ANADOLU'YA IŞIK TUTAN ANKARA GORDİON ANTİK KENTİ

ANADOLU'YA IŞIK TUTAN ANKARA GORDİON ANTİK KENTİ

Frig Kralı Gordios'un M.Ö.800'lü yıllarda başkent haline getirdiği Gordion Antik Kenti Ankara'nın Polatlı ilçesinde yer almaktadır.

Irmak ve suyun bolluğu, çevresinin kuru tarım ve hayvancılığa uygun bir arazi olmasından dolayı Friglere çekici gelmiştir. Arkeolojik bulgulara göre Frigler, bu bölgeye M.Ö.12. yüzyılın sonları gibi erken bir tarihte ve Hititlerin yıkılması sonucu gelmişlerdir.

Kazılarda elde edilen bulgulara göre en erken Frig yerleşim yerleri günlük hayata dair malzemeler içeren küçük bir köy yapısına sahiptir ve Frig Uygarlığı yaşam tarzını yansıtmaktadır. Evlerden oluşan bu küçük köy, M.Ö.9. yüzyılda ise büyük bir dönüşüm gerçekleştirerek yerleşim, muazzam surlarla çevrili bir kale haline gelmiştir. Günümüzde kentten geriye kalan sadece temelleri kalmış olan evlerdir. 

Kral Midas Tümülüs'ü İle Mitolojik bir Serüven

Gordion Antik Kenti'ni daha da önemli kılan şey ise sahip olduğu tümülüslerdir. Gordion Antik Kenti'nde görülen irili ufaklı tepecikler, tümülüs adı verilen mezarlardan dolayı oluşmuşlardır. Soylular ve Frig Krallarının gömülü olduğu Tümülüs isimli bu anıt mezarlardan bölgede 128 adet bulunmaktadır.

Bu tümülüslerin içerisinde en büyük olanı ise; mitolojide dokunduğu her şeyi anında altına dönüştürdüğüne inanılan ve eşek kulaklı olarak bilinen Kral Midas'ın tümülüsüdür. Gordion Müzesi'nin tam karşısında yer alan bu tümülüs, 55 metre yüksekliğinde ve 300 metre genişliğindedir. Bu özelliği sebebiyle Kral Midas Tümülüs'ü dünyanın 2. büyük tümülüsü olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca bu tümülüsün binlerce yıllık ardıç tomruklarıyla desteklenen çam ağacından yapılmış olan ahşap mezar odası, dünyada tek olma özelliğini de taşımaktadır.

Bölgede yapılan kazılar esnasında ortaya çıkan ve Kral Midas'a ait olduğu düşünülen  kemikler, fibulalar, bakır ve tunç kaplara ulaşılmıştır. Bilim insanlarına göre bu bulgular, Kral Midas’ın mezar odasında son bir yemek yendiğine ve menünün içinde kırmızı et ve mercimek bulunan acı baharatlı türlü, bal ve bira ile kaynatılmış üzüm veya şaraptan oluştuğuna yönelik kalıntılar olduğunu göstermektedir.

Gordion Antik Kenti'ne gelindiğinde, Anadolu tarihine ışık tutan Gordion Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Gordion Müzesi'nde 750 tarihi eser sergilenmektedir. Tunç Devri'ne ait çanak çömlekler müzede sergilenen en eski eserlerdir. Ayrıca müzede 9. Yüzyılda yapıldığı düşünülen dünyanın en eski çakıl taşı mozaikleri de sergilenmektedir.

Gordion Antik Kenti'nin ziyaret saatleri yaz aylarında sabah 10.00 ve akşam 16.30 arasındadır. Kış aylarında ise ziyaretler, sabah 08.30 ile akşam 17.00 arasında gerçekleştirilmektedir.

Ankara'da Yeme İçme Mekanları Nelerdir?

Başkent Ankara; yalnızca bürokrasinin yer aldığı, soğuk ve betonlarla çevrili olan bir şehir değildir. Aynı zamanda pek çok tarihi yapı ve doğal güzelliği de içerisinde barındırmaktadır. Bu tarihi miraslardan biri olan Gordion Antik Kenti, Ankara seyahatlerinde ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden bir tanesidir. Gordion Antik Kenti'ne yapacağınız geziniz esnasında, Ankara'nın İç Anadolu kültürünü yansıtan yöresel lezzetlerinin de tadına bakmadan dönmemeniz gerekir. Bu birbirinden leziz yemeklerin tadına; Liva Pastanesi, Boğaziçi Lokantası, Efsane Profesör Sadık Usta, Tarihi Mutfak Lokantası, Mezzaluna, Meşhur Özçelik Aspava gibi işletmeleri tercih edebilirsiniz. Bu işletmelere, Ankara Araç Kiralama Fiyatları bakımından en avantajlı fiyat seçeneklerini sunan Eco Oto Kiralama şirketi ile kolayca erişebilirsiniz.  

Ankara'da Konaklama Nasıl Yapılır ?

 Ankara'da yapacağınız tarihi ve doğa gezilerinizde gün sonunda yorgunluğunuzu atıp konforlu bir şekilde dinlenebileceğiniz konaklama imkanlarına bölgede bulunan konaklama hizmetlerinden faydalanarak ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında; JW Marriott Hotel Ankara, Sheraton Ankara Hotel&Convention Center, Ankara HiltonSA, Ataköşk Hotel, Radisson Blu Hotel ve Altınel Ankara Hotel&Convention Center işletmelerinden birini tercih ederek konforlu bir şekilde gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Günlük Araç Kiralama Ankara Şirketleri İle Gordion Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

4 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Gordion Antik Kenti, Ankara ilinde Polatlı ilçesi sınırlarında bulunan Yassıhöyük Köyü'nde yer almaktadır. Ankara merkezine 94, Polatlı ilçesine ise 29 km uzaklıktadır.

Gordion Antik Kenti gezinize, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Ankara Tunus Caddesi'nde bulunan Eco Oto Kiralama şirketinden faydalanacağınız Ankara Araç Kiralama Fiyatları ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Eco Oto Kiralama şirketi, profesyonel ekibi ile müşteri memnuniyetini ilk sırada bulundurması sebebiyle tercih edilen kurumsal Araç Kiralama Ankara firmaları arasında yerini almaktadır.

En avantajlı Ankara Araç Kiralama Fiyatları ve Rent A car Ankara hizmetlerini Eco Oto Kiralama ile en konforlu şekilde elde etmek için rezervasyonlarınızı; ofislerimiz, web sitemiz veya 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com