En Çok Yapılan Sürüş Hataları

En Çok Yapılan Sürüş Hataları

Otomobil sanayinin gelişmesi sayesinde günümüzde ulaşım çok kolay hâle gelmiştir. Ulaşımda kolaylık sağlaması otomobillerin çok tercih edilmesini de sağlamıştır. Ancak bu yoğunluk da trafik, hava kirliliği, gürültü ve görüntü kirliliği gibi sorunlara mâl olmuştur.

Sürücü Hataları

Ancak bunlar insan hayatının yanında ufak tefek sorunlardır. Ehliyeti olan kişiler yine de kaza yapabilmektedir. Sürüş hataları yüzünden bir günde binden fazla kişi trafik kazasında hayatını kaybetmektedir. Kaliteli sürücüler ise kendisine öğretileni uygulayarak sürüş hataları yapmaz ve bu sorunu aşar. Ancak bazı insanlar dikkatsizce sorumsuzca davranarak çok sayıda soruna sebep olmaktadır.

Trabzon oto kiralama da bu durumu göz önünde bulundurarak araba kiralarken en önemli kriteri kaliteli sürücü olarak belirlemektedir. Her önüne gelene araba vermeyen bu şirket insan hayatına verdiği değeri bu şekilde göstermektedir.

4 Sürüş Hatası

Ehliyet alımında onlarca test sürüşü ve sınavlar yapılmasına rağmen sürekli trafik kazası yaşanmasına hayret etmek gayet doğaldır. Burada ya kurslar ya da kişiler hatalıdır. Sürüş hataları nedeni ile genelde şoförler hatalıdır. Ancak bu durumun fazla yaşanması eleştiri oklarını sürücü kurslarına da yöneltmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu, trafikte en çok yapılan sürüş hataları sıralaması yapmıştır.

Bu verilere göre ilk 4 hata şu şekilde sıralanır:

  • Aşırı hızlanma
  • Geçiş önceliğine uymama
  • Dönüş kurallarına uymama
  • Arkadan çarpma

Tüm bu kazaların baş sebebi dikkatsizlik ve insan hayatına değer verilmemesinden kaynaklanır. Trabzon oto kiralama da bu sorumluluğu üstüne almak istemez ve kaliteli araçlarını kaliteli sürücülere kiralarlar.

Kazaların Sebepleri

Her gün onlarca trafik kazasını haberlerde görüyor yahut tanık oluyoruz. Bu kadar kurala denetime rağmen trafik kazalarının artması şaşırtıcı bir durumdur. Ancak trafik kazalarının belli başlı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler de genel anlamda sürücünün sorumsuzluğu ve dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Sürücüler bu durumlarda daha dikkatli olursa kazaların azalacağı uzmanlar tarafından öngörülüyor.

Kazalara neden olan başlıca durumları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Aracın muayenesiz olması
  • Alkollü veya uykulu sürücü
  • Kural ihlalleri
  • Yaya önceliğini umursamama
  • Gereksiz hızlanma

Tüm bu sebepler ve daha fazlası insanların hayatlarına mâl olabiliyor. Bu durumda sürücülerin daha dikkatli olması bir can kurtarmak anlamına geliyor.