Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu

Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu

Ordu ilinin Fatsa ilçesinde bulunan Bolaman Kalesi, 9KM uzaklıkta yaklaşık 16 dakika ulaşım mesafesindedir. Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama ile konforlu araçlarını tercih edebilirsiniz.

Ordu, fındık ve balıkçılığı ile ünlü sahil kenarına kurulmuş, Bolaman tarihi yapılarıyla doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine güzel bir gezi imkanı sunmaktadır. Bolaman, sembolü haline gelen Kademoğlu Konağı olarakta bilinen iç kale üzerine 18. yy. ahşap bir konak yapılmıştır.

Temeli Bizans döneminde atılarak karakol ve gözetleme yerleri üzerine inşa edilmiştir. Kale, pencere hizası ile sokağa doğru çıkıntılı kafesleri bulunmaktadır. Çok yüksek duvarlardan oluşmuş bu yapıda kesme taşlar kullanılmıştır. Tarihi önemi ile Osmanlı Dönemine ait yörenin en belirgin eseri olduğu kasaba, en çok turist çeken yer olarak gözlerden kaçmamaktadır.

Kalenin iç kısmındaki şapel ziyaretçilerinin büyük ilgi odağı olmaktadır. Hristiyanlar, küçük yerlede ve yol kenarlarında dini ihtiyacını karşılayarak dua etmek ve mum yakmak için yapılmış yer olarakta bilinmektedir.

Başka bir yapıdan bağımsız bir nevi küçük bazen de büyük kiliselerdir. Aslına uygun şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onarılmıştır. Yöresel yemekler lokantası ve geleneksel el sanatları olarak hizmet vermiştir.

Bolaman Kalesi, küçük bir alana sahiptir. Kale içerisinde mavi ile yeşilin buluşması size eşsiz görüntü şöleni edecektir. Bu tarihi yapı yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamak için doğal bir burun üzerine kurulmuştur. Ordu - Samsun karayolu üzerinde Bolaman Beldesinde yer almaktadır.

Bolaman Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

OR-Gİ Havalimanı çevresinde bulunan Ordu Oto Kiralama ve Ordu Rent a Car alanındaki firmalar arasında Eco Oto Kiralama şirketinin güvenilir Araç ve Filo Kiralama hizmetlerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

OR-Gİ Havalimanı ile Bolaman Kalesi arası 50km mesafededir. Samsun – Ordu Karayolunu kullanarak kolay ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Eco Oto Kiralama ile 50 dakika da rahat ve kolay ulaşabilirsiniz.

Bolaman Beldesinde Yemek Çeşitleri Nelerdir?

Bölgenin kendine has yemek çeşitliliğinden söz etmek oldukça mümkündür. Bunları sıralayacak olursak aşağıdaki yemek çeşitleri hakkında tavsiyede bulunmamız söz konusudur. Sakarca bu yörenin özel yemeklerinde en çok kullanılan otlardan birtanesi olmaktadır. Sakarca kayganası, sakarca mıhlaması, sakarca turşusu ve çöklüce çorbası pişirilen en meşhur yemeklerindendir. Bunun yanı sıra tirmit, hamsili ekmek tercih edilen lezzetler arasında yer almaktadır.

  • Pide
  • Köfte
  • Balık

Bunları deneyerek tatmanız sizin için farklı bir tecrübe oluşturacaktır.

Filo ve Araç Kiralama 7 gün 24 saat Rezervasyon için Tel : 0 555 860 33 83 – Online Rezervasyonlarınız için www.ecootokiralama.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir ;

Ordu Boztepe – Tarihi Kültür

Ordu Şehrinin Güzellikleri

Trabzon Atatürk Köşkü Tarihçesi

Ayasofya Müzesi (Trabzon) Camii

Trabzon Müzesi Tarihi / Kültür Portalı

Ankara Kalesi Tarihçesi

Ankara Kalesi Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler