KALECİK KALESİ İLE ANKARA'DA TARİHİ BİR GEÇMİŞ

KALECİK KALESİ İLE ANKARA'DA TARİHİ BİR GEÇMİŞ

Kalecik Kalesi, Ankara il merkezine 78 km uzaklıkta ve Çankırı yolu üzerinde yer almaktadır. Kalecik Kalesi'nin, Bizans döneminde Romalılar ve Bizanslılar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir.

Kalecik Kalesi, 150-160 metre yükseklikte sarp bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Kalenin duvarları, yığma taş malzemesi kullanılarak yapılmıştır. Kalede kemerli bir giriş ve girişin her iki tarafında da silindir biçiminde kule yer almaktadır. Kalecik Kalesi'nin ve bulunduğu bölgenin tarihi M.Ö. 4000'li yıllara kadar dayanmaktadır.

Kalecik Kalesi'nin bulunduğu bölgede, Hititlerin M.Ö. 4000 yıl öncesinde yaşadığına dair kalıntılara denk gelinmektedir. Kalecik Kalesi, 1075 yılında Selçuklular tarafından zapt edilmiştir ve kale, Türk hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlılar ile birlikte Yıldırım Bayezid zamanında Kalecik Kalesi, Ankara ili hakimiyeti altına alınmıştır.

Kalecik Kalesi içerisinde mahzen ve sarnıç yer almaktadır. Kalenin üst tarafında mahzen kısmına açılan kare şeklinde bir delik mevcuttur. Bu mahzenin yakınında ise Mezar Odası yer almaktadır. Kalecik Kalesi'nin en son olarak Osmanlılar zamanında onarıldığı bilinmektedir.  Ankara’nın bu tarihi mirasını yakından görmek ve tarih içerisinde gizemli bir keşif yapmak isterseniz Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde ve Tunus Caddesi üzerinde hizmet veren Esenboğa Araç Kiralama firması, Eco Oto Kiralama’nın geniş araç filosundan kendinize en uygun olan aracı seçerek rezervasyonunuzu kolayca yaptırabilirsiniz.

Ankara'da Yeme İçme Mekanları Nelerdir?

Ankara seyahatlerinizde gezinize lezzetli kısa bir mola vermek isterseniz; Liva Pastanesi, Boğaziçi Lokantası, Efsane Profesör Sadık Usta, Meşhur Tavacı Recep Usta, Tarihi Mutfak Lokantası, Masabaşı Kebapçısı, Meşhur Özçelik Aspava gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara'da Konaklama Mekanları

Ankara'da merkezde bulunan; Hotel Kayra, Hotel Cinnah, Otel Evren, Verda Hotel, İsmira Otel Ankara, Ataköşk Hotel, Altınel Ankara Hotel&Convention Center, Tunalı Hotel, Royal Ankara Hotel, Koza Suite Hotel ve Hotel 2000 işletmelerinden birini tercih ederek konforlu bir şekilde gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ankara Kalecik Kalesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ankara Kalecik Kalesi, Ankara il merkezine 78 km uzaklıkta ve Çankırı yolu üzerinde yer almaktadır. Kalecik Kalesi ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 51 km uzaklıktadır.

Kalecik Kalesi gezinize, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Ankara Tunus Caddesi'nde bulunan Ecocar Araç Kiralama şirketinden faydalanacağınız Esenboğa Araç Kiralama ve Ankara Avis hizmeti ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Ecocar Araç ve Filo Kiralama şirketi, profesyonel ekibi ile müşteri memnuniyetini ilk sırada bulundurması sebebiyle tercih edilen kurumsal Esenboğa Araç Kiralama firmaları arasında yerini almaktadır.

Ankara Esenboğa Araç Kiralama ve Rent A Car Ankara hizmetlerini Ecocar ile en konforlu şekilde elde etmek için rezervasyonlarınızı; ofislerimiz, www.ecocar.com.tr web sitemiz veya 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 8050

info@ecootokiralama.com