ANKARA'DA YAŞAYAN TARİH: ESTERGON KALESİ

ANKARA'DA YAŞAYAN TARİH: ESTERGON KALESİ

Estergon Kalesi Ankara şehrinin Keçiören ilçesinde yer almaktadır. Macaristan'da Tuna Nehri'nin kıyısında bulunan Estergon Kalesi'nden adını almıştır ve Türk tarihi ve kültürünün yaşatılması için özellikle inşa edilmiştir.

Kalenin inşasına Selçuk Devleti zamanında başlanmıştır fakat yaklaşık 1250 tarihlerinde tamamlanmıştır. Selçuklu tarihindeki sultanların mimarisinden esinlenerek yaptırılmıştır. Çok iyi bir işçiliğe sahiptir ve sekizgen bir gövde yapısındadır. 2005 yılında inşa edilmiştir.

Estergon Kalesi içerisinde Türk kültür tarihi, yemekleri, birçok eşyalar ve eserleri barındıran Etnografya Müzesi de yer almaktadır. Bu müzede Türk kültürüne ve tarihine ait pek çok eserleri görebilir veya dinleyebilirsiniz. Ayrıca farklı lezzetler deneyimlemek için Türk kültürüne ait restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Ankara Keçiören'de yer alan Estergon Kalesi'ne, Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde yer alan ve Ankara Günlük Araç Kiralama hizmeti veren Eco Oto Kiralama şirketi sayesinde rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Estergon Kalesi'nin en önemli özelliklerinden biri, giriş kapısının sahip olduğu yapıdır. Giriş kapısının inşasında, Selçuklular döneminde yapılan Karatay Medresesi'nin kapısı örnek alınmıştır. Bu yapı, Taç kapı olarak bilinmektedir ve ince bir el işçiliğine sahiptir. Ayrıca giriş kapısı, tamamen mermerden yapılmıştır. Estergon Kalesi, pek çok kale gibi sıra sıra taşların dizilimiyle veya toprak bir renkte yapılmamış aksine; bembeyaz mermer ile kaplanmıştır ve standart kale anlayışına çok farklı bir boyut kazandıran bir kale olma özelliğini taşımaktadır.

Estergon Kalesi'nin Bölümleri Nelerdir ?

Estergon Kalesi'nin giriş kısmında küçük bir havuz sizi karşılamaktadır. Ayrıca bu kısımda, kale hakkında bilgiler veren ücretsiz kitaplar ve danışmanlar, hediyelik eşya dükkanları da mevcuttur.

Kalenin birinci katında Etnografya Müzesi yer almaktadır. Bu bölümde, Türk kültür tarihine ait eşyalar, Türklerin av hayatı, halı dokuma işlemeleri, kına-sünnet-düğün törenleri gibi pek çok tematik sahneler, gelenekler ve yaşam şartlarını görebileceğiniz birçok unsur yer almaktadır. Estergon Kalesi'nin en çok ziyaret edilen kısımlarından biri olan bu bölümde; mutfak araçları, el sanatları, askeri kıyafetler, halı işlemeleri gibi pek çok eser de yer almaktadır.

Estergon Kalesi'nin ikinci katında ise restoran, kafeler ve akvaryumlar bulunmaktadır. Bu kattaki restoranlarda; Özbek, Türkmen, Kırgız ve Semerkant gibi Türk kültürü yemeklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölümde düğün, nişan ve kına törenleri için rezervasyonlar da yapılabilmektedir.

Kalenin en üst katında teras bölümü yer almaktadır. Bu bölümde Ankara'da en güzel manzaralardan birine tanıklık edebilirsiniz. Teras üzerinde hatıra fotoğrafları çekebilir; çayınızı, kahvenizi yudumlarken Keçiören manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Estergon Kalesi, her gün sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Estergon Kalesi ve Ankara ziyaretleriniz için Ankara Günlük Araç Kiralama şirketi Eco Oto Kiralama'nın sunmuş olduğu üstün hizmet kalitesi için rezervasyonunuzu oluşturmayı unutmayınz.

Keçiören'de Yeme İçme Mekanları Nelerdir ?

Ankara seyahatlerinizde gezinize lezzetli  kısa bir mola vermek isterseniz; Türkmen Sofrası, Özbek Sofrası, Çeşni Konağı, Semerkand Sofrası, Oba Ev Yemekleri, Lale Restaurant, Ankara Evi Ocakbaşı Restoran, Karagöz Tandır Kebap Salonu, Uğur Pide gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Keçiören'de Konaklama Mekanları Nerelerdir?

Ankara'da yapacağınız tarihi ve doğa gezilerinizin ardından yorgunluğunuzu atıp konforlu ve avantajlı fiyat seçenekleriyle dinlenebileceğiniz konaklama mekanlarına bölgede bulunan hizmetlerden faydalanarak ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında; Hotel Boss, Ankara Atlantik Otel, Gimat, Tzob Otel işletmelerinden birini tercih ederek konforlu bir şekilde gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ucuz Araç Kiralama Ankara İle Estergon Kalesi'ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Estergon Kalesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunmaktadır. Keçiören ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 24 km mesafededir.

Estergon Kalesi gezinize, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Ankara Tunus Caddesi'nde bulunan Eco Oto Kiralama şirketinden faydalanacağınız Ankara Günlük Araç Kiralama ve Ankara Avis hizmeti ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Eco Oto Kiralama şirketi, profesyonel çalışanları ile müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla sektör içerisinde ilk sıralarda tercih edilen kurumsal Ankara Araç Kiralama firmaları arasında yerini almaktadır.

Ankara Araç Kiralama ve Rent A Car Ankara hizmetlerini Eco Oto Kiralama ile en konforlu şekilde elde etmek için rezervasyonlarınızı; ofislerimiz, www.ecootokiralama.com web sitemiz veya 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecocar.com.tr