DOĞU KARADENİZ'İN İNCİSİ TRABZON

DOĞU KARADENİZ'İN İNCİSİ TRABZON

Adı, M.Ö. 400 yılında ilk tarihçi ve aynı zamanda Sokrates'in öğrencisi olan Ksenophon'un ünlü bir eserinde duyulan Trabzon; Doğu Karadeniz bölgesinin coğrafi, etnik,  tarihî ve kültürel yapısı itibariyle cazibe merkezlerinden bir tanesidir. Kelime anlamıyla Trabzon, Trabların ülkesi anlamına gelmektedir ve bu görüş açısıyla Trabzon'a Orta Asya kökenli Trab, Tibar ve Şilaplar’ın bu kente isimlerini vermiş olduklarını söyleyebiliriz.

Coğrafî konumu itibariyle Trabzon; pek çok kültüre ev sahipliği yaptığı için çeşitli kültürlerden etkilenmiş ve dil yapısı oldukça çeşitlilik kazanmıştır. Rumca, Ermenice, Gürcüce gibi dillerin etkisinde kalmasını ve bu dillerin etkisini hala bünyesinde muhafaza ediyor olmasını bu duruma bir örnek olarak verebiliriz.

Türkiye'nin en kalabalık yirmi yedinci şehri olma özelliğiyle Trabzon, tarihi İpek Yolu üzerinde Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan bir noktada bulunmaktadır. Trabzon şehir merkezi deniz kıyısından başlayan ve giderek yükseltisi artan bir coğrafik yapıya sahiptir. Güneyde Gümüşhane ve Bayburt; doğuda Rize ve batısında Giresun illerine komşudur.

Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar (merkez ilçe), Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra ilçelerine sahiptir.

Trabzon'un başlıca kültürel özellikleri el sanatları, halk müziği ve gastronomisinden oluşmaktadır.

El Sanatları

Gümüş ve altın hasır bilezik; telkari tekniğiyle süs eşyaları; bakırcılık; taş işlemeciliği ve özellikle  eski evlerde üzerinde ateş yanan ve yanan ateşin ısıtmasıyla oluşan ısı ile ekmek pişirmeye yarayan yuvarlak şekilli taş bir tekne olan pileki üretimi; ahşap işçiliği; dokumacılık ve birkaç eski usta tarafından üretimine devam edilen tarihi Sürmene bıçakçılığı başlıca el sanatları arasında yer almaktadır.

Halk Müziği

Trabzon'da halk oyunları denilince akla doğrudan horon, bıçak oyunu ve kolbastı gelmektedir. Trabzon’u ve Trabzon halkını en güzel şekilde tanımanın yolu, yöre türkülerine ve oyunlarına candan kulak vermekten geçmektedir. Bu unsurlar, Trabzon halkının yiğitliğini, cömertliğini, çevikliğini yansıtan unsurlardır.

Gastronomi

Kuymak, Akçaabat Köftesi, Turşu kavurması, Trabzon pidesi, Hamsi ve balık çeşitleri, Kara lahana sarması ve lahana yemekleri, Laz böreği ile Hamsiköy sütlacı Trabzon'a gelip tadına bakılmadan dönülmeyecek tatlar arasındadır.

Trabzon'da Alışveriş

Trabzon'a ait yöresel eşyaların satışı yapılan yerler arasında başlıca olarak; Kemeraltı Çarşısı, Avrasya Hanımeli Çarşısı ( Eski Rus Pazarı olarak bilinmektedir.), Semerciler ve Bedesten bulunmaktadır. Trabzon'un bu mekanları tarihi özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Trabzon'da Gezilmesi Gereken Yerler

 • Trabzon Kalesi
 • Boztepe
 • Ayasofya Müzesi
 • Sümela Manastırı
 • Altındere Vadisi Milli Parkı
 • Vazelon Manastırı
 • Uzungöl
 • Peristera Manastırı (Kuştul Manastırı)
 • Kızlar Manastırı
 • Çal Mağarası
 • Atatürk Köşkü
 • Gülbahar Hatun Camii
 • Bedesten
 • Santa Maria Kilisesi
 • Akçaabat Orta mahalle
 • Trabzon Yaylaları

Trabzon'un bu tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için Trabzon Havalimanı içerisinde avantajlı fiyat seçenekleriyle hizmet veren Trabzon Araç Kiralama En Ucuz sektöründe öncü olan Eco Oto Kiralama şirketinden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayınız.

Trabzon'da Yeme İçme Ve Konaklama Mekanları Nelerdir?

Yeşilin ve mavinin buluştuğu yer olan Trabzon, pek çok tarihi, kültürel ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Trabzon'un bütün bu güzelliklerinin yanı sıra meşhur lezzetleri de bölgede ön plana çıkmaktadır. Lahana Çorbası, Etli Lahana Sarması, Hamsili Pilav, Hamsi Kuşu, Mıhlama, Mısır Çorbası, Akçaabat Köftesi, Laz Böreği, Trabzon Peynirlisi, Hamsiköy Sütlacı, Kuymak ve Kaygana gibi lezzetler, Trabzon mutfağının meşhur yöresel lezzetlerindendir. Cemilusta, Bordo Mavi Balık, Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı, Bozo Pide, Sümer Restoran, Balıklama Balık Lokantası, Beton Helva, Nihat Usta ve Niyazi Usta Hamsiköy Sütlacı gibi bölgedeki meşhur işletmelerle bu lezzetlerin tatlarına dilediğinizce bakabilirsiniz.

Trabzon seyahatiniz esnasında günün sonunda tüm yorgunluğunuzu atabileceğiniz konforlu konaklama mekanları mevcuttur. Life Point Hotel, Alibeyoğlu Apart Otel, Saylamlar Hotel, Usta Park Hotel, Aksular Otel, Canary Suite Otel, Trabzon Star Pansiyon, Cebeciler Hotel gibi Trabzon merkezde bulunan pek çok konaklama mekanlarından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. 

Trabzon Gezisinde Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Trabzon Havalimanı ve aynı zamanda Ortahisar ( merkez)'da bulunan Rent A Car ve Trabzon Araç Kiralama En Ucuz hizmetleri ile Trabzon firmaları içerisinden Eco Oto Kiralama şirketi, birçok yönden Doğu Karadeniz bölgesinin incisi olan Trabzon gezinizde sizlere konforlu bir seyahat olanağı sağlamaktadır.

Ekonomik, Orta, Lüx, Arazi - Suv ve Van sınıf araç seçenekleriyle kendinize en uygun aracı seçerek Eco Oto Kiralama firması ile Trabzon Araç Kiralama En Ucuz ihtiyacınızı giderip tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sektör içerisinde kurumsal firmalara ismini yazdırmış olan ve profesyonel ve deneyimli ekibi ile Trabzon Eco Oto Kiralama firması  seyahatlerinizde sizlere konforlu ve güvenilir Avis hizmeti sunmaktadır.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecocar.com.tr