Doğa Harikası Kadıralak Yaylası Gezi Rehberi ve Tabiat Parkı

Doğa Harikası Kadıralak Yaylası Gezi Rehberi ve Tabiat Parkı

Doğa Harikası Kadıralak Yaylası, mavi yıldız çiçeği ile adını duyurmuştur. Yaylaya ulaşım çok kolaydır. Kadıralak Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir? sorusunu ilgili yazımızda paylaştık. Kadıralak Yaylası, Trabzon merkezine 73KM mesafede bulunmakta ve Trabzon Oto Kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Yol boyunca size eşlik edecek harika manzaralar olmaktadır. Kadıralak Yaylası görülmesi gereken gezilecek yerlerden birtanesidir.

Kadıralak Yaylası, Tonya'ya yaklaşık 1300M rakımda bulunmaktadır. Mart ayı sonunda açan mor görüntüsüyle birlikte adeta renk şölenini gözler önüne sermektedir. Mart ayı sonu gibi açan mavi yıldız çiçekleri, yaylanın bazı yüksek bölgelerinde kış ayının sert geçmesi ile geç açmaktadır. Kadıralak Yaylasında bahar ayı açmaya başlayan ''Mavi Yıldız çiçekler'' koruma altına alınmıştır. Yaylada açan mavi yıldız çiçeği yöre halkı tarafından mor yayla olarak bilinmektedir. Kadıralak Yaylası, izleyenlerin nefesini kesmektedir.

Mavi Yıldız Çiçeği Kadıralak Yaylası Trabzon'da

Doğa ile iç içe olacağınız Kadıralak Yaylasında rengarenk çiçeklerin sunmuş olduğu doğal güzellik ve bol oksijene doyulmamaktadır. Mavi yıldız çiçekleriyle mora bürünen Kadıralak Yaylası, renk cümbüşüne dönüştüğünde eşsiz manzarasını fırsat bilen doğa severler ve fotoğrafçılar tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kadıralak Yaylası, ince uzun yapraklı mavi yıldız çiçeği Uluslararası ''Bern Sözleşmesi'' gereği korunmaktadır. Yaylada yetişen mavi yıldız çiçeği, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bölge Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Mavi yıldız çiçeği tüm yıl boyunca yaylada ortalama 3 hafta süre ile kendini göstermektedir. Mavi yıldız çiçekleri ile meşhur olan Kadıralak Yaylası, doğa turizmin merkezi haline gelmiştir.

Kadıralak Tabiat Parkı Florası: bölgeye hâkim ağaç türü, Doğu ladin türü, göknar, kızılağaç, gürgen, sakallı kızılağaç, akçaağaç, dağ karaağacı, ıstıranca meşesi, kayın, ceviz, kestane ve fındık gibi ağaç türleri oluşturmaktadır.

Kadıralak Tabiat Parkı Faunası: Karaca, dağkeçisi, kurt, dağ horozu, porsuk, ayı, vaşak, yaban domuzu, sansar, keklik, porsuk, çakal, tilki, tavşan, yaban ördeği, sincap ve dere alabalığı gibi alanda bulunan canlılar olmaktadır.

Kadıralak Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kadıralak Yaylası, Trabzon iline bağlı olan Tonya ilçesinde yer almaktadır. Yaylası ilçe merkezine 9KM, Trabzon merkeze 73KM uzaklıkta ve 1 saat 19 dakika sürmektedir.

Her yıl birçok ziyaretçi ağırlayan Kadıralak Yaylasına ilkbahar ile sonbahar mevsimleri arasında gidilmesi önerilir bunun sebebi de Mavi Yıldız çiçeklerinin görülebileceği zaman olmasıdır.

Kadıralak Yaylasına gitmek isteyen kişiler ulaşımı özel araçları ile sağlayabilir. Trabzon merkezden ulaşım sağlamak için Trabzon Araç Kiralama sektöründeki Eco Oto Kiralama şirketinin geniş Araç ve Filo Kiralama hizmetinden yararlanabilir.

Trabzon Havalimanı ve Trabzon şehir merkezi ofisleriyle anında vakit kaybetmeden araç kiralayabilirsiniz. Konforlu ve güvenilir yolculuğunuza başlamadan önce sizde Eco Oto Kiralama şirketinin web sayfasına göz atarak, erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Benzer İçerikler ;

Bulutlar Üzerindeki Sis Dağı Yaylası, Görenleri Büyülüyor

Hıdırnebi Yaylası Turizm Cenneti - Akçaabat

Şahinkaya Tepesi Görünüşü ile Turistlerin Ziyaret Noktası

Ortamahalle Tarihi Kültür - Trabzon Gezilecek Yerler