Artvin Borçka Otingo Kaplıcası - Gezilecek Yerler

Artvin Borçka Otingo Kaplıcası - Gezilecek Yerler

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Balcı köyünde eski tarihe dayanan Otingo Kaplıcası yer almaktadır. Borçka kasabasına 13KM mesafe olmaktadır. Kaplıca suları özellikle halsizliğe ve romatizmaya iyi gelmektedir. Otingo Ormanları Ilıcası ve Balcı Otingo Çermiği olarak da burası adlandırılmaktadır. Otingo Kaplıcası'nın kaynağı, Otingo Deresi'nin ortasından çıkmakta olan sıcak su olarak bilinmektedir.

Otingo Kaplıcası Tarihçesi ve Özellikleri

Eskiye dayanan tarihi ile Otingo Kaplıcası, 19. Yüzyılın son çeyreğinde İvane Caiani ile o dönemde köy olan Borçka notlarında kaplıca üzerine bilgi aktarmıştır. Otingo Kaplıcası, üzerine anlatılan efsanede, Kaplıca 12. Yüzyılda da kullanılmaktaydı. Gürcü Kraliçesi Tamar döneminde ise burada şifalı su olduğu ortaya çıkarılarak kaplıcaya dönüştürülmüştür.

Kaplıca, kötü örnek olduğu gerekçesiyle Osmanlı döneminde taşlarla doldurularak kapatılmıştır. Kaplıca havuzu ve tarihini bilen 1880 yılında yönetici olan Ahmed Efendi Halvaşi, Otingo Kaplıcası'nı temizleterek kullanılabilir hale getirtmiştir. Böylece kaplıcaya yazın çok sayıda insan gelmeye başlamıştır.

Otingo Kaplıcası'nın suyu özellikle romatizmaya ve bacaklardaki halsizliğe iyi geldiği için başka yörelerden insanlarda gelmektedir. O dönem de kaplıcanın yolu olmadığı için ağır hastalar zorluklarla ulaşım sağlayarak, kaplıcada konaklama yerleri bulunmaktaydı.

Muvahhid Zeki'nin söylemesine Deviskel Deresi'nin, Bagen köyü civarında bulunan Otingo Kaplıcası 25 - 30 derece kükürtlü sulara sahip olduğunun bilgisini vermiştir. Karın ağrısı ve sancıları olan hastalar, kaplıcanın romatizmalara iyi geldiğini söylemiştir.

Havuz üstünün tahtalarla kapatılı olduğunu ve konaklama yapılabileceği odalar bulunduğunu belirtilmektedir. Kaplıca yolu kapalı olduğu için sadece civardaki insanlar yararlanmakta ve uzaktan gelenler bulunmamaktadır.

Efsaneye göre Kraliçe Tamar'ın Otingo yakınlarında sarayının olduğu bilinmekte ve kışı orada geçirdiği söylenmektedir. Sarayında beslediği güvercinlerden birisi hastalanınca doğaya salı vermiş. Gürvercin de üç gün sonra iyileşerek ıslak halde geri gelmiştir. Kraliçe Tamar, yakınlarda bir yerde kaplıca olduğunu anlamış ve sıcak su kaynağını bularak kaplıcaya çevirmiştir. 

Kaplıcanın bulunduğu yerde küçük konaklama tesisi bulunmaktadır. Ancak kaplıca ve tesisler selden zarar gördüğü için günümüzde kullanılmamaktadır.

Otingo Kaplıcası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ile Otingo Kaplıcası arası 228KM olmakta ve 3 saat 35 dakika sürmektedir. 

Trabzon Araç Kiralama ve Trabzon Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama şirketinin sunmuş olduğu geniş Araç ve Filo Kirala hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Eco Oto Kiralama uygun fiyat seçenekleri, güler yüzlü personeli ve üstün hizmet kalitesi ile seyahatlerinizin keyifli geçmesini sağlamaktadır. Şimdi sizde tüm bu avantajlardan faydalanmak için online rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Trabzon Oto Kiralama sektöründe müşteri portföyüne sunduğu konforlu araç segmentleri tercih edilmektedir.

Müşteri Hizmetleri 7/24 ;


Artvin İli İlginizi Çekecek Gezi Yazıları ;

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı Doğal Güzellik

Karagöl Sahara Milli Parkı Doğasıyla Kendine Hayran Bırakıyor

Tibeti Kilisesi Bin 200 Yıllık Tarihi Kültür - Artvin

Maral Şelalesi Gezi Rehberi, Artvin Borçka