İzmir City (Tepekule-Bayraklı) / Smyrna | Kültür Portalı

İzmir City (Tepekule-Bayraklı) / Smyrna | Kültür Portalı

Destanlara göre kent ismini Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı Smyrna dan almaktadır. Smyrna, iyi ok atabilmek için, bir kadının en önemli organı olan göğsünün birtanesini feda etmiştir. Smyrna’nın yüz ölçümü yaklaşık 100 dönüm olup Bayraklı Höyüğü, düzlük üzerine kurulan bir tepeciktir.

İlk yerleşimin Eski Tunç Çağı dönemine ait olduğu görülmektedir. Smyrna, İzmir Bayraklı Tepekule de bulunmaktadır. M.Ö. 11. Yüzyıl da Aiol şehri olarak kurulmuştur. Gyges‘in tahta çıkışı (M.Ö.) ve sonraki dönemlerde özellikle Alyattes zamanında Lidya saldırıları altında kalmıştır.

Smyrna için her zaman tehlike oluşturmuş olsalarda, en parlak dönemini yaşamıştır. Batı Anadolu Bölgesi Arkaik Dönemi için ideal kent ve savunma sistemi mevcuttur. Kenti çevreleyen surun banyolu evleri, kutsal yapısı, çok odalı kamu hizmeti veren çeşmesi ve geometrik dokusu çıkarılmıştır.

Smyrna/ Athena Tapınağı | Tarihi Kültür

Bayraklı Höyüğü içerisindeki tanrıça Athena’ya adanmış tapınak bulunmuştur. M.Ö. 725 yılına ait eski kalıntıları ile sonraki dönemde eklentiler yapılmıştır. Tapınak M.Ö. 546 yılında Pers saldırıları ile tahrip olarak kullanılmaz hale gelmiştir. Anadolu’daki en eski önemi ile büyük tapınaklardan birisi Athena Tapınağı olmaktadır.

Smyrna (Tepekule - Bayraklı) Sur Tarihçesi

Kent istilalara karşı güçlü bir savunma sistemi kurmak zorunda kalmıştır. Smyrna kentinde özellikle Lidyalıların saldırısı büyük tehdit oluşturmuştur. Arkalik Döneminin en eski ve iyi örneklerinden olan M.Ö. 9. Yüzyıl içerisinde kerpiç surlara sahiptir. M.Ö. 7. Yüzyıl sur duvarları ile korunmaya başlanmıştır.

Smyrna Caddeleri ve Evlerin Özellikleri Nasıldır?

M.Ö. 9. Yüzyıl tek odalı evler sonrasında ise avlulu evler yapılmaya başlanmıştır. ’Megaron’ türünde özellikle 7. Yüzyıl dan itibaren Helen mimarisine özgü evler yapılmıştır. Megaron türü evlerde sütunlu bir giriş, ortada avlu ve avluya açılan odalar bulunmaktadır.

Helen dünyasının çok odalı, ‘Çifte Megaron’ yapısı ile ev tipinin ilk örneği olduğu bilinmektedir. Evlerin taş döşeli yolu ile İyon dünyasının en eski taş döşeli yolları arasında yer almaktadır. Paralel sokaklarıyla ana caddeye ulaşan ızgara tipi kent planının ilk örneklerini oluşturmaktadır.

Smyrna (Tepekule – Bayraklı) Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havaalanı ile Smyrna (Tepekule-Bayraklı) arası 40 kilometre mesafede olmakta ve 38 dakika sürmektedir.

İzmir Adnan Menderes Havaalanı içerisinde bulunan İzmir Oto Kiralama ve İzmir Rent a Car alanındaki firmalar arasında Papillon Rent A Car şirketinin güvenilir araç filo hizmetlerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Papillon Rent a Car şirketinin uygun fiyatları, üstün hizmet kalitesi, geniş araç çeşitliliği, güler yüzlü karşılaması ile Araç ve Filo Kiralama sektöründe sizlere kaliteli hizmet sunmaktadır.

Papillon Rent A Car tüzel kişiler ya da işletmeler için Oto Kiralama çözümleri ile siz de bir adım öne çıkabilirsiniz.

Tepekule – Bayraklı Gezilecek Yerler (Smyrna)

  • Tantalos’un Mezarı
  • Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı
  • Saint Antoine Katolik Kilisesi
  • Folkart Sanat Galerisi
  • Dünya Barış Anıtı

İzmir gezilecek yerler arasında yerini almış Smyrna gezinizin keyifli geçmesi için Papillon Rent a Car şirketi sedan, hatchback, arazi-suv, mpv ve lüks araç kategorisine aşağıdaki linkte ulaşabilirsiniz.

https://www.papillonrentacar.com/rezervasyon


İlginizi Çekebilcek Benzer Gezi İçerikleri ;

Çeşme Kalesi – Tarihi Kültür (İzmir)

Efes Antik Kent / Kültür Portalı (İzmir)

Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı

Torul Kalesi Tarihçesi / Kültür Portalı

Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu

Ayder Yaylası Turizm ve Kültür Gelişim Bölgesi (Rize)

Kocatepe Camii (Ankara) – Tarihi Özellikleri

Mogan Gölü Doğa Harikası / Kültür Portalı