ARTVİN'İN ZİRVELERİNDEN DOĞAN GÜZELLİK: MENÇUNA ŞELALESİ

ARTVİN'İN ZİRVELERİNDEN DOĞAN GÜZELLİK: MENÇUNA ŞELALESİ

Mençuna Şelalesi, Artvin ilinin Arhavi ilçesinde ve Kamilet Vadisi'nde yer almaktadır. Arhavi ile Trabzon Havalimanı arası ise 153 km mesafededir. Bu uzaklığı, Trabzon Havalimanı'nda hizmet veren Trabzon Pelitli Oto Kiralama şirketi Eco Oto Kiralama'nın konforlu ve lüks araç seçenekleriyle yakına getirebilirsiniz.

Arılı Dağları'nın zirvesinden doğan dereler, Kamilet Vadisi'nde bir araya gelerek aşağı dökülmeleri sonucunda Mençuna Şelalesi'ni oluşturmuşlardır.

Mençuna Şelalesi, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 650 -700 metre yükseklikte bulunmaktadır. Şelale, iki aşamada akmaktadır. Birinci bölüm, 9 metreden dökülüp suyun akmış olduğu yerde 200 metrekarelik bir göl oluşturmaktadır. Bu gölün devamında ise 2. bölüm akmaktadır. Bu bölüm, 10 metre yükseklikten aşağı akarak Kamilet Deresi ile birleşmektedir. 

Mençuna Şelalesi'nde ilkbaharda karların erimesiyle birlikte, suyun debisi de en yüksek noktaya çıkmaktadır. Su, kayalıklara ve taşlara çarparak dökülmektedir. Böylece etrafa da yüksek miktarda nem ve serinlik vermektedir. Suyun içerisinde şelalelere özgü olan kırmızı benekli alabalık türü yaşamaktadır.

Görsel Bir Şölen Sunan Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi'nde simsiyah taşların üzerinden akıp giden bembeyaz köpükler ardındaki su, şelale ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunmaktadır.

Kamilet Vadisi'nde yer alan Mençuna Şelalesi, oldukça ün kazanmıştır ve hatta bu ününden dolayı sadece şelaleye değil şelalenin bulunduğu tüm bölgeye de Mençuna adı verilmiştir. Mençuna, kelime anlamı olarak Lazca'da "Mençu", yani "yanaşma" anlamına gelmektedir. Fakat bölge halkı tarafından Mençuna kelimesi, "ulaşılması zor yer" anlamında kabul görmüştür.

Mençuna Şelalesi, tarihi köprüleri ve zengin, gür bitki örtüsüyle sahip olduğu doğal güzelliklerinden dolayı Kamilet Vadisi'nin en dikkat çeken yerleri arasında bulunmaktadır.

Mençuna Şelalesi her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Şelaleye, ağaçlarla çevrili 1 km uzunluğundaki bir yoldan, yaklaşık olarak 10 dakika yürüyüş sonucunda ulaşılmaktadır.

Şelalenin üzerinde karşı tarafa geçebilmeniz için yapılan asma köprü, şelaleye farklı bir estetik katmaktadır. Güzelliği ile sizi büyülemeyi başaracak olan Mençuna Şelalesi, her yıl Mayıs ayında bölgede düzenlenen şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Mençuna Şelalesi; bakir doğası, zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra Türkiye'nin en büyük şelalelerinden biri olma özelliğine de sahiptir.

Arhavi'de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Arhavi, tarihi mirasları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra özellikle yaz aylarında turistler tarafından tercih edilen bölgeler arasındadır. Arhavi'nin huzur dolu doğası, birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ve spor imkanları ziyaretçilerine sakin ve oksijen dolu bir atmosfer yaratmaktadır. Arhavi'de düzenlenen festivaller de bu bölgeyi güzel kılan durumlardan bir tanesidir. Arhavi'de; yamaç paraşütü, rafting, plaj voleybolu ve su sporları gibi spor aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar içerisinden özellikle rafting için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden buraya turlar düzenlenmektedir. Ayrıca Arhavi'de çeşitli sıra dışı yarışmalar da düzenlenmektedir. Hızarda odun kesme, fındık toplama, en iyi hamsili ekmek yapma, en iyi Laz Böreği yapma, dik hızarda tahta biçme, dibekte mısır ayıklama, çay toplama, amatör ses yarışmaları ile halat çekme yarışları bu meşhur yarışların başında gelmektedir. Tüm bu eğlenceli ve huzur dolu aktiviteleri gerçekleştirip Arhavi'nin muazzam doğası içerisinde bir nefes almak isterseniz Trabzon Havalimanı'nda hizmet veren Trabzon Pelitli Oto Kiralama şirketi olan Eco Oto Kiralama'dan rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayınız.

Mençuna Şelalesi'nde Yeme-İçme Mekanları Nelerdir?

Mençuna Şelalesi'ni ziyaretiniz esnasında acıkırsanız bölgede bulunan işletmeler sayesinde yöresel lezzetlerle birlikte pek çok yeme içme alternatiflerini bulabilirsiniz. Yörede bulunan; Korza Cafe, Mençuna Restaurant, Falez Cafe&Restaurant&Pansiyon, Fener Restaurant, Te'Nora Cafe&Bistro, Delikli Kaya Alabalık Çiftliği ve Restoran, Coşkun Pide ve Lahmacun Salonu gibi işletmeler sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

Mençuna Şelalesi'nde Konaklama Mekanları Nelerdir?

Arhavi'nin  yemyeşil doğasının tadına vardıktan sonra bölgede konaklayabileceğiniz pek çok konaklama mekanları mevcuttur. Mençuna Konakları, Mini Lui Bungalov Butik Otel, Satıroğlu Konağı, Pınar Kır Evi, Babalık Doğal Yaşam Konağı gibi tesisler gün sonunda tüm yorgunluğunuzu atmanız için sizlere en konforlu hizmeti sunacaklardır.

Trabzon Araç Kiralama Hizmeti İle Mençuna Şelalesi'ne Nasıl Gidilir ?

Mençuna Şelalesi, Artvin ilinin Arhavi ilçesinde ve Kamilet Vadisi'nde yer almaktadır.

Trabzon Havalimanı ile Mençuna Şelalesi arası ortalama 167 km mesafede ve yaklaşık olarak 2 saat 19 dakika sürmektedir.

Trabzon Havalimanı iç hatlarda ve merkezde hizmet vermekte olan Eco Oto Kiralama firması, vermiş olduğu hizmet kalitesinden dolayı sektör içerisindeki kurumsal firmalar arasında yerini almaktadır.

Trabzon Pelitli Oto Kiralama alanında profesyonel bir hizmet almak ve konforlu bir şekilde gezinizi tamamlayabilmeniz için Eco Oto Kiralama hizmeti Trabzon Havalimanı iç hatlarda sizleri beklemektedir.

Mençuna Şelalesi'nin yemyeşil doğasına, tertemiz havasına ve eşsiz güzelliğine sizlere sunulan uygun fiyatlı ve çeşitli model araçlarla kolayca erişebilirsiniz. Tatil planınızın ardından Eco Oto Kiralama şirketi ile kendinizi ayrıcalıklı hissedeceğiniz bir seyahate çıkmak için rezervasyon yaptırmayı unutmayınız. www.ecootokiralama.com

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com