Ankara Kalesi Tarihçesi

Ankara Kalesi Tarihçesi

Ankara ilinin tarihi kadar eski olan Ankara Kalesi Hititler zamanında günümüze kadar ulaşmış şehrin her tarafının gözlemlenebildiği oldukça stratejik bir noktada bulunmaktadır. Kalenin ilk inşaatının gerçekleştiridiği tarih hakkında elde edilmiş net bir bilgi mevcut değildir.

Askeri amaçla kullanılmış olan bu yapı Hititler, Galatlar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti gibi birçok tarihi medeniyet izlerini bulundurmaktadır. Romalılar döneminde onarım gören bu yapı kesin bir tarih olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. 

İç ve dış olarak kale iki kısıma ayrılmaktadır. İç surları ise VII. yy. da Bizanslılar tarafından inşa edilmiş, dış surları ne zaman eklendiği kesin olarak bilinmemektedir. Bizans saldırılar esnasında yıkıma uğramıştır. 9. yy. ile birlikte Bizanslılar tarafından yeniden onarılmıştır.

Malazgirt Savaşı’ndan iki yıl sonra bölgeye hakim olan Selçuklu Devleti bu dönem içerisinde kaleyi onarıp genişletmişlerdir.

Ankara Kalesi Tarihi ve Yapısı

Kalenin yüksekliğe 110 metredir. Kale iç içe geçen üç kat sur ile çevrelenmiş olup, iç ve dış kale olarak ayrılmaktadır. İçkale adı verilen kısım ve çevresi kayalıklarla kaplı olmaktadır. Dış kale ise, Ankara‘yı kalp şeklinde çevrelemiş bir yapısı bulunmaktadır.

Dört katlı olan iç kalenin yirmi den fazla kulesi mevcuttur. İçkale altıyüze yakın ev, cephane ve çeşitli silahlı toplar bulunmaktadır. İçkalede iki büyük kapısı mevcut olup, Hisar kapısı ile dış kapı adını almaktadır. Kapı üzerinde İlhanlılar‘a ait bir kitabe gözünüze çarpacaktır. 

Duvarların alt bölümü mermer ve bazalttan yapılmıştır. Kale içinde çok sayıda Osmanlı Devleti nden kalan evler bulunarak, bazıları onarılarak dükkan ve lokanta şeklinde kullanılmaktadır. İçkalenin en yüksek kısmına Akkale adı verilmiştir.

1921 yılında Atatürk’ün emirleri üzerine Eti Müzesi haline gelmiştir. Daha sonra ki yıllar da Anadolu Medeniyetleri Müzesi olup 1948 yıllarında bu kısım depo olarak kullanılmıştır. İçkalede bulunan Ankara’nın en eski bilinen camisi Alaaddin Cami, minberindeki kitabeye göre, Mesut bin Kılıçarslan zamanında inşa edilmiştir. 

İç kalede bulunan diğer camiler, Müsafir Fakih Cami, Dev Duran Cami, Ramazan Şemsettin Cami, Cenab-ı Ahmet Cami'dir. Dış kalede ise Ahi Elvan Ahi Yakup ve Arslanhane(Ahi Şerafettin) bulunmaktadır. Bu camiler esnaf dayanışma teşkilatlanması olan ‘’ahilik’’ geleneğinin temsilcileri tarafından yaptırılmıştır. 

Bunların yanı sıra kale sınırlarında bulunan farklı dönemlerde, farklı amaçlar için ticaret ve konaklama merkezleri olan hanlar bulunmaktadır.

Ankara Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı ve merkez de bulunan Ankara Oto Kiralama ve Ankara Rent a Car alanındaki firmalar içerisinde Cande Rent a Car şirketinin güvenilir Araç ve Filo Kiralama hizmeti sizlere 7 gün 24 saat Rent a Car hizmeti sunmaktadır. Bünyemizde bulunan otomatik, manuel, dizel ve benzinli rahat ekonomik yeni model araçlarımız ile sizlere güvenli konforlu seyahat sağlamaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Ankara Kalesi arası ulaşım 27 kilometre olup Cande Rent a Car Araç ve Filo Kiralama ile 33 dakika da ulaşım sağlanılmaktadır.

Rezervasyon ve iletişim bilgilerini aşağıda sizler için paylaşmaktayız.

https://www.canderentacar.com/araclar-1.html araç seçiminiz ile online rezervasyon yaptırabilir.

https://www.canderentacar.com/iletisim.html iletişim numaralarımızdan müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Güncel Kampanya ve Haberler : Haberler

İletişim Bilgileri ;


İlginizi Çekebilecek Gezi Makaleleri ;

Ankara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Trabzon'daki Saklı Cennet Çal Mağarası

Karadeniz'in İncisi Trabzon'u Keşfetmek!

Benzersiz Tarihi Yapısı ile Sümela Manastırının Hikayesi

Hamsiköy Tarihi Doğa Harikası

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler

Trabzon Atatürk Köşkü Tarihçesi

Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii