DİKİLİ PİTANE ANTİK KENTİ

DİKİLİ PİTANE ANTİK KENTİ

Otomobil Kiralama İzmir hizmeti ile ulaşım sağlayacağınız ve kelime anlamı olarak suyu bol anlamına gelen Pitane; İzmir'de en çok ilgi gören tarihi yapılardan bir tanesidir. İzmir'in Dikili Çandarlı mevkiinde yer almaktadır. Pitane Antik Kenti, Helen öncesi döneme dayanmaktadır.  İlk olarak M.Ö. 88. yüzyıl içinde isminden söz edilen Pitane Antik Kenti'ni kuranların, Amazonlar olarak tanınan kadın savaşçılar olduğu düşünülmektedir. Yunan mitolojisinde Pitane, nehir tanrısı Euratos'un kızı olarak bilinmektedir.  Dikili Çandarlı'da bulunan Pitane Antik Kenti'nin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Pitane Antik Kenti, Homeros'un da bahsettiği 12 Aiol kentinden bir tanesidir. Kentin Roma döneminde parlak çağlarını yaşadığı düşünülmektedir. Kent; stadyum, tiyatro gibi kurumsal alanlara bu dönemde kavuşmuştur.

Bir yarımada olan kentin doğusunda koy ayağının yeri ve yarımadanın güneyinde kalan burun üzerinde stadyumun yeri belli olmaktadır.

Kentte 2 adet limanın varlığından söz edilmektedir. Kentin batı kısmında kalan liman, şu an denizin altında kalan bir mendirekle çevrelenmekteydi. Mendirek kıyıya kadar uzatılmaktaydı ve bu kesimde bir kule ile bittiği tespit edilmiştir. Doğuda olduğu düşünülen diğer limana ait ise hiçbir kalıntı bulunamamıştır.

20. yüzyılın başında başlayan kazı ve araştırma çalışmalarından birçok tarihi eser elde edilmesine rağmen Pitane Antik Kenti'nde bulunan liman, tiyatro ve stadyum kalıntıları günümüze kadar ulaşamamıştır. Pitane Antik Kent'inde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda birçok heykel ve tarihi eser bulunmuştur. Ayrıca Antik Kent'ten günümüze kadar ulaşan bir de Kale kalmıştır.

Kale, 13. yüzyılda bölgedeki şap madenlerinin sahibi olan Andreola Domanica Cattaneo tarafından Çandarlı bölgesinin güvenliği için inşa ettirilmiştir. 15. yüzyılda ise Osmanlı Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa tarafından onartılmıştır. Kale'nin temellerine bakıldığı zaman antik yapının temelleri kullanıldığı görülmüştür. Kale surlarında ise İlkçağ dönemindeki yapılardan alınmış olan devşirme taşlara denk gelinmiştir. 

Pitane Antik Kent'inde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında; mezar, ölü külü kabı olarak bilinen urne, kadeh, vazo ve arkaik erkek heykeli gibi bulgular elde edilmiştir. Kent'te ele geçirilen en eski bulgu M.Ö. 3 bine tarihlenmiştir. Kentte bulunan toplu mezarlar olan nekropolis şimdiye kadar Anadolu’da gün ışığına çıkarılan en zengin antik çağ mezarlığıdır.

Kale, UNESCO Geçici Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır ve 2013 yılında restorasyonu tamamlanarak turizme kazandırılmıştır.

Pitane Antik Kenti'ni ücretsiz olarak Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri saat 14.00 ile 17.30 arası ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaret saatlerinde Otomobil Kiralama İzmir hizmeti ile Pitane Antik Kenti’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil Kiralama İzmir Hizmeti ile İzmir'de Konaklama İmkanları Nelerdir?

İzmir'in tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Reges A Luxury Collection Resort&Spa, Kordon Hotel Pasaport, Wyndham Grand İzmir Özdilek, Ramada Encore İzmir, Hotel Swissotel Büyük Efes İzmir ve Double Tree by Hilton Hotel İzmir Airport işletmeleri İzmir gezinizde sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

Otomobil Kiralama İzmir ile Pitane Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Pitane Antik Kenti, İzmir ilinin Dikili Çandarlı mevkiinde yer almaktadır.

Kalenin içerisine girdiğiniz andan itibaren kendinizi Orta Çağ atmosferinde bulacağınız ve surlarından muhteşem Çandarlı manzarasının tadını çıkaracağınız Pitane Antik Kent geziniz için İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlarda bulunan Ecocar Otomobil Kiralama İzmir hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ecocar İzmir Araç ve Filo Kiralama şirketi, uygun fiyat seçenekleriyle günlük, haftalık veya aylık Araç Kiralama hizmeti sunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Ecocar Araç Kiralama ile edineceğiniz hizmetle İzmir Rent A Car, Otomobil Kiralama İzmir ve Avis ihtiyacınızı kendinizi ayrıcalıklı hissederek giderebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com