GERÇEKLEŞEN BİR RÜYA: İZMİR KADİFEKALE

GERÇEKLEŞEN BİR RÜYA: İZMİR KADİFEKALE

Andan Menderes Oto Kiralama hizmeti ile ulaşacağınız ve M.Ö. 3. yüzyılda İzmir merkezde körfeze hakim bir konumda kurulmuş olan Kadifekale, Makedonya Kralı Büyük İskender'in isteği ile yapılmıştır. Kadifekale'de Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır.  Kadifekale, şehrin güneyinde 186 metre yükseklikte bir tepe üzerine kurulmuştur.  Amazon kadınlarının dağın eteklerinden inip uzun yıllar burada hakimiyetlerini sürdürdükleri söylenmektedir. Kale'nin ilk ismi Pagos'tur. Pagos, Grekçe'de "tepe" anlamına gelmektedir. 17. Yüzyılda isim değişikliği ile Kadifekale adını almıştır. Bu isim değişikliğinin sebebini 17. Yüzyılda o bölgede bulunan Evliya Çelebi ( 1611-1685 ) açıklamaktadır. Evliya Çelebi'ye göre; bu bölgenin kraliçesinin ismi Kaydafe'dir ve zamanla Kadifekale şeklini almıştır.

Kadifekale, Bizans generallerinden Lysimakhos'a yaptırılmıştır. Kale'nin batıdaki 5 kule ve güney duvarları sağlam kalan kısımlarıdır. Kulelerin yüksekliği 25-30 metre civarındadır. Kale'nin diğer kısımları ise yıkık bir biçimdedir. Kale surlarının bir kısmının da Çelebi Mehmet tarafından yıkıldığı bilinmektedir ( 1415 ).  Kadifekale, bir rivayete göre Makedonya Kralı Büyük İskender'in bir rüyası üzerine yaptırılmıştır. Rivayete göre, Büyük İskender İzmir'e gelir ve "Pagos Tepesi" denilen Kadifekale'de avlanırken bir çınar ağacının altında uykuya dalar. Rüyasında iki Nemesis ( Yunan inancında ceza veren tanrıça anlamına gelmektedir.) görür ve İskender'den yeni İzmir şehrini uyuduğu bu tepenin eteklerine kurmasını ister. Rüyasından uyanan İskender, Apollon kahinine bu rüyasını anlatır. Kahin ise rüyanın gerçekleştirilmesi gereği yönünde yorumunu yapar. İskender, bu yorum üzerine generallerinden Lysimakhos'a talimat vererek şehri kurdurtmaya başlar.

Kale'nin içerisinde dehliz ve su sarnıcı kalıntısı bulunmaktadır. Bu sarnıçlar ve zemin seviyesinin altında kalan tonozlu yapılar, kalenin sahip olduğu zenginliklerdendir. Bu sarnıçlara kurulan sistemlerle kentin her yerine su dağıtılmaktaydı.

Kadifekale bölgesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları esnasında M.S. 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen kadın başı figürüne ulaşılmıştır. Ayrıca Türk-İslam dönemine ait seramik atölyesi bulguları ise bölgede bir Athena tapınağı olması gerektiğini göstermektedir. Son dönemde yapılan kazılarda ise kase, tabak, yüzük, ok ucu ve lüle taşından yapılmış pipo bulguları elde edilmiştir. 

Kadifekale, İzmir'in önemli turizm kaynaklarından biridir. Tarihi ve mistik atmosferi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı halindedir.

Kadifekale'ye yapılan ziyaretlerin avantajlı bir diğer yönü ise çevrede bulunan diğer turistik mekanlara olan yakınlığıdır. Kadifekale ziyaretlerinde aynı zamanda Kemeraltı Çarşısı, Çukur Hamamı ve Buca Protestan Bapist Kilisesi de ziyaret edilebilecek diğer seçenekler arasındadır. İzmir’in bu tarihi mirasına Adnan Menderes Oto Kiralama hizmeti Eco Oto Kiralama ile konforlu ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adnan Menderes Oto Kiralama Hizmeti ile Ulaşacağınız İzmir'de Yeme İçme Mekanları Nelerdir?

İzmir seyahatlerinizde gezinize kısa bir mola verip İzmir'in meşhur lezzetlerini tatmak isterseniz; Kordon Yengeç Restaurant, Adabeyi Balık Restaurant, Tarihi Asansör Restaurant, Alsancak Dostlar Fırını ve Çelebi Unlu Mamüller gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir'de Konaklama Mekanları Nelerdir?

İzmir'in tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Reges A Luxury Collection Resort&Spa, Kordon Hotel Pasaport, Wyndham Grand İzmir Özdilek, Ramada Encore İzmir, Hotel Swissotel Büyük Efes İzmir ve Double Tree by Hilton Hotel İzmir Airport işletmeleri İzmir gezinizde sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

Adnan Menderes Oto Kiralama ile Kadife Kale Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir'in simgelerinden biri olan Kadifekale, Konak ilçesinde bulunmaktadır. İzmir merkezi ile Konak arası 2 km mesafededir.

İzmir'e gelen ziyaretçilerin görmek istediği Kadifekale'ye ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda bulunan Ecocar Adnan Menderes Oto Kiralama hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz veya transfer hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İzmir Konak ile Adnan Menderes Havalimanı arası 15 km mesafededir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar'da bulunan Ecocar Araç Kiralama İzmir şirketi müşteri memnuniyeti odaklı hizmetiyle size en konforlu İzmir seyahati fırsatını sunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan İzmir Rent A Car, Adnan Menderes Oto Kiralama ve Avis ihtiyacınızı Ecocar Araç Kiralama ile edineceğiniz hizmetle avantajlı fiyat seçenekleri ve üstün kalite anlayışıyla giderebilirsiniz. 

Müşreri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com