ve deneyimleri ile Eco Oto Kiralama şirketi, müşteri pörtföyüne sağladığı sınırsız imkanları göze çarpmaktadır.

Eco Oto Kiralama şirketinin Ordu Oto Kiralama sektöründeki lüks ve segment araç listesine, web sayfasına göz atarak ulaşabilirsiniz.


Benzer Gezi İçerik Yazıları ;

Ordu Fatsa - Gaga Gölü Tarihi Kültür

Çambaşı Yaylası - Ordu / Kabadüz | Kültür Portalı

Yason Burnu Turizm Cenneti - Ordu / Perşembe