Metropolis Antik Kent | Kültür Portalı (İzmir)

Metropolis Antik Kent | Kültür Portalı (İzmir)

İzmir şehrinin 45 kilometre doğusunda yer almaktadır. Torbalı ilçesinin ilk yerleşim alanı olarak bilinmektedir. Batısında Yeniköy ile Özbey köyleri üzerine kurulan antik kenttir.

Metropolis Antik Kent, M.Ö. 3. Yüzyıl da Selluokos Krallığı döneminde Lyzimachos’un adamları tarafından kurulmuştur. Metropolis, Ana Tanrıça anlamına gelmektedir. Tanrıçaya adını veren (yerel adıyla Metagallezya) Uyuzdere mevkisinde yapılan kazılarda heykel bulunmuştur.

M.Ö. 1. ve 2. Yüzyıl da görkemli sur gelişmiş duvarlarıyla Metropolis Helenistik döneminin savaş tanrısı Ares adına tapınak yapılmıştır.

Tiyatro ve stoa gibi anıtsal kamu yapılar inşa edilmiştir. Helenistik dönemin önemli merkezi olduğu bilinmektedir. Metropolis, sanat açısından kaliteli ve özgün heykeltıraş eserlerini ortaya koymaktadır.

Kent yamaçlarından aşağıya doğru Roma İmparatorluğu döneminde gelişmiştir. Günümüze ulaşan kalıntılar Roma Evi, Zeus ve On iki Tanrı ile Atrium tapınakları bu döneme ait olmaktadır. Bizans döneminde din idaresi altında olan bölge savaşlar yüzünden küçülmeye başlamıştır. Surlar daralmış ve şehir kale, stoa ve akropoller ile kısıtlanmıştır.

Metropolis Antik Kent | Tiyatro

Helenistik Dönemde şist ana kaya oyularak güneye bakan yamacının üzerine inşa edilmiştir. Antik Tiyatro 4.000 bin kişi kapasiteye sahiptir. Oturma bölümünü yatay olarak parçalara ayıran geçitler bulunmaktadır. Orkestra, sahne binası, oturma yerleri ve ön kısımda bulunan soylu koltuklar, dışarıdan gelen din adamları ve imparatorlar için yapılmıştır.

Helenistik dönemin en güzel örnekleri arasında olmaktadır. Koltukların arka tarafında ise Ares’in kalkanı ve Zeus’un yıldırım demet kabartmaları kullanılmıştır. Alt tarafta 7 kama planlı bölüm (kerkis) üst kısımda ise 14 kama planlı bölüm (kerkis) bulunmaktadır. Antik tiyatroda merdiven kenarları değişik desenler sahip aslan ayaklarıyla süslenmiştir.

Metropolis Antik Kent | Akropolis

M.Ö. 3 bin yılında burada yaşamaya başladıkları ortaya çıkmıştır. Akrapol kent tarihinin araştırıldığı laboratuvar özelliğine sahiptir. Kenti kolayca savunulacak tepeye kurulması ve surları Helenistik Döneme ait olmakadır. Surlar iki kapı olmaktadır. Ana giriş kapı kent merkezine açılmakta ve batıdaki kapı Nekropol kaya mezarlarının bulunduğu taraftadır.

Metropolis Antik Kent | Stoa

M.Ö. 2. Yüzyıl da inşa edilmiş olan Metropolis stoalarının uzunluğu 67M, genişliği 10M olmaktadır. Halka açık yönetim ve ticaret merkezleri olmaktadır. Stoa, üstü kapalı sütunlu galeriye verilen yer anlam ifade etmektedir.

Metropolis Antik Kent | Mozakli Salon

Roma Dönemine ait tiyatro, doğu kenarın da bitişik inşa edilen geometrik şekildeki freskler ve taban döşemesinde renkli taşlar mevcuttur. İki tane panel mozaik ortaya çıkmakta ve Ana mozaiğin ortasında

Dionysos tanrı karısı Ariadne ile ilgili mitolojik karakterler yer almaktadır.

Metropolis Antik Kent | Meclis Binası (Bouleuterion)

M.Ö. 2. Yüzyılın ortalarında yapılan Metropolis Meclis Binası 16,90 x 17,70M boyutlarına yakın yapıya sahip olmaktadır. Toplantı salonu 400 kişi kapasiteli ışınsal merdivenler, dikine basamaklar arasında kesimlere ayrılmıştır. Tiyatro yapısı at nalı şekline sahiptir.

Metropolis Antik Kent Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Metropolis arası 28KM mesafede olmakta ve 32 dakika sürmektedir. Papillon Rent a Car şirketi Araç Kiralama İzmir ve Rent a Car İzmir alanında hizmetlerini sürdürmektedir.

Tarihi ve kültürel değerlerimizi görmek için keyifli bir yolculuk sizi beklemektedir. Papillon Rent a Car şirketi İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve merkez şube ofisi ile size çözüm odaklı günlük, haftalık ve aylık Araç Kiralama seçenekleri sunmaktadır.

Hatchback, sedan, mpv, arazi-suv ve lüks araç seçeneklerinin olması, benzinli veya dizel, otomatik ya da manuel araçları, profesyonel ve güler yüzlü ekibi ile birlikte size hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.

https://www.papillonrentacar.com


Benzer İçerikler İlginizi Çekebilir ;

İzmir City (Tepekule – Bayraklı) / Smyrna | Kültür Portalı

Çeşme Kalesi – Tarihi Kültür (İzmir)

Efes Antik Kent / Kültür Portalı (İzmir)

Gümüşhane Tarihçesi ve Özellikleri Nelerdir?

Ayder Yaylası Turizm ve Kültür Gelişim Bölgesi (Rize)

Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu