Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii

Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerini her fırsatta gerçekleştirmiş oldukları Ayasofya Kilisesi, günümüzde Ayasofya camii olarak ibadete açıldığını söyleyebiliriz. Turistler, müze olduğu dönem içerisinde dini figürleri ve iç duvar motiflerinin göze çarpmasını resimlemek için ziyaretlerini gerçekleştirmektedirler.

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sonrası Ayasofya kilisesi, restore edildikten sonra müze daha sonra camiii olarak kabul edilmiştir.

Ayasofya Müzesine Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ve merkez de bulunan Trabzon Araç Kiralama ve Trabzon Rent a Car alanındaki firmalar içerisinde Eco Oto Kiralama şirketinin güvenilir Araç Filo hizmetlerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon Havalimanı ile Ayasofya Müzesi ulaşımı 5,5km’dir. Trabzon Oto Kiralama hizmetleri ile 7 dakika da ulaşım sağlayacaksınız.

Trabzon Ayasofya Müze Tarihi

I. Dünya Savaşı esnasında Trabzon‘u işgal eden Rus ordusu, şehrin askeri hastahane ve depo olarak kullanıldığı bilinir. 1238-1263 yılları arasında yaptırılan değerli bir manastır kilisesidir. Ayasofya adını ‘’Kutsal Bilgelik‘’ anlamından almaktadır.

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’un fethinden sonra bu yapı kilise olarak hizmet vermeye başlamıştır. Padişahın emri ile 1584 yılında Kürd Ali Bey adlı bir ayan tarafından camiye dönüştürülmüştür. 

Kilisenin kuzey batı ve güneyinde üç revaklı giriş mevcuttur. Kubbesi ve kasnağı on iki köşeli olması ile göze çarpmaktadır. Üstün bir işçiliğe sahip olan bu yapı Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu dönemi İslam sanatının önemli etkileri olarak görülmektedir.

Ayasofya Kilisesinin süslemeleri önemli bir bölümü İncil’den freskleri canlandırılarak oluşturulmuştur. Bu freskler gelen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi odağıdır. Müzenin en gösterişli cephesi güney bölümü olarak kabul edilir. Bu bölümde ise Adem ile Havva’nın yaratılışı, kabartmalı motifler ile friz halinde anlatılmaya çalışılmıştır.

İkinci bölümde ise cennette yaşayışları, üçüncüde bölümde yasak elma, dördüncü bölümde cennetten kovuluşları ve beşinci bölümde ilk cinayetin canlandırılması sergilenmektedir. Ana kubbesinin altında rastlanan bölümde Opus-Sectula tarzı renkli mermer ile yapılan özel bir yer mozaiği bulunmaktadır.

Hz. İsa’nın on iki havarisi ana kubbenin pencere aralarında doğumu, vaftizi, çarmığa gerilişi ve kıyamet günü gibi bölümler canlandırılmaktadır. Müzenin doğu yönünün ana yatay dış cephesinde 1450 ile 1850 yıllar arasında büyük ve değişik kayık ve yelkenli kazımalar görülmektedir. Bu kazımaların kimler tarafından ve ne anlamla yapıldıkları araştırılarak net bir şekilde halen bilinmemektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 8 TL’dir. Müze kart sahibi olan ziyaretçiler Trabzon Ayasofya Müzesine ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesi Ziyaretçi Saatleri

Cami olan bölümü günün her saati ibadete açık bulunmaktadır. Müze ziyaretçilerine ise hafta içi 09:00-17:00 saatlerinde hizmet vermektedir.


İlginizi Çekebilir ;

Trabzon'daki Saklı Cennet Çal Mağarası

Karadeniz'in İncisi Trabzon'u Keşfetmek!

Hamsiköy Tarihi Doğa Harikası

Uzungöl Hakkında Merak Edilenler

Benzersiz Tarihi Yapısı ile Sümela Manastırının Hikayesi

Trabzon Atatürk Köşkü Tarihçesi

Trabzon Havalimanı Araç Kiralama Hizmeti

Trabzon'a geldiğinizde oto kiralama firması ihtiyacınız var ise havaalanın içerisinde hem güvenli, hemde en uygun fiyat seçenekleri ile araç kiralamak isterseniz. Eco Oto Kiralama firması olarak deneyimli ve profesyonel personellerimiz ile 7/24 hizmetinizdeyiz.

Eco Oto Kiralama firması olarak 1993 yılından itibaren TrabzonAnkara, İzmir, Ordu ve Giresun illerinde ki şubelerimiz de siz değerli misafirlerimiz için Filo Kiralama ve Rent a Car servisini ayrıcalıklı şehir içi vip transfer hizmetimizi keşfetmek için güler yüzlü personelimiz ile şubelerimize bekliyoruz. 

7 Gün 24 Saat Araç Kiralama ve Rezervasyon için Tel : 0 555 860 33 83 - Online Rezervasyonlarınız için www.ecootokiralama.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.