Ehliyetsiz Araç Kullanma ve Trafik Cezaları Ne Kadar?

Ehliyetsiz Araç Kullanma ve Trafik Cezaları Ne Kadar?

Kullandığınız motorlu taşıt otomobil, motosiklet, kamyon, minibüs, otobüs, tır ve traktör ehliyet olmadan sürülememektedir. Trafiğe çıkan kişiler kendi canını ve diğer insanları tehlikeye atmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanan kişiler genellikle 18 yaş altı bireyler olmaktadır. Araba kullanma tutkusundan dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir.

Sebebi her ne olursa olsun ehliyetsiz araç kullanan kişilere, cezai işlem uygulanmaktadır. Trafik cezaları arasında en yüksek miktara sahip ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak görülmektedir.

2021 Yılı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası 2021 yılına ait 2.698 TL olmaktadır. Kullanan kişi aracın sahibi değil ise ruhsat sahibine 2.698 TL ceza kesilmektedir. Ruhsat sahibi ehliyetsiz araç kullanıyorsa 5.396 TL para cezasına çarptırılmaktadır.

Ehliyetsiz Araç Kullanan 18 Yaş Altına Ceza Kesilir mi?

18 yaş altındaki kişilerin araç kullanması söz konusu değildir. Araç kullanmak ve ehliyet sahibi olmak için 18 yaşını doldurmak yasal olarak gereklidir. Ehliyetsiz ve 18 yaş altı araç kullananlara aynı şekilde cezai işlem uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz 2. Kez Araç Kullanma Cezası

Bir ya da üç kere her seferinde ehliyetsiz araç kullananlara uygulanacak cezai işlem aynı olmaktadır. 

Alkollü ve Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Alkollü araç kullanma cezası 2021 yılında 1.340 TL olmaktadır. Ehliyetsiz ve alkollü araç kullanan kişiler verilen iki cezayı da ödemek zorundadır.

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

Trafikte en fazla yapılan ihlallerden birtanesi de kırmızı ışıkta geçmektir. 2021 yılında kırmızı ışıkta geçmenin cezası 314 TL belirlenmiştir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Seyir halinde cep telefonu kullanmanın cezası 2021 yılında 314 TL belirlenmiştir.

Emniyet Kemeri Kullanmamanın Cezası Ne Kadar?

2021 yılında emniyet kemeri kullanmama cezası 144 TL belirlenmiştir.

Hız Sınırını Aşmanın Cezası Ne Kadar?

Hız sınırını aşmanın cezası aşılan miktara göre belirlenmektedir. 2021 yılında hız sınırını %10 ile %30 arası aşan bir sürücü 314 TL, %30 ile %50 arası aşan 652 TL, %50'den fazla aşan 1.340 TL ödeyecektir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Alkollü araç kullanımının cezasında da artış yaşanacaktır. İlk kez alkollü araç kullananan kişiye 1.340 TL, ikinci kez alkollü araç kullanan kişiye 1.679 TL, üçüncü kez alkollü araç kullananan kişiye 2.699 TL para cezası uygulanmaktadır.

Gerekçeniz her ne olursa olsun ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmamalısınız aksi taktirde can ve mal kaybına sebebiyet verebilirsiniz.

Ehliyetli Araç Kiralama ve Rent a Car Hizmeti

Giresun Araç Kiralama - Ordu Oto Kiralama - Trabzon Rent a Car - İzmir Araç Kiralama ve Ankara Araç Kiralama sektöründe, ehliyetsiz Araç Kirala ve Oto Kirala hizmeti vermeyerek, müşterisine ve çevresindeki kişilere zarar gelmemesini sağlamaktadır.

Araç ve Filo Kiralama hizmetleri veren Eco Oto Kiralama şirketi, ilk önceliği ehliyetli olmanız ve ehliyetiniz en az 2 yıl önce alınmış olmalıdır. Belirtilen özellikleri karşılamadığınız takdir de size Rent a Car hizmeti veremeyecektir.

Google Maps yorumlarına göz atarak Eco Oto Kiralama şirketi hakkında, Kiralık Araç hizmetlerini inceleyebilirsiniz. Müşteri memnuniyetine vermiş olduğu önemi deneyimleyerek, sizde kendinizi Araç Kiralama yaptıktan sonra güvende hissedeceksiniz.

'Kendinizi ve çevrenizdeki kişileri ehliyetsiz araç kullanarak, tehlikeye atmayın.'

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Benzer İlginizi Çekebilecek Tanıtım İçerikleri ;

Otoban Hız Sınırı ve Hiz Limitleri Nasıldır?

Araç Kiralama ve Vergi Avantajları Nasıldır?

Araç Kirala Oto Kirala Dizel mi Benzinli mi Tercih Edilmeli?

Bizi Yorumlayın! Ekstra İndirimlerden Faydalanın!