Kızılcahamam Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Kızılcahamam Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Tarihi ilk çağlara kadar uzanmaktadır. Yerleşim yeri ilk Hititlerin sırayla Friglerin, Lidyalıların, Perslerin, Galatların, Romalıların ve Bizanslar yaşamaktadır. M.Ö. 333 yılında bölgede egemenlik kuran Makedonya Kralı Büyük İskender’in ilçede bulunan kalıntıları anlaşılmaktadır.

İlk yerleşim merkezi Demirciören köyü olarak bilinmektedir. Tarihte ilk ismi Yabanabat olarak bilinen yerin sırasıyla, Çorba ve son olarak Kızılcahamam olarak kalmıştır. Bölgenin toprağı kırmızı oluşu ve kaplıcalardan ötürü Kızılcahamam adı verilerek günümüze kadar bu isim ile gelmektedir. 

Kızılcahamam ilçe merkezi 975 rakım da bulunmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı ve merkez şube ofisleri ile Ankara Oto Kiralama ve Ankara Rent a Car alanındaki Cande Rent a Car şirketinin konforlu Araç ve Filo Kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz.

Kızılcahamam Etkinlikleri ve Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

İlçe içerisindeki Soğuksu Milli Parkı, her yıl ''Soğuk-Su Festival'' ve hayvan kesimi ile canlı hayvan satışı, Ekim ve Kasım aylarında ise ''Çorak Panayırı'' düzenlenmektedir.

Maden suyu yönünden zengin olan kaplıca suları ile tanınan Kızılcahamam, ilçede Belediye tarafından işletilen küçük, büyük tesis işletmeleri ile hizmet vermektedir. Merkezine 16km mesafe de Güvem Köyü, 2km batıda Sey Hamamı kaplıcası bulunmaktadır.

Bu kaplıcaların şifalı suları oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Aşağıda belirttiğimiz çoğu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Siyatik Romatizma,
 • Eklem,
 • Omurga Kireçlenmesi,
 • Dolaşım Bozukluğu,
 • Lumbago,

Kızılcahamam Merkeze Covid19 Salgınında Nasıl Gitmeliyiz?

Dünya ve Ülkemizin içinde bulunduğu Covid19 salgını dönemi içerisinde Kızılcahamama gidişleriniz de kendinizi güvende hissetmek isteyeceksiniz. Bu durumda sizleri Araç Kiralama Ankara ve Rent a Car Ankara sektörü içerisindeki temiz ve hijyenik Araç ve Filo Kiralama hizmetleri ile Cande Rent a Car şirketini tavsiye ederiz.

Kızılcahamam Çevresi İklim ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

İl içerisinde en yoğun orman örtüsüne sahip olmaktadır. Bölgedeki ormanlık alanın fazla olması ile yıl boyunca yağışlı günler oldukça fazla görülmektedir. İlçe içerisindeki Soğuksu Parkı, yüksek nüfuslu Ankara için akciğer görevini adeta üstlenmektedir.

İlçenin bu özellikleri, Ankara şehir merkezi ve civarında bulunan yöre halkının ziyaretlerini sıklaştırmasını sağlamaktadır. Çoğu kişinin sevdikleri ile hoşça vakit geçirerek, ruhunu dinlendirebileceği ender yerlerden birtanesi konumundadır.

Ankara şehir merkezine 80 kilometre mesafe uzaklığındadır. Şehir merkezinde bulunan Kiralama Araç Ankara ve Kiralama Oto Ankara alanındaki güvenilir Filo ve Oto Kiralama firması Cande Rent a Car çeşitli Filo Araç hizmetleri ile müşterilerine hizmet vermektedir.

İlçe içerisinde Eğrekkaya, Kurtboğazı ve Akyar barajları bulunmaktadır. Akyar barajının suyu Eğrekkaya barajına dökülerek oradan da Kurtboğazı barajına bağlanmaktadır.

Kızılcahamam Tarihi Yerler Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Kızılcahamam, genel olarak doğa içerisindeki gezilecek yerleri ile milli park alanlarına sahip olmaktadır.

 • Soğuksu Milli Parkı
 • Abacı Peri Bacaları
 • Alicin Manastırı
 • Mahkemeağacin Köyü 
 • Ağsar Kalesi
 • Başköy Kalesi
 • Pazar Köyü
 • Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı 
 • Kırmızı Ebe
 • Oruç Gazi Türbeleri

Sevdikleriniz ile birlikte il ve ilçe merkezi gezi ziyaretinizin tadını çıkararak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Kızılcahamam Ulaşım Nasıl Sağlanılmaktadır?

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Kızılcahamam arası ulaşım 96 km olmaktadır. Ankara Araç Kiralama ve Ankara Rent a Car hizmetleri içerisindeki Cande Rent a Car ile 1 saat 13 dakika da ulaşım sağlayabilirsiniz. Cande Rent a Car uygun fiyat seçenekleri, üstün hizmet kalitesi, geniş Araç Filoları ve güler yüzlü personelleri ile Ankara Oto Kiralama alanında seyahatlerinizi keyifli hale getirmektedir.

Cande Rent A Car deneyimli profesyonel personelleri ile müşteri memnuniyetini ilk sırada bulundurması, şirketin tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Avantajlı fiyatları ile Filo ve Araç çeşitliliği sayesinde öne çıktığı görülmektedir.

Araç ve Filo Kiralama  hizmetleri için 7 gün 24 Saat Rezervasyon Tel : 0 542 260 41 81 - Online Rezervasyonlarınız için www.canderentacar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Gezi Makaleleri ;

Ankara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi Tarihçesi

Anıtkabir (Ankara)

Karadeniz'in İncisi Trabzon'u Keşfetmek!

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler

Ordu Şehrinin Güzellikleri

Ordu Boztepe - Tarihi Kültür

Efes Antik Kent / Kültür Portalı (İzmir)

www.canderentacar.com www.papillonrentacar.com