Kaçkar Dağları Milli Parkı Yeşilin Tonlarıyla Ziyaretçisini Büyülüyor!

Kaçkar Dağları Milli Parkı Yeşilin Tonlarıyla Ziyaretçisini Büyülüyor!

Rize ili Çamlıhemşin ilçesinde büyük bölümü yer almaktadır. Artvin ile Erzurum illerinin bazı kısımlarına uzanan Kaçkar Dağları Milli Park, 51.550 hektarlık alana sahip olmaktadır. Kaçkar Dağları, Hemşin Deresi ile Fırtına Deresi arasında konumlanmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı, doğal ekosistemi, alpin çayırlıkları, yaşlı ormanları, güncel buzullar, alüvyal ormanlar ve oluşturduğu şekilleriyle yüz yıllar boyunca, yöre içindeki kültürünün korunmasıyla değer kazanmıştır. 

Yörede tarihi, kültürel değerler, eser ve kalıntılar yer almaktadır. Kale-i Bala, Çat Köprüsü, Elevit kalıntıları, Zil Kale, Tarihi konaklar, Hodoçur ve Vartivor yayla şenlikleri bunlardan bazılarıdır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı ulaşımı için bölge arazisine uygun Arazi - SUV seçenekleri ile Eco Oto Kiralama şirketi, Trabzon Araç Kiralama ve Trabzon Oto Kiralama sektöründe vermiş olduğu kaliteli hizmetleriyle tercih edilmektedir.

Kaçkar Dağları Milli Parkı Hakkında Bilgi

Alp Orejonezi esnasında oluşan dağlık kütleler genellikle granitik kayaçlardan oluşmaktadır. Pleistosen Çağ döneminde buzullaşmanın görüldüğü ve halen görülmekteki sınırlı alanlardan birtanesi olmaktadır. Asılı vadiler, moren set gölleri, 9 buzul vadisi, buzul vadileri, morenler ve sirkler bulunmaktadır. Yüksek dağlarda 0.5 hektardan daha büyük 79 adet buzul gölü bulunmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Park alanında alpin, subalpin, bataklık, nemli dere, sucul ile vejetasyon tipleri görülmektedir. Dünyada endemizmin yüksekliği ile 25 önemli ekolojik bölgelerden birtanesi olarak kabul edilmiştir. 

Alan içerisinde 30 memeli türü görülmektedir. Ağaç sansarı, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, sansar, yaban domuzu, su samuru, karaca, ayı, kurt, porsuk, gelincik ve vaşak bunlardan bazılarıdır. Bölgede 136 kuş türü gözlemlenerek, 34 adeti korunan fauna türleri içerisinde, 92’si ise koruma altında bulunmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı Aktivite İmkanları Nelerdir?

 • Kanoculuk,
 • Doğa Yürüyüşü,
 • Dağcılık,
 • Zirve Tırmanışı,
 • Kayak,
 • Dağ Bisikletçiliği,
 • Boğa Şenlikleri,
 • Piknik,
 • Doğa Fotoğrafçılığı,
 • Sportif Balıkçılık,
 • Yaban Hayatı ve Kuş Gözlemciliği,
 • Kayaklı Yürüyüşler,
 • Kaplıca Sağlık Turizmi,
 • Yayla Şenlikleri,
 • Çadırlı Kamp Yerleri,

Yörenin rekreasyonel imkanları ve ekstrem spor türleri yukarı belirtilmiştir. Keyfini çıkarmak için Eco Oto Kiralama ile erken rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Doğa Harikası Kaçkar Dağları Milli Parkı Genel Bilgi

Bölgedeki 2500 bitki taksonundan, 160’ı bölge için 300’ü ise Türkiye açısından endemik sayılmaktadır. 3000M yükseklikte bulunan Orman gülünün görüldüğü tek özelliğine sahiptir. Doğu Karadeniz meşesi içerisinde relikt bitki türü önemli olmaktadır.

300 - 1500M arasında geniş yapraklı ormanlık alanı içerisinde kayın, ıhlamur, meşe, kestane ve gürgen ağaçları oluşturmaktadır. Alçak kesimlerinde çalı türü psödomaki(yalancı maki) görülmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesine özgü sarıçam, doğu ladini, saf göknar ve karışık ormanlar oluşturmaktadır.

2400 - 2850M arasındaki kuzey yamaçlarda ise en çok mersin yapraklı ayı üzümü ve kafkas orman gülü rastlanmaktadır. Kafkas orman gülü yanında ise dağ lahanası, yabani zambak ve eğri çayırsaçı görülen otsu türlerdir. 51.550 hektarlık alan içerisindeki Kaçkar Dağları Milli Park, 10.300 hektarlık kısmı ormanlık olmaktadır. Bölgenin %73 ‘ü normal, %27’si ise bozuk orman alanına sahiptir.

Kaçkar Dağları Millî Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ile Kaçkar Dağları Milli Parkı arası 188KM mesafede olmakta ve Eco Oto Kiralama şirketi 4x4 Dacia Duster 2021 Model araçlarıyla 3 saat 30 dakika sürmektedir.

Trabzon Rent a Car sektöründeki sağlamış olduğu müşteri memnuniyeti ile çoğu firmadan ayrıştığını görebilirsiniz. Eco Oto Kiralama Google Maps yorumlarına göz atabilirsiniz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı ulaşımınız esnasında keyifli anlar geçirmenizi sağlayan Eco Oto Kiralama, seyahatiniz süresince müşteri hizmetlerine ulaşabilir ve yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

'Seyahatinizin keyifli geçmesini siz isteyin, gerisini Eco Oto Kiralama'ya bırakın.'

İçerik tanıtımı ve indirimli kampanyalarımıza sosyal medya hesaplarımızı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Facebook : @ecootokiralama Youtube : @ecootokiralama Twitter : @ecootokiralama İnstagram : @ecootokiralama

7/24 İletişim Bilgileri ;


Rize İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Tarihi ve Eşsiz Manzarasıyla Rize'nin Görkemli Kalesi, Zil Kale

Palovit Şelalesi Doğal Güzelliğini Keşfedin

Rize'de Bulutlar Üzerinde Huser Yaylası, Görenleri Büyülüyor

Rize - İkizdere Tarihi Özellikleri ve Anzer Yaylası

Ayder Yaylası Turizm ve Kültür Gelişim Bölgesi (Rize)