ANKARA'DA KÜLTÜRLERARSI BİR BULUŞMA: ETNOGRAFYA MÜZESİ

ANKARA'DA KÜLTÜRLERARSI BİR BULUŞMA: ETNOGRAFYA MÜZESİ

Ankara Etnografya Müzesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde ye almaktadır. Anıtkabir'in inşasının tamamlanmasıyla birlikte aynı zamanda açılmış olan bir müzedir.

Etnografya Müzesi, oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır ve birçok önemli tarihi kalıntı ve eseri barındırmaktadır.

Müze, ilk olarak arkeoloji müzesi olarak düşünülmüştür fakat daha sonra resim heykel müzesi olarak faaliyet vermesine karar verilmiştir. Şu anda ise birçok önemli tarihi kalıntıların bulunduğu Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağılamaktadır.

Müzede bulunan eserler arasında Selçuklu döneminden başlayarak günümüze kadar gelmiş olan çok sayıda eser yer almaktadır. Müze, pek çok kültüre ev sahipliği yapmaktadır.

Müze, 1930 yılında açılmıştır. Müze bünyesinde Anadolu'nun etnografik ve folklorik motifleri, sanat tarihi üzerine eserleri koruma altında tutan bir kütüphane yer almaktadır.

Ayrıca müzenin diğer bir özelliği ise Ulu Önder Mustafa Kemal'in vefatının ardından naaşının müze binasına alınarak 1953'te Anıtkabire nakledilmesine kadar (1930-1953) burada kalmış olmasıdır.

Etnografya Müzesi'nde Atatürk'ün naaşının tutulduğu bölüm, Ulu Önder'in anısına binaen sembolik bir kabir olarak sergilenmektedir.

Etnografya Müzesi; Türk kültürünü, tarihini yansıtan ve geçmişten günümüze kadar bir köprü kurarak ışık tutan önemli bir tarihi mirastır. Ankara Etnografya Müzesi; Türkiye Cumhuriyeti döneminde devlet tarafından faaliyete geçirilen ilk müze olma özelliğine sahiptir.

Müzede, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden toplanan; halk kıyafetleri, takunya, yatak örtüleri, süs eşyaları, ayakkabı çeşitleri, gelin kıyafetleri, çeşitli yörelere ait kadın ve erkek çorapları, oyalar, bohçalar, halı ve kilimler, Osmanlı'dan kalma savaş aletleri, oklar yaylar gibi sayısız eserler sergilenmektedir.

Etnografya Müzesi, 12 salondan oluşmaktadır: İlk salonda Türk kıyafetleri, 2. Salonda işleme eserler, 3. Salonda el dokumaları, 4. Salonda madeni eserler 5. Salonda sünnet odası, 6. Salonda Türk kahvesi, 7. Salonda cam ve çiniler, 8. Salonda silahlar, 9. Salonda el yazmaları, 10. Salonda ahşap eserler, 11. Salonda taş eserler, 12. Salonda takılar ziyaretçilere sergilenmektedir. Ankara'nın Etnografya Müzesi dahil tüm görülmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklerini; Esenboğa Havalimanı ve Tunus Caddesi'de hizmet vermekte olan Aylık Araç Kiralama Ankara firması Eco Oto Kiralama ile keşfedebilirsiniz.

Ankara'da Yeme İçme Mekanları Nelerdir ?

Birçok tarihi kültüre ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapan başkent Ankara; aynı zamanda Türkiye'nin en lezzetli yemeklerine de ev sahipliği yapan şehirlerden bir tanesidir. Özellikle İç Anadolu'nun kültürünü büyük ölçüde yansıtan Ankara'nın meşhur lezzetleri; Beypazarı Güveci, İnceğiz Çorbası, Tamtak Tiridi, Efelek Sarması, Ankara Tavası, Bazlama Kebabı, Beypazarı Kurusu ve Ankara Simidi gibi yöresel lezzetlerden oluşmaktadır. Ankara seyahatlerinizde gezinize lezzetli  kısa bir mola vermek isterseniz; Liva Pastanesi, Boğaziçi Lokantası, Efsane Profesör Sadık Usta, Meşhur Tavacı Recep Usta, Tarihi Mutfak Lokantası, Masabaşı Kebapçısı, Meşhur Özçelik Aspava, Verde Balık Restoran, L'avare, Trilye Restoran, Kebap 49, Timboo Cafe, Kahyaoğlu Gözleme ve Kahvaltı Salonu, Düveroğlu gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ankara'ya yolu düşen tüm ziyaretçilerin tadına bakmadan dönmedikleri bu lezzetleri siz de deneyimlemek isterseniz; Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde hizmet vermekte olan Aylık Araç Kiralama Ankara sektöründe öncü firma Eco Oto Kiralama'nın üstün kalite hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ankara seyahatlerinizde gezinize lezzetli  kısa bir mola vermek isterseniz; Liva Pastanesi, Boğaziçi Lokantası, Efsane Profesör Sadık Usta, Meşhur Tavacı Recep Usta, Tarihi Mutfak Lokantası, Masabaşı Kebapçısı, Meşhur Özçelik Aspava gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara'da Konaklama Mekanları

Ankara'da merkezde bulunan; Hotel Kayra, Hotel Cinnah, Otel Evren, Verda Hotel, İsmira Otel Ankara, Ataköşk Hotel, Altınel Ankara Hotel&Convention Center, Tunalı Hotel ve Hotel 2000 işletmelerinden birini tercih ederek konforlu bir şekilde gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir ?

Ankara Etnografya Müzesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Altındağ ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 14 km uzaklıktadır.

Etnografya Müzesi gezinize, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Ankara Tunus Caddesi'nde bulunan Ecocar Araç Kiralama şirketinden faydalanacağınız Aylık Araç Kiralama Ankara hizmeti ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Eco Oto Kiralama şirketi, profesyonel ekibi ile müşteri memnuniyetini ilk sırada bulundurması sebebiyle tercih edilen kurumsal Aylık Araç Kiralama Ankara firmaları arasında yerini almaktadır.

Ankara Esenboğa Araç Kiralama ve Rent A Car Ankara hizmetlerini Eco Oto Kiralama ile en konforlu şekilde elde etmek için rezervasyonlarınızı; ofislerimiz, www.ecootokiralama.com web sitemiz veya 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Müteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 8050

info@ecootokiralama.com