Trabzon Atatürk Köşkü Tarihçesi

Trabzon Atatürk Köşkü Tarihçesi

Avrupa ve Batı Rönesans etkilerini taşıyan Avrupa simgeleri kullanılan 19.yy başlarında Trabzon Soğuksu mevkinde Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık konut olarak 1890’da yaptırılmıştır. 15 Eylül 1924 Trabzon‘a yapılan ilk ziyarette Atatürk tarafından çok beğenilmiştir. İkinci ziyaretini ise 1930’da gerçekleştirmiştir.

Atatürk üçüncü kez Trabzon‘a ziyarete geldiğinde bu köşkte iki gün konakladıktan sonra vasiyetini burda hazırlatarak tüm varlığını Türk halkına bıraktığını açıklamıştır. 

‘’ Mal ve mülk bana ağırlık veriyor, milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. İnsanın serveti kendi manevi kişiliğiyle olmalıdır. Milletime daha çok şeyler vermek istiyorum.’’ sözleriyle Köşkü müze olarak Belediye kullanımına devredilmesini sağlamıştır.

Tarihi ve Hikayesi

İsmet İnönü’ye yazmış olduğu telgrafta, sevincini Meclise karşı duyurmasını istemiş ve samimi hükümet ve millet iştiraklerinin yüksek bir örneğinin olduğunu belirtmiştir. Kanuni varisi olan Makbule hanım’a köşk ve ev Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı ile birlikte kalmıştır. Trabzon Belediyesi 1940’lı yıllar içerisinde köşkü müze haline getirerek Makbule hanım’ın köşkü satmak istemesinin önünü kapatmıştır.

1943’te ise Trabzon Belediyesi tarafından istimlak edilerek mahkeme süreci sonrasında köşk tapuya kaydedilerek 1974’te bahçe çevresi küçültülerek müze olarak faaliyet vermeye başlamıştır.

1890’lı yıllarda saldırı esnasında sığınak olarak kullanılan gizli geçit, Atatürk Köşkü içerisinde ilk kez görüntülerek ziyaretçilerinde merak uyandırmıştır. Atatürk Köşk’ünün bahçeye açılan çift kapılı bölümü, 150m uzunluğundaki dehlize ulaşmaktadır. 

Köşk Müze Müdürü Ali Mahir Pak, su depoları da saldırı esnasında sığınak görevinde kullandığını anlatmıştır.

Trabzon Atatürk Köşkü Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ve merkez de bulunan Araç Kiralama Trabzon ve Rent a Car Trabzon daki firmalar içerisinde Eco Oto Kiralama şirketinin kaliteli ve konforlu araç filo hizmetlerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Trabzon Havalimanı ile Atatürk Köşkü arası ulaşım mesafesi 11km’dir. Araç Kiralama Trabzon ve Rent a Car Trabzon hizmetleri ile 20 dakika da orada olacaksınızdır.

Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgiler

Yaz ve kış mevsimleri içerisinde ziyaret saatleri farklılık göstermektedir. Haftanın her günü açıktır.

  • Kış saatleri  : 15 Ekim – 15 Nisan / 8:00 – 17:00
  • Yaz saatleri : 15 Nisan – 15 Ekim / 8:00 – 19:00

Yukarıda belirtilen tarih ve saat aralığında Atatürk Köşkü ziyaretçilerinin hizmetine açıktır.

Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Trabzon Atatürk Köşkü girişi ücreti 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile;

  • Sivil : 10 TL
  • Öğrenci : 5 TL

Fiyatlandırması belirlenmiştir. Müze kart geçerli değildir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Şehir içi ulaşım kartları burada geçerli olmaktadır.  

Köşk’e girildiğinde iç dekorasyon mimarisi olarak gördükleriniz size şaşkınlık yaratacaktır. En üst katta iki tane oda bulunmakta olup Gazi Mustafa Kemal Atatürk burada kalmayı çok severdi. Alt katında toplantı odası, çalışma odası, bekleme salonu ve misafir yatak odaları bulunmaktadır. Girişi katına geldiğimizde ise karşımıza oturma salonu, yemek salonu, dinlenme salonu ve misafir salonlarının olduğunu göreceksiniz.

Ulaşım için Tercih Edilen Firma Bilgileri ?

Eco Oto Kiralama şirketinin rezervasyon ve iletişim bilgileri aşağıda paylaşılmaktadır.

Online rezervasyon yaptırabilir.

İletişim numaralarımızı arayarak müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir ;

Trabzon'daki Saklı Cennet Çal Mağarası

Karadeniz'in İncisi Trabzon'u Keşfetmek!

Hamsiköy Tarihi Doğa Harikası

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler

Benzersiz Tarihi Yapısı ile Sümela Manastırının Hikayesi

Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii