Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı Doğal Güzellik

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı Doğal Güzellik

Karadeniz Bölgesinin Artvin iline 18KM mesafesede bulunan Hatila Vadisi Milli Parkı, 16.944 hektarlık alana sahiptir. 1994 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Park, 170M yükseltiden başlayarak 3224M yüksekliğe kadar uzanmaktadır. V tipindeki dar tabanlı derin karakter özelliğiyle, zengin biyo çeşitlilik ve kendine özgü görsel güzelliği görebilirsiniz.

Dağlar da biriken yer altı sularıyla kar ve buzullar Hatila Deresi olmak üzere 19 tane dereyi beslemektedir. Litolojik farklılıklardan kaynaklanan vadi, eğim kırıkları ortaya çıkarak irili ufaklı onlarca şelalenin oluşumunu sağlamaktadır.

Türkiye'de ender rastlanan alan özelliğiyle doğal öğe birleşimi, eşsiz peyzaj güzelliği ve zengin rekreasyonel potansiyeli oluşmuştur.

Hatila Vadisi Milli Parkı, ziyaretçilerine seyrine doyulmayacak manzaralar sunmaktadır. Vadi yatağının derine aşınması, daha kuvvetli olgu için yamaçların eğimi %80 – 90 hatta bazı kesimlerde %100'e ulaşmaktadır. Kütle hareketi, fiziksel parçalanma, heyelan ve yan dere işlenmesiyle vadide topografya ortaya çıkmıştır. Çıkan topografya da vadinin orta kısımında boğaz ve kanyon oluşmuştur. Vadi boyunca oluşan çatlaklar ve bazalt sütunları eşsiz güzelliklerin oluşumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Hatila Vadisi Milli Parkı jeomorfolojik yapısıyla olduğu kadar, botanik doğasıyla ülkemizde nadir görülen özellik olarak dikkat çekmektedir. Milli Park içerisinde fotoğrafçılık, kaya tırmanışı, kuş gözlemciliği ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler oldukça uygundur.

Karadeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen Akdeniz Bölgesi bitki türleri görülmektedir. Hatila Vadisi Milli Parkı yaban hayatında; yaban keçisi, porsuk, sansar, ayı ve tilki gibi memeliler ile kuş türlerinden ünlü Hopa Engereğini barındırmaktadır. Hatila Milli Park sahasında ziyaretçiler için günübirlik kamp kullanım alanları mevcuttur. Orman alanlarında ise; göknar, sarıçam, ladin, şimşir, kayın, sandal ve fıstıkçamı gibi çeşitli ağaç ve çalı türleri görülmektedir.

Hatila Vadisi Milli Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

  • Kişi Başı : 4TL,
  • Kişi Başı İndirimli : 2TL,
  • Bisiklet : 4TL,
  • Motosiklet : 6TL,
  • Otomobil : 12TL,
  • Minibüs : 36TL,
  • Midibüs : 60TL,
  • Otobüs : 108TL,
  • Çadır Alanı : 33TL,
  • Karavan Yeri : 33TL,

Hatila Vadisi Milli Parkı Türkiye'nin En Yüksek Cam Terası

Ülkemizde en yüksek cam teras özelliğini taşıyan Hatila Vadisi Cam Terası, 490M rakımıyla 2016 yılında hizmete açılmıştır. Sıkıldım Kayası mevkindeki Hatila Deresinden 220M yükseklikteki sarp kayalarına monte edilmiştir. Yaklaşık 50 m² genişliğindeki cam teras, kaya birleşim noktasından 15M mesafe, 7,5M genişlik, 7M uzunluğa sahiptir. 

Cam Seyir Teras, manzarasıyla yerli ve yabancı gezi rehberlerini büyülemektedir. Turistlerin yanı sıra bölgeyi ziyarete gelen doğa tutkunlarının da buluşma noktası haline gelmiştir. Artvin ili için turistik ve önemli yerlerin başında gelmektedir.

Hatila Vadisi Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ile Hatila Milli Parkı arası 225KM mesafe olmakta ve 3 saat 35 dakika sürmektedir. Havalimanı içerisindeki Eco Oto Kiralama şirketi, Trabzon Oto Kiralama sektöründe sağlamış olduğu müşteri memnuniyeti ile tercih edilmektedir.

Trabzon Rent a Car alanında konforlu araç segmentlerine göz atarak, seyahetlerinizin güvende geçmesini sağlayabilirsiniz. Kendinizi ayrıcalıklı hissetmeniz için şimdi Tüm Araç Listesini inceleyebilirsiniz.

Eco Oto Kiralama şirketi bölgeye uygun Arazi - SUV araç filosunu yenileyerek çok uygun fiyatlara size tedarik etmekte ve Trabzon Araç Kiralama sektöründe Havalimanı İç Hatlar Gelen Yolcu Salonu içerisinde hizmet vermektedir.

'Güvenle kiralayın, konforun tadına sürerek varın.'

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Artvin İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Karagöl Sahara Milli Parkı Doğasıyla Kendine Hayran Bırakıyor

Tibeti Kilisesi Bin 200 Yıllık Tarihi Kültür - Artvin

Maral Şelalesi Gezi Rehberi, Artvin Borçka