ANKARA PİRİNÇ HAN İLE TARİHE UZANAN BİR YOLCULUK

ANKARA PİRİNÇ HAN İLE TARİHE UZANAN BİR YOLCULUK

Pirinç Han, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunan bir handır. Han içerisinde günümüzde birçoğunu antikacıların oluşturduğu dükkanlar yer almaktadır.

Pirinç Han'ın tarihi hakkında net bir bilgi olmamasına rağmen; 1930'lu yıllarda içerisinde yer alan mescitle birlikte yıkıldığı ve daha sonra yerine bir ilkokul yapıldığı bilinmektedir. Pirinç Ham2ın günümüzdeki hali, eski ahşap bir konağın restore edilip hana dönüştürülmesi sonucu açılmıştır.

Pirinç Han, Ankara'nın ilk ahşap hanı olma özelliğini taşımaktadır. Han, 3 katlı ve bir avlulu bir yapıdır. Pirinç Han, 1985 yılında bir restorasyon geçirmiştir ve bu restorasyon esnasında hanın özgün mimari özellikleri korunmuş olup aslına uygun bir biçimde yenilenmiştir.

Pirin Han içerisinde 40 adet tarih kokan dükkanlar yer almaktadır. Antikalar, halılar, taş baskılar, kilimler, minyatürler, antika porselenler, bez işlemeler, gazlı-ispirtolu lambalar, ahşap mobilyalar ve bakır, gümüş, pirinç, cam eşyalar dükkanlarda bulunan satılık ürünlerdir.

Pirinç Han'ın giriş duvarında; ünlü Türk şairi Faruk Nafiz Çamlıbel'in Han Duvarları isimli şiiri yer almaktadır:

    Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı,

    Bir dakika araba yerinde durakladı.

    Neden sonra sarsıldı altımda demir yaylar,    

    Gözlerimin önünden geçti kervansaraylar...    

    Gidiyordum, gurbeti gönlümle duya duya,    

    Ulukışla yolundan Orta Anadolu'ya.    

    İlk sevgiye benzeyen ilk acı, ilk ayrılık!    

    Yüreğimin yaktığı ateşle hava ılık,    

    Gök sarı, toprak sarı, çıplak ağaçlar sarı...    

    Arkada zincirlenen yüksek Toros Dağları,    

    Önde uzun bir kışın soldurduğu etekler,    

    Sonra dönen, dönerken inleyen tekerlekler...    

    ..................................................

  Aradan yıllar geçti işte o günden beri    

  Ne zaman yolda bir han rastlasam irkilirim,    

  Çünkü sizde gizlenen dertleri ben bilirim.

  Ey köyleri hududa bağlayan yaşlı yollar,

 Dönmeyen yolculara ağlayan yaslı yollar!

 Ey garip çizgilerle dolu han duvarları,

 Ey hanların gönlümü sızlatan duvarları!..  

Ankara'da Yeme İçme Mekanları Nelerdir ?

Birçok tarihi kültüre ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapan bakent Ankara; aynı zamanda Türkiye'nin en lezzetli yemeklerine de ev sahipliği yapan şehirlerden bir tanesidir. Özellikle İç Anadolu'nun kültürünü büyük ölçüde yansıtan Ankara'nın meşhur lezzetleri; Beypazarı Güveci, İnceğiz Çorbası, Tamtak Tiridi, Efelek Sarması, Ankara Tavası, Bazlama Kebabı, Beypazarı Kurusu ve Ankara Simidi gibi yöresel lezzetlerden oluşmaktadır. Ankara seyahatlerinizde gezinize lezzetli  kısa bir mola vermek isterseniz; Liva Pastanesi, Boğaziçi Lokantası, Efsane Profesör Sadık Usta, Meşhur Tavacı Recep Usta, Tarihi Mutfak Lokantası, Masabaşı Kebapçısı, Meşhur Özçelik Aspava, Verde Balık Restoran, L'avare, Trilye Restoran, Kebap 49, Timboo Cafe, Kahyaoğlu Gözleme ve Kahvaltı Salonu, Düveroğlu gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ankara'ya yolu düşen tüm ziyaretçilerin tadına bakmadan dönmedikleri bu lezzetleri siz de deneyimlemek isterseniz; Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde hizmet vermekte olan Ankara Havalimanı Araç Kiralama sektöründe öncü firma Eco Oto Kiralama'nın üstün kalite hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ankara'da Konaklama Mekanları

Ankara'da merkezde bulunan; Hotel Kayra, Hotel Cinnah, Otel Evren, Verda Hotel, İsmira Otel Ankara, Ataköşk Hotel, Altınel Ankara Hotel&Convention Center, Tunalı Hotel ve Hotel 2000 işletmelerinden birini tercih ederek konforlu bir şekilde gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Ankara Hamamönü Nerededir Ve Nasıl Gidilir ?

Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde ve Ankara Tunus Caddesi üzerinde bulunan Ankara Havalimanı Araç Kiralama ve Ankara Rent A Car firmaları arasından, Eco Oto Kiralama şirketi  profesyonel ve deneyimli personelleri ile birlikte ilk günkü heyecanla siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir.

Ankara Hamamönü ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 27 km mesafededir.

Eco Oto Kiralama şirketi, Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde yer alan Avis ve Garenta gibi kurumsal şirketler arasında yerini almaktadır. Ankara Havalimanı Araç  Kiralama sektöründe müşteri memnuniyetini ön planda tutan Eco Oto Kiralama hizmeti geniş filo çeşitliliği, güler yüzlü personel karşılaması ve avantajlı fiyat seçenekleri ile Ankara Araç Kiralama, Rent A Car Ankara hizmetini sunmaktadır.

Ankara seyahatleriniz için Eco Oto Kiralama şirketinin Araç ve Filo Kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Uygun fiyat seçeneği ve her sınıfa uygun araç çeşitleri için Ankara Tunus Caddesi  veya Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde bulunan ofislerimizden, www.ecootokiralama.com internet adresimizden veya 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com