ARTVİN'DE MADENLER İÇERİSİNDE BİR TARİHİ MİRAS: GEVHERNİK KALESİ

ARTVİN'DE MADENLER İÇERİSİNDE BİR TARİHİ MİRAS: GEVHERNİK KALESİ

Gevhernik Kalesi, Artvin ilinin Ardanuç ilçesinde yer almaktadır. Kale, çevresinde gümüş madeni bulunmasından dolayı maden ve cevher anlamına gelen "Gevheri Nik" adını almıştır ve günümüzde Gevhernik Kalesi şeklinde bilinmektedir.

Gevhernik Kalesi'nin ilk yapılaşması, milattan önceki dönemlere dayanmaktadır. Çıldır Atabeyleri ve Osmanlılar dahil olmak üzere pek çok yönetime yönetim merkezi olmuş bir kaledir. Gevhernik Kalesi, bölgedeki en önemli kalelerden bir tanesidir. Kalenin 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Gürcü Krallarına ve Çıldır Atabeyliği'ne başkent olmuştur.

Gevhernik Kalesi, 1551 yılında Osmanlılar'ın eline geçmiştir. Kale, 1562 yılında ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edilmiştir ve kalede bu restorasyonu anlatan bir kitabe yer almaktadır. Gevhernik Kalesi, dış kale ve iç kale yapılaşmasındadır. Bu özelliğiyle de çevredeki tek örnektir. Kalenin dış kale bölümü bozulmuştur fakat iç kale, özelliğini hala korumaktadır.

Önceki dönemlere ait pek çok kalıntılar, taş kemerli dükkanlar, soğuk hava depoları ve Kanuni Sultan Süleyman'a ait kitabesiyle dikkat çeken Gevhernik Kalesi'nde ve çevresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi beraberliğinde 2021 yılında arkeolojik kazı çalışmaları başlatılmıştır.

3 buçuk ay süren arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda; 1819 tarihine ait Rus parası, şamdan, 2. Mahmut döneminden kalma gümüş sikke gibi taşınabilir kültür varlıklarıyla birlikte 17. yüzyıl Çıldır Beylerbeyi Sefer Paşa ve Yusuf Paşa'ya ait olan mezarlar gün yüzüne çıkarılmıştır. Artvin’in bu tarihi mirasını yakından görüp zaman içerisinde kısa bir yolculuğa çıkmak isterseniz Trabzon Havalimanı içerisinden Eco Oto Kiralama şirketi ile Trabzon Oto Kiralama hizmetine kolayca ulaşıp rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.  

Artvin'de Yeme-İçme Mekanları

Artvin'in tarihi ve doğal güzelliğini keşfiniz sırasında gezinize kısa bir mola verebileceğiniz pek çok işletme bulabilirsiniz. Beyoğlu Döner, Yeni Adres, Dereboyu Alabalık Restaurant, Saklıca Lokantası, Çardak Restaurant, Klaskuralebi Gürcü Sofrası, Dede Cağ Kebap, Aspirin Pide gibi Artvin merkezde ve Yusufeli ilçesinde bulunan tesisler sizlere en lezzetli ve konforlu molayı sunacaklardır. Artvin’in birbirinden leziz yemeklerine ulaşabilmeniz için Trabzon Oto Kiralama hizmeti olan Eco Oto Kiralama şirketini tercih ediniz.

Artvin'de Konaklama Mekanları

Gevhernik Kalesi geziniz esnasında konaklamak için Artvin merkezinde bulunan; Villa Da Butik Otel, Grand Artvin Otel, Koru Otel&Restaurant ve Sadıkoğlu Otel gibi otel seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Trabzon Günlük Kiralık Araba Hizmeti ile Artvin Gevhernik Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Gevhernik Kalesi, Artvin ilinin Ardanuç ilçesinde yer almaktadır.  Trabzon Havalimanı ile Gevhernik Kalesi arası 252 km mesafede ve yaklaşık olarak 3 saat 41 dakika sürmektedir.

Trabzon Havalimanı iç hatlarda ve Trabzon Ortahisar'da hizmet vermekte olan Ecocar Trabzon Araç Kiralama firması, vermiş olduğu hizmet kalitesinden dolayı sektör içerisindeki kurumsal firmalar arasında yerini almaktadır. Ecocar Araç Kiralama şirketi, Artvin Araç Kiralama ve Trabzon Oto Kiralama ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir.

Trabzon Rent A Car alanında profesyonel bir hizmet almak ve konforlu bir şekilde gezinizi tamamlayabilmeniz için Ecocar Araç Kiralama hizmeti Trabzon Havalimanı iç hatlarda ve Ortahisar'da sizleri beklemektedir.

Tatil planınızın ardından Ecocar Araç Kiralama Artvin hizmeti ile kendinizi ayrıcalıklı hissedeceğiniz bir seyahate çıkmak için rezervasyon yaptırmayı unutmayınız. www.ecocar.com.tr

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com