GİZLİ TARİH TRABZON KUŞTUL MANASTIRI

GİZLİ TARİH TRABZON KUŞTUL MANASTIRI

Trabzon Maçka'dan Kuştul Manastırı yaklaşık 32 km mesafede bulunmaktadır.

Bulunduğu Kuştul mevkiinden adını almaktadır. Ulaşılması güç kaya bloğunun üzerinde ve vadinin tamamına hakim bölgede yer almaktadır. 752 yılında inşa edilmiştir.

Kuştul Manastırı, vadiden yüzlerce metre yükseklikte inşa edilmiştir. Daha sonra eklenti ve restorasyonlarla genişletilmiştir. Kuştul Manastırı'ndan günümüze ana gövde ve yıkılmış yapı duvarları ulaşabilmiştir.

1923 yılında yaşanan nüfus mübadelesinde boşaltılan manastırdan vadiye çok sayıda dehliz ( üstü kapalı, dar ve uzun geçit ) uzanmaktadır. Tek girişi ve 72 büyük odası vardır.

Kuştul Manastırı'na bölge halkı, uzun yıllardır kullanılan üç patika yoldan ulaşım sağlayabilmektedir. Manastıra ulaşmak için en sık ve diğer yollara göre daha kısa olan 1,5 kilometrelik patika bir yol kullanılmaktadır.

Dağın yamacındaki patika yol, ormandan geçmektedir ve ziyaretçiler geçit esnasında zaman zaman zor anlar yaşamaktadır. Bu yüzden ziyaretçiler, beş kattan oluşan manastıra yakın bölgede kaya mezarlarını ve kilise kalıntılarını görebilmektedir.

Manastırın sahile uzak mesafede olmasına rağmen en üst kısmından deniz görülebilmektedir. Manastırın bir bölümünde çökme yaşanmaktadır.

Kaynaklara göre Kuştul Manastırı, M.S. 773 yılında faaliyete geçmiştir. 400 yılı aşkın süre hizmet vermiştir. 1204 yılında ise Hıristiyanlıktaki mezhep çatışmasından dolayı yağmalanıp yıkılmıştır.

1393 yılına kadar yaklaşık 200 yıl kapalı kalmıştır ve daha sonra restore edilerek yeniden faaliyete geçmiştir. 15. yüzyılın başında ise eski görkemli günlerine kavuşmuştur.

Kuştul Manastırı'nın çevresinde çok sayıda kilise bulunmaktadır.

1904 yılında Kuştul Manastırı'nda bir yangın çıkmıştır ve manastırda büyük hasar oluşmuştur. Bu olayın ardından yapı, manastır olmasından vazgeçilerek terk edilmiştir.

Manastır bölgesindeki dağda, içinde ayazma diye adlandırılan bir su akmaktadır. Ve burada kutsal olduğuna inanılan çok sayıda mağara yer almaktadır.

Kuştul Manastırı Kütüphanesi; Sümela Manastırı Kütüphanesi'nden sonra bilinen en eski kütüphanedir. Manastır, Ortodoksların ilahiyat fakültesi olarak hizmet vermiştir.

Manastır içerisinde misafir odaları, keşiş ( yaşamını manastırda geçiren, hiç evlenmemiş papaz )

odaları, dehlizler ve farklı işlevlerde yapılar bulunmaktadır.

Trabzon Maçka'da Yapılması Gereken Aktiviteler Nelerdir?

Trabzon'un turizm merkezlerinden bir tanesi olan Maçka ilçesi nüfus bakımından düşük bir yerleşime sahip bir ilçe olmasına rağmen her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. İlçe, doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır ve Doğu Karadeniz turizmi bakımından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. İlçenin denize kıyısı bulunmamaktadır fakat verimli su kaynaklarına sahip olmasından

dolayı gelişmiş ilçeler arasında yerini almaktadır. Maçka ilçesine yapacağınız ziyaretleriniz esnasında sessiz ve sakince akmakta olan Maçka derelerini görmeden gezinizi tamamlamamalısınız. Büyük bir kısmını ağaçların ve ormanlık alanların kapladığı Maçka'da doğa yürüyüşleri; doğa fotoğrafçılığı ve doğa ile iç içe vakit geçirilmesi açısından kaçırılmayacak bir fırsattır. Ayrıca tatiliniz boyunca kamp yapabilir, tarihi zenginlikleri keşfe çıkabilir, doğa içerisinde atlı yürüyüşler gerçekleştirebilir ve birbirinden lezzetli yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Trabzon Maçka'da Konaklama Mekanları Nelerdir ?

Kuştul Manastırı seyahatlerinde bölgede bulunan konaklama mekanları sayesinde keyifle ve bol oksijenle geçirilen günün ardından rahatça dinlenme imkanı bulabilirsiniz. Bölgede bulunan; Grand Mela Hotel, İskalita Otel, Voice Hotel, Hotel Büyük Sümela, Sümela Holiday Hotel, Hamsiköy Taş Otel işletmeleri günübirlik olarak gün sonunda huzurla dinlenebilme imkanı sunarak tatilinizi eksiksiz tamamlamanıza olanak vermektedir.

Trabzon Maçka'da Yeme-İçme Mekanları Nelerdir ?

Trabzon ilinin Maçka ilçesinde bulunan Kuştul Manastırı gezinize kısa bir mola verip Trabzon'un ve Maçka'nın meşhur lezzetlerini tatmak isterseniz; Hamsiköy Yayla Lokantası, Niyazi Usta Hamsiiköy Sütlacı, Zigana Kral Sofrası, Kayadibi Saklıbahçe ve LaDur Cafe&Restaurant gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trabzon Gezisinde Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Trabzon Maçka ilçesi ile Trabzon Havalimanı arası 29 km mesafededir.

Trabzon Havalimanı ve aynı zamanda Ortahisar ( merkez )'da bulunan Trabzon Rent A Car ve Trabzon Günlük Kiralık Araba firmaları içerisinde Eco Oto Kiralama şirketi, birçok yönden Doğu Karadeniz bölgesinin incisi olan Trabzon gezinizde sizlere konforlu bir seyahat olanağı sağlamaktadır.

Ekonomik, Orta, Lüx, Arazi - Suv ve Van sınıf araç seçenekleriyle kendinize en uygun aracı seçerek Ecocar Kiralama firması ile Trabzon Günlük Kiralık Araba ihtiyacınızı giderip tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sektör içerisinde kurumsal firmalara ismini yazdırmış olan ve profesyonel ve deneyimli ekibi ile Trabzon Eco Oto Kiralama firması seyahatlerinizde sizlere konforlu ve güvenilir Avis, Budget, Garenta şirketleri ile yan yana Trabzon Günlük Kiralık Araba hizmeti sunmaktadır.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850