Emniyet Kemeri Kullanımın Önemi

Emniyet Kemeri Kullanımın Önemi

Emniyet kemeri yolcuyu hayata bağlar. Günümüzde yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanımın önemi hakkında bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Cezai yaptırımlar olmaksızın bir alışkanlık haline gelmesi gereken emniyet kemeri kullanımı, trafik kazalarında can kurtarıcı öneme sahiptir.

Trafik Kazaları ve Nedenleri

Ciddi hasar ve hayat kayıplarının yaşandığı trafik kazalarında emniyet kemeri kişiyi çarpmanın etkisiyle savrulup zarar görmekten korur. Sürücü ve sürücü yanında seyir halindeki yolcuların da riskler taşıdığı kazalarda emniyet kemeri kullanımı yaşanması muhtemel tehlikeleri önler. Trabzon Eco oto kiralama hizmetleri kapsamında araç kiralama yapan sürücü ve yolcular emniyet kemeri kullanımı hakkında bilgilendirilir.

Emniyet Kemeri Kullanımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kısa süreli yolculuklarda emniyet kemeri kullanmaya gerek olmadığı bilgisi tamamen yanlıştır. Sürüş teknikleri konusunda kendine güvenenler kaza yapma ihtimalleri olduğunu düşünür. Oysa trafik kazaları farklı sebeplerle oluşur. Araç düşük hızda giderken de emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır.

Emniyet Kemeri Takmanın Faydaları

Emniyet kemeri kullanımı temel olarak çarpışmanın yarattığı sarsıntının azalmasını sağlar.

  • Çarpma etkisiyle tek bir bölgenin şiddetli darbe görmesini engeller
  • Kişilerin araçtan fırlamasına bağlı tehlikelerin oluşumunu engeller
  • Baş, göğüs, omurilik gibi hassas bölgelerin çarpmasını önler
  • Ufak kazalarda ciddi yaralanmaların önüne geçer.

Yapılan çalışmalar emniyet kemeri kullanımının kazalardaki yaralanma riskini ortadan kaldırdığını veya hafiflettiğini ortaya koyar.

Kaza Riskine Karşı Emniyet Kemeri Kullanımı

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların %25'inin hiçbir zarar görmediği kanıtlanmıştır. Güvenli bir sürüşün en temel kuralı ise;

  • Aracın ve sürücünün yolculuğa her anlamda hazır olmasıdır.

Arabaya binilir binilmez emniyet kemeri bağlanmalı ve doğru takıldığı kontrol edilmelidir. Bir alışkanlık haline gelen uygulamanın çocuk ve bebek yolcularda da oto koltuğuyla destelenmesi gerekir. Trafikte ön ve arka koltukta emniyet kemeri kullanımını destekleyen Trabzon oto kiralama hizmetleri, hayat kurtarır.

Sürücü ve yolcular arabaya biner binmez motor çalışmadan önce emniyet kemerlerini takmalıdır. Oturulan koltuğun sol yanında bulunan kemer, omuzdan geçerek karın boşluğundan yana çapraz şekilde bağlanır.