Palovit Şelalesi Doğal Güzelliğini Keşfedin

Palovit Şelalesi Doğal Güzelliğini Keşfedin

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin Şen Köy mevkiinde olan Kaçkar Dağları Milli Parkının, içindeki doğal miraslardan biri olan Palovit Şelalesi, en yüksek debiye sahip şelaledir. Kaçkar Dağları Milli Parkını görmeye gelen ziyaretçiler Palovit Şelalesi’ni ziyaret etmelidir. Palovit Şelalesine nasıl gidilir? hakkında detaylı bilgiyi aşağıda aktaracağız, fakat ilk önce muhteşem doğası ile ormanlık alan içerisinde bulunan Palovit Deresi’nin yatağına doğru akıntı sonucu yüksekten dökülmesiyle oluşan görkemli görüntüsünün fotoğrafını göstermek istiyoruz.

Palovit Şelalesi, Türkiye’deki şelaleler arasında özel kayalık bir konuma sahiptir. Buz gibi suları 15 metre yükseklikten dökülmektedir. Palovit Şelalesi’nden akan sular Meşe Deresi ile birleşerek Fırtına Deresi’ne bağlanmaktadır. Palovit Şelalesi’ni daha yakından görebilmek için merdivenler inşa edilmiştir. Şelalenin bulunduğu ormanlık alanın gür oluşu dikkat çekmektedir. 

Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde gezilip görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.  Palovit Şelalesi bölgeye yaptığı katkılar hem ekonomik hem kültüreldir. Fırtına Deresi, Zil Kale, Ayder Yaylası ve Huser Yaylası şelale yakınlarında görülebilecek turistlik mekanlardandır. 

Doğası ile kendine hayran bırakan Karadeniz’de muhteşem bir doğa mirası olan Palovit Şelalesi, çevresinde doğal ormanlar, çeşitli bitki örtüleri, yaban hayatı ve tarihi köprüler bulunmaktadır.

Palovit Şelalesi Zil Kaleyi geçtikten sonraki yol ayrımından başlayan vadinin yemyeşil ağaçların ve kayalıkların arasından duvağı andıran bembeyaz bir örtü halinde dökülmektedir. Buz gibi suları 15 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelale çevresinde mesire yerleri, kamp alanları, seyir terası bulunmaktadır.

Muazzam manzaraya sahip olan Palovit Şelalesi’nde manzara fotoğrafları çekebilir, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Şelaleye giden yollar dar bir yapıya sahiptir. Palovit Şelalesini ziyaret etmek isteyen için günübirlik yolculuk yapılabileceği gibi çevrede bulunan otellerde de konaklama yapma imkânı bulunmaktadır.

Benzersiz doğasının önemli parçalarından olan Palovit Şelalesi Zil Kaleyi geçtikten sonraki yol ayrımından başlayan vadinin duraklarından bir tanesidir.  Doğa yürüyüşü yapan guruplar, şelalede verilen molanın ardından yürüyüş Çinçiva köprüsüne devam etmektedir. Çamlıhemşin ilçesine geldikten sonra Zil Kale’ye varılıp, buradaki yol ayrımından yaklaşık 3 km gidildikten sonra şelaleye ulaşım sağlanmaktadır.

Palovit Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Karadenize gelipte doğa harikası Palovit Şelalesini görmeden gitmek olmaz. Palovit Şelalesi gitmek için Karadeniz'in güzüde ili Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine gelmeniz gerekir. Rize kışları soğuk yazları, güneşli ve yağmurlu olduğundan dolayı özellikle ilk bahar yada son bahar aylarında gelmenizi tavsiye ederiz, Bunun nedeni hem fazla kalabalık olmaz, hemde aşırı soğuk veya sıçaklardan etkilenmemiş olursunuz. Rizeye  daha önce gelmemişseniz ve özellikle il dışından gelecekseniz, en yakın hava yolu ile ilk önce Trabzon havalimanına gelmeniz gerekir, Trabzon Havalimanı ile Palovit şalalesinin arası 156 km'dir.

Havalimanından uygun fiyatlara araç kiralamak isterseniz, Eco Oto Kiralama firması olarak size kaliteli ve uygun hizmeti 7 gün 24 saat havalimanının gelen yolcu çıkışında bulunan ofisimizde misafir etmekten memnun oluruz. Rizeye gitmek için bir diğer seçeneğiniz olan Trabzon şehirler arası terminalinden yaklaşık 75 tl ücret karşılığında her saat başı kalkan Rize otobüslerini kullanabilirsiniz. Trabzon Havalimanı ile şehirler arası terminalin arasında yaklaşık 5 km mesafe bulunmakta ve 2021 yılı için taksi ücreti 40 tl'dir. 

Trabzon havalimanından veya şehirler arası otobüs terminalini kullanarakta gitmek isteseniz aynı istikamet üzerinden 75 Km uzaklıkta bulunan Rizeye 1 saatte gidebilirsiniz. Rize ile Çamlıhemşin üzerinden 80 km kadar yol kat ettikten sonra soğuk sularıyla meşhur olan Palovit Şelalesine varmış olursunuz. Çamlıhemşin ilçesinde konaklayacaksanız her bütçeye uygun otel ve restoran bulabilirsiniz.

Trabzon Rent a Car firmaları içerisinde bulunan Eco Oto Kiralama şirketi olarak Ankara,İzmir, Ordu,Trabzon havalimanı ve şehir merkezlerinde bunun şübelerimizde müşterilerimize üstün kaliteli hizmet sunmaktadır. Personelimizden Trabzon ve komşu iller hakkında detaylı bilgi istemekten lütfen çekinmeyiniz.Rize'nin doğal güzelliklerini uygun fiyata araç kiralayarak görmek isterseniz, Eco Oto Kiralama şirketinin her bütçeye uygun geniş filo seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Trabzon Havalimanı ile Palovit Şelalesi arası 156 km olup zaman ve para kaybınızı minimuma indirmek için erken rezervasyon yaparsanız sizi iç hatlar çıkış termanilinde bekliyor oluruz. Firmamız ve araçlarımız hakkında detaylı bilgi veya araç rezervasyonu yaptırmak için www.ecootokiralama.com bağlantısı üzerinden web sitemizi ziyaret ederek kurumsal kimliğimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Benzer İçerikler;

Rize'de Bulutlar Üzerinde Huser Yaylası, Görenleri Büyülüyor

Rize İkizdere Tarihi Özellikleri ve Anzer Yaylası

Bulutlar Üzerindeki Sis Dağı Yaylası, Görenleri Büyülüyor