Maral Şelalesi Gezi Rehberi, Artvin Borçka

Maral Şelalesi Gezi Rehberi, Artvin Borçka

Artvin ili Borçka ilçesinde yer almaktadır. Karçal dağlarından Maral deresine ulaşan sular Maral Şelalesini oluşturmaktadır. Şelalenin suları 63M yükseklikten düşmektedir. Maral Şelalesi eski adı ''Mindieti'' olmaktadır. Şelale adını Maral köyünden almaktadır. Macahel deresinin bir koludur. Macahel deresi, yaklaşık 45 - 50KM² genişliğe sahip olarak havzanın suları toplanmaktadır.

Macahel deresi, çok sayıda çevre suları toplayarak Gürcistan sınırlarına girmekte ve Çoruh Nehri ile birleşerek Karadenize ulaşmaktadır. Şelale sularının döküldüğü yerde 2,5M derinlik, 2,5 genişliği ile 40M² dev kazan oluşmaktadır.

Maral Şelalesi su miktarı yıl içinde doğal koşullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kış mevsiminde bölgede yağan kar, ilkbahar aylarında karların erimesiyle Maral Şelalesindeki su miktarı artışı görülmektedir. Yağışların az görüldüğü dönemde ise kaynak suları ile beslenmektedir. Şelaleden dökülen suların oluşturduğu gölde yüzülebilmektedir.

Maral Şelalesi hakkında en çok bilinmesi gereken özelliklerden birtanesi, Türkiye'de 2005 yılında UNESCO tarafından ilk biyosfer rezervi ilan edilmesidir. Dünyaca bilinen Macahel Vadisi içerisinde yer alan Maral Şelalesi, kayın ağaçları ve yemyeşil ladin ağaçları etrafını çevrelemektedir.

Macahel Vadisi, Uğurlu, Efeler, Camili ve Maral olmak üzere toplam beş köyden oluşmaktadır. Macahel Vadisi Gürcistan'a komşu olmaktadır. Türkiye'nin tek kıvrımdan dökülen suyu Maral Şelalesi bilinmektedir. Maral Şelalesine ücretsiz giriş yapmak mümkündür.

Gezilecek Yerler İçerisindeki Maral Şelalesi Ziyaret Saatleri Nasıldır?

  • Maral Şelalesi, haftanın her günü saat : 07:00 - 19:00 arası ziyaret etmek mümkündür.

Doğu Karadeniz coğrafyasının en güzel özelliklerine, yemyeşil bitki örtüsüne sahip olan Maral Şelalesi Artvin Borçka da, temiz havası ile gezi rehberini büyülemektedir. Borçka yolu ile Maral Şelalesine gitmek için Macahel geçitinden geçilmektedir.

Maral Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ile Maral Şelalesi arası 241KM olmakta ve 3 saat 58 dakika sürmektedir. Trabzon Rent a Car firmaları içerisinde bulunan Eco Oto Kiralama şirketinin Filo ve Araç Kiralama hizmetini tercih edebilirsiniz.

Eco Oto Kiralama şirketi turizm ve gezi rehberi konusunda bilgi ve deneyimleriyle sınırsız imkanlarının olması, müşteri pörtföyünün gözüne çarpmaktadır.

Eco Oto Kiralama şirketinin segment lüks araç listesini aşağıdaki linke tıklayarak bulabilir ve göz atabilirsiniz.

Eco Oto Kiralama, sizlerden gelen yorumları önemseyerek değerlendiriyor. Geri bildirimizlerinize uygulayarak dikkate alıyor.

Google Maps Yorum Bırakın!

Araç Listemiz : Araç Listesi

Filo Kiralama : Filo Kiralama

Güncel Kampanya ve Haberler : Haberler

İletişim : İletişim


Benzer Gezi Yazıları ;

Karadeniz'in İncisi Trabzon'u Keşfetmek!

Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii

Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı