Doğa Harikası Perşembe Yaylası, Ordu'da | Kültür Portalı

Doğa Harikası Perşembe Yaylası, Ordu'da | Kültür Portalı

Ordu ili Aybastı İlçesine 17KM mesafede yer almaktadır. Perşembe Yaylası, 1991 yılında Turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Perşembe Yaylası 1500M yüksekliğe sahiptir.

Her yıl yayla şenlikleri Temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır. Şenlikler içerisinde konserler, folklor gösterileri, güreş müsabakaları, sosyal ve kültürel etkinlikler ve at yarışı gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Perşembe yaylasında piknik yapmak, yamaç paraşütü ve yorgunluk atmak için ideal yer olmasının yanı sıra, tabiat harikaları, tarihi eserler ve alanları ile eşsiz güzelliğe sahiptir. 

Bunlara örnek Kümbetler, Karga Tepesi ve Çiseli Şelalesi olmaktadır. Perşembe yaylasında eğiminin azalması nedeniyle akarsular 2KM genişliğinde 40 - 50KM uzunluktaki mendereseler oluşturmuştur.

  • Ordu - Perşembe Yaylası arası 105KM
  • Ordu - Aybastı arası 97KM
  • Akkuş - Perşembe Yaylası arası 65KM
  • Aybastı - Fatsa arası 52KM
  • Aybastı - Niksar arası 70KM mesafede yer almaktadır.

Havaların ısınması ve karların erimeye başlaması ile Doğa Harikası Perşembe Yaylası, yaz mevsiminde doğayı adeta yeniden canlandırmaktadır. Yaylada cimlerle kaplı yer alan mendereselerin bulunduğu alandaki hayvanlar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Anadolu’ya Türklerin gelmesi itibariyle yerleşimin ve yaşamın devam ettiği kabul edilen yayla, girişinde yer alan doğal şelalesi ve gölü ile de ziyaretçilerine farklı alternatifler sunmaktadır. Turizm merkezi olması nedeniyle yapılaşmanın yasak olduğu yayla ya gelen turistler, pansiyon ve apart otel evlerde konaklayabilmektedir. 

Yayla merkezinde yer alan marketler, alışveriş merkezleri, kasaplar ve restoranlar sayesinde ihtiyaçlarını gidermek isteyen ziyaretçiler, şehir yaşantısını aratmayan imkânlara da sahiptir. 

İnsanların yaylaya hayli ilgi gösterdiği görülmektedir. Perşembe Yaylasının Doğal Güzelliği, bol oksijeni ve yeşilliği ile iç içe olmanız mümkündür. Aşırı derecede turist çektiği için yurt dışından kafilelerin akınına uğramaktadır. Burası sessiz yayladan ziyade, çok yoğun olduğu görülmektedir.

Ordu İlinin İlçesi Aybastı Hakkında Bilgi

Aybastı, Ordu şehrinin iç kısmında kalan denizden uzak bir ilçesidir. Halkın önemli kısmını Türkmen olan Çepniler oluşturmaktadır. Aybastı isminin nereden geldiği kesin olarak bilmemekle birlikte Göktürkler ve Oğuzlar onlar için kutsal olan Güneş, Ay ve Duman gibi kavramlardan yada Ay tutulmasından geldiği bilinmektedir.

Aybastı - Perşembe Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ordu ilinin Aybası ilçesinde bulunan Perşembe Yaylası, bahar ayları gelmesiyle doğası canlanarak olağanüstü görüntü ortaya çıkarmaktadır. Dört mevsim ziyaretçilerine adeta görsel şölen sunmaktadır.

Or-Gi Havalimanı çevresinde bulunan Oto Kirala Ordu ve Rental Ordu firmaları içerisinde Eco Oto Kiralama şirketinin bölgeye uygun Arazi - SUV araç seçenekleri tercih edilmektedir.

Büyükşehir kalabalığından uzaklaşmak, doğa turizminde nefes almak isteyen kişiler için bu bölge oldukça tercih edilmekte ve yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Or-Gi Havalimanı ve Perşembe Yaylası arası 124KM olmakta ve yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Eco Oto Kiralama ve Filo Kiralama Hizmetleri ile tatil rotanızı çizerek nefes alıcı özgürlüğe açılmaya hazırsınız.

Perşembe Yaylasında keyifli vakit geçireceğiniz için tavsiye ediyoruz. Mutlaka burayı keşfetmelisiniz. Perşembe Yaylası Ordu'da Bir Doğa Harikası Kültür Portalı listesinde yerini alarak doğa severlerin gezilecek yerler rehberinde yerini almıştır.

'Siz de güvenle kiralayın, konfor ile seyahatinizi sürün.'

Blog yazısı, duyuru ve indirim kampanyalarımızdan anında haberdar olmak için, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook : @ecootokiralama Twitter : @ecootokiralama Instagram : @ecootokiralama


Ordu İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Çambaşı Yaylası – Ordu / Kabadüz | Kültür Portalı

Yason Burnu Turizm Cenneti – Ordu / Perşembe

Küpkaya Kanyonu Tarihi Kültür – Ordu / Ulubey