ANKARA ARAÇ KİRALAMA FİRMALARI

ANKARA ARAÇ KİRALAMA FİRMALARI

Hititler zamanından günümüze kadar ulaşmış olan Ankara Kalesi; Ankara ilinin tam ortasında, Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ankara Kalesi'ne ulaşım için Esenboğa Havalimanı içerisinde hizmet veren Ankara Araç Kiralama şirketi Eco Oto Kiralama'yı tercih edebilirsiniz.

Kaleden şehrin her tarafı gözlemlenebilmektedir ve oldukça stratejik bir noktadadır. Ankara Kalesi'nin ilk inşasına dair net bir bilgi yoktur. Askeri amaçla kullanılan Ankara Kalesi; Osmanlı, Selçuklular, Hititler, Romalılar ve Galatlar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bazı kaynaklarda Ankara Kalesi'nin M.Ö. 7. yüzyılda Frig Kralı Midas'ın emri üzerine Ankara şehrinin kurulması esnasında yapıldığı geçmektedir.

Evliya Çelebi'nin ( 1611-1685 yılları arasında yaşamıştır.) ifadelerine göre Ankara Kalesi, 4 kat beyaz taştan yapılmış ve oldukça sağlam bir yapıya sahip bir kaledir. 3 kat sur ile çevrelenmiştir. İç ve dış kale olmak üzere iki ayrı yapıda inşa edilmiştir ve bu iki yapı, şehri kalp şeklinde çevreleyen bir yapıydı. İç kale adı verilen bölümün çevresi kayalıklarla kaplıdır ve bu kayalıklar, tırmanıp kaleye ulaşmayı oldukça zorlaştırmaktadır. Bu bölümde çeşitli silahlar, toplar, 600'e yakın ev ve cephane yer almaktadır. Dağın eteklerinde çevrelenen dış kale denilen dış surlar ile de kentin güvenliği sağlanmaktadır.   

İç Kale ile Tarihi Bir Yolculuk

İç kale'nin en yüksek tepesine "Akkale" adı verilmektedir. İç kale Ankara taşından yapılmıştır ve iki büyük kapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri dış kapı; diğeri ise hisar kapısı adını taşımaktadır. Kapı üzerinde ayrıca bir de kitabe bulunmaktadır. Bu kitabe İlhanlılar'a aittir. Kuzeybatı kısmında ise Selçukluların yaptırdığını işaret eden bir de yazı yer almaktadır.

Üst kesimlerinin büyük ölçüde zarar görmesine rağmen İç kale, bozulmadan günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Atatürk'ün emri ile 1921 yılında Eti Müzesi haline getirilmiştir. Daha sonra bu müze genişletilerek Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. 1948 yılından itibaren ise bu kısım, depo olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Ankara Kalesi dışarıdan görünümüne göre daha büyük olan bir kaledir. Yüksekliği 110 metredir. Dış kalenin ortalama 20'ye yakın kulesi vardır. Dış kale, en eski Ankara şehrini çevrelemektedir.

Ankara Kalesi'nde iki ya da üç katlı ahşap, kerpiç veya tuğladan evler ve yapılar inşa edilmiştir.

Bölgeye hakim olan yüksek bir tepe üzerinde büyüleyici bir manzara sunan Ankara Kalesi, her yıl pek çok çeşitli festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Aaraç Kiralama ile Ankara'da Yeme - İçme Mekanları Nelerdir ?

Ülkemizin en kalabalık ve aynı zamanda da başkenti olan Ankara; tarihi, doğa ve kültürel pek çok özelliğinin yanı sıra kendine has lezzetleriyle de ön plana çıkmaktadır. Beypazarı Kurusu, Ankara Simidi, Çubuk Turşu, Ankara Balı, İnceğiz Çorbası, Ankara Tava, Beypazarı Güveci, Tamtak Tiridi, Entekke Böreği, Yemlik Cacığı, Efelek Sarması, Bazlama Kebabı, Şibit Tatlısı, Mamak Kurabiyesi gibi lezzetler Ankara ziyaretlerinizden tadına bakmadan dönmemeniz gereken yöresel lezzetlerdendir. Bu lezzetlerin tadına bakmak isterseniz Ankara Araç Kiralama şirketi olan Eco Oto Kiralama'dan kiralayacağınız konforlu aracınızla birlikte; Liva Pastanesi, Boğaziçi Lokantası, Efsane Profesör Sadık Usta, Tarihi Mutfak Lokantası, Mezzaluna, Masabaşı Kebapçısı, Meşhur Özçelik Aspava, Çiftlik Cafe&Kokoreç gibi işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Ankara'da Konaklama Mekanları Nelerdir?

Tarihi dokusu ve doğasıyla gezmeye doyamayacağınız Başkent Ankara seyahatinizi, rahat, konforlu ve avantajlı fiyatlarla gün sonunda tamamlayabilmeniz için bölgedeki konaklama mekanlarını tercih edebilirsiniz. Verda Hotel, Hotel İçkale Ankara, Cadence Design Hotel, Hotel Cinnah gibi işletmeler size en iyi konaklama hizmetini sunacaktır.

Ankara Araç Kiralama ile Ankara Kalesi'ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde ve Ankara Tunus Caddesi üzerinde bulunan Esenboğa Araç Kiralama firmaları arasından, Eco Oto Kiralama şirketi  profesyonel ve deneyimli personelleri ile birlikte ilk günkü heyecanla siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir.

Ankara Kalesi ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 26 km mesafededir.

Eco Oto Kiralama şirketi, Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde yer alan Avis ve Garenta gibi kurumsal şirketler arasında yerini almaktadır. Ankara Araç ve Filo Kiralama sektöründe müşteri memnuniyetini ön planda tutan Eco Oto Kiralama hizmeti geniş filo çeşitliliği, güler yüzlü personel karşılaması ve avantajlı fiyat seçenekleri ile Ankara Araç Kiralama ve Rent A Car Ankara hizmetini sunmaktadır.

Ankara seyahatleriniz için Eco Oto Kiralama şirketinin araç ve filo Kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Uygun fiyat seçeneği ve her sınıfa uygun araç çeşitleri için Ankara Tunus Caddesi  veya Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde bulunan ofislerimizden, www.ecootokiralama.com internet adersimizden veya 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com