ANKARA'DA TARİHİ BİR MİRAS AUGUSTUS TAPINAĞI

ANKARA'DA TARİHİ BİR MİRAS AUGUSTUS TAPINAĞI

 Augustus Tapınağı, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ankara'da Roma Dönemi'nin en önemli yapılarından bir tanesidir.

Augustus Tapınağı, Ankara Anıtı olarak da bilinmektedir. M.Ö. 25-20 yılları arasında inşa edilmiştir. Galat hükümdarı Amintos'un kızı Pilamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına, bir bağlılık nişanesi olarak yaptırılmıştır.

Tapınak, 2 metre yüksekliğinde 8 basamakla çıkılan bir podyum üzerine oturtulmuştur. Augustus Tapınağı, 6. yüzyıl başlarında Bizanslılar tarafından kiliseye dönüştürülmüştür ve çeşitli eklemeler yapılıp pencereler açılmıştır.

Tapınak duvarlarında yazılar bulunmaktadır. Buradaki yazılar, ilk Roma İmparatoru olan Augustus'un faaliyetlerinden bahseder.

21. yüzyıla kadar çok sayıda deprem ve hava kirliliği gibi yıkıcı çevresel etkenlere maruz kalmıştır. Ve tapınak içerisinde bulunan yazıtlar da zarar görmüştür. Dünya Anıtlar Fonu, tapınağın yok olmasını engellemek için restorasyon çalışmalarında bulunmuştur.

Yapısı İtibarıyla Augustus Tapınağı

Etrafı 4 sütunla kuşatılmış ve 4 duvar halindedir. Aslı, roma tapınağında bulunan ve Augustus'un başarmış olduğu işleri gösteren Latin ve Yunan dilleri ile yazılmış vasiyetnamesi, bir yazıt aracılığıyla duvarına eklenmiştir.

Ölmeden önce Roma İmparatorluğu'nun son durumu ve ordunun hali de bu yazıtlar içerisinde yer almaktadır. Augustus'un ölümünün ardından bu metin Ankara Anıtı'na kazılmıştır. 6 sayfalık bir yazıt olan bu metnin 2700 metre yüksekliğe sahip bir duvarı kaplayabileceği düşünülmektedir. Yazıtın Yunanca olan kısmı, Latince olan kısımlara göre harap bir vaziyettedir. Dolayısıyla çevirisinin yapılması mümkün değildir.

Bu çift dilli yazıt, Ankara'daki tapınakla birlikte günümüze kadar ayakta kalmıştır. Dünya tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Yazıtın Roma'daki orijinali kaybolmuştur ve Ankara'daki kopyası, bu yazıtın korunmuş tek ve tam kopyasıdır. Roma dönemini anlatan en değerli belgelerden birisi olmasından dolayı arkeolojik açıdan büyük öneme sahiptir.

Augustus Tapınağı, ünlü tarihçi ve dilbilimciler tarafından yazıtın önemine dikkat çekmek amacıyla "Yazıtlar Kraliçesi" şeklinde adlandırılmıştır. Ankara'nın Augustus Tapınağı ve diğer tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedip başkentte dolu dolu bir keşif yapmak isterseniz Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde veya Tunus Caddesi üzerinde hizmet vermekte olan en avantajlı Ankara Kiralık Araba Fiyatları seçenekleriyle Eco Oto Kiralama şirketinden rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.

Ankara Yeme - İçme Mekanları Nelerdir?

Başkent Ankara; birçok tarihi kültüre ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Fakat tüm bunların yanı sıra aynı zamanda Türkiye'nin en leziz yemeklerini barındıran şehirlerden de bir tanesidir. Ankara'nın meşhur yöresel lezzetleri, İç Anadolu mutfağının kültürünü önemli ölçüde yansıtan birbirinden leziz yemeklerden oluşmaktadır. Beypazarı Güveci, İnceğiz Çorbası, Tamtak Tiridi, Efelek Sarması, Ankara Tavası, Bazlama Kebabı, Beypazarı Kurusu, Ankara Simidi gibi lezzetler; yolu Ankara'ya düşen tüm ziyaretçilerin tadına bakmadan dönmemesi gereken lezzetlerdendir. Ankara'nın bu enfes lezzetlerine; Esenboğa Havalimanı içerisinde bütçenize dost Ankara Kiralık Araba Fiyatları sektöründe en iyi hizmeti veren Eco Oto Kiralama şirketi ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Verde Balık Restoran, L'avare, Trilye Restoran, Kebap 49, Timboo Cafe, Düveroğlu, Kumsal Lokantası, Peçenek Döner, Meşhur Özçelik Aspava, Kahyaoğlu Gözleme ve Kahvaltı Salonu, Liva Pastanesi Ankara'nın meşhur yeme-içme mekanlarındandır.

Ankara'da Konaklama Mekanları

Ankara'da merkezde bulunan; Hotel Kayra, Hotel Cinnah, Otel Evren, Verda Hotel, İsmira Otel Ankara, Ataköşk Hotel, Altınel Ankara Hotel&Convention Center, Tunalı Hotel ve Hotel 2000 işletmelerinden birini tercih ederek konforlu bir şekilde gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ankara Kiralık Araba Hizmetleri İle Augustus Tapınağı'na Nasıl Gidilir?

Augustus Tapınağı, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Altındağ ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 14 km uzaklıktadır.

Augustus Tapınağı gezinize, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Ankara Tunus Caddesi'nde bulunan Eco Oto Kiralama şirketinden faydalanacağınız en uygun fiyatlarla Ankara Kiralık Araba Fiyatları ve Ankara Avis hizmeti ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Eco Oto ve Filo Kiralama şirketi, profesyonel ekibi ile müşteri memnuniyetini ilk sırada bulundurması sebebiyle tercih edilen kurumsal Araç Kiralama Ankara firmaları arasında yerini almaktadır.

Ankara Esenboğa Araç Kiralama ve Rent A Car Ankara hizmetlerini Eco Oto Kiralama ile en konforlu şekilde elde etmek için rezervasyonlarınızı; ofislerimiz, www.ecootokiralama.com web sitemiz veya 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Müteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 8050

info@ecootokiralama.com