İZMİR'DE ZEYTİNYAĞI KÜLTÜRÜNÜN KEŞFİ: KLAZOMENAİ ANTİK KENTİ

İZMİR'DE ZEYTİNYAĞI KÜLTÜRÜNÜN KEŞFİ: KLAZOMENAİ ANTİK KENTİ

Arac Kirala İzmir hizmetleriyle ulaşım sağlayabileceğiniz Klazomenai Antik Kenti, İzmir ilinin Urla ilçesinde yer almaktadır. 12 İon Kenti'nden bir tanesidir.

Klazomenai Antik Kenti'nin tarihi, M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Demir Çağı'ndan itibaren süregelen bir yerleşime sahip olduğu düşünülmektedir. Klazomenai Antik Kenti, M.Ö. 546 yılında 25 yıl kadar terk edilmiştir ve daha sonra yeni bir yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Antik Kent, M.Ö. 7. yüzyılda dış tehditler almaya başlamıştır ve bundan dolayı da etrafı surlarla çevrilmiştir.

Klazomenai Antik Kenti, M.Ö. 525 yılında yeniden yapılanmaya başlamıştır. Kent, kısa sürede zenginleşmiştir ve kente geçici yapılar yerine daha kalıcı yapılar inşa edilmiştir. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucuna göre, M.Ö. 6. yüzyılın sonlarında kent, endüstriyel bakımdan çok ciddi bir yol kat etmiştir. Özellikle zeytin üreticiliği ve zeytinyağı üretiminde çok ileri bir seviyeye gelinmiştir.

Arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Klazomenai Antik Kenti'nde bulunan yapılar oldukça dikkat çekmiştir. Bu evler, özellikle Ege kentlerinde rastlanılan ev tipleridir. Ayrıca kazı çalışmalarında, Orta Tunç Çağı'na dayanan tek mekanlı evler, pek çok sayıda fırın ve ocak yerleri tespit edilmiştir.

Klazomenai Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen en önemli bulgu; M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen zeytinyağı işliğinin bulunmasıdır. Ege'de yabani zeytinlerin ne zaman ıslah edildiği kesin olarak bilinmemektedir. Fakat 2500 yıl önce bu kentte zeytinyağı üretimi için bir alet yapılmıştır ve kentin ekonomik açıdan zenginliğe bu sayede ulaştığı düşünülmektedir.

Klazomenai Antik Kenti'nde; kayaya oyulmuş ve 15 farklı işleve sahip olan 15 çukurlu bir işliğe ulaşılmıştır. Klazomenai'deki bu zeytinyağı işliğinin kazısı tamamlanmıştır. Bu zeytinyağı işliği, dünyada bugün de kullanılan teknolojinin 2600 yıl önce ilk defa bu kentte geliştirildiğini kanıtlamaktadır.

Arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan Klazomenai'ye özgü kuşak süslemeli amphoralar, zeytinyağı ve şarapların depolanma ve taşınması sırasında kullanılmıştır. Bu da, M.Ö. 6. yüzyılda kentin dış ticaretinin gelişmiş olduğunu göstermektedir. İzmir’in bu antik kentinde siz de tarihi ve kültürel bir yolculuk yapmak isterseniz; Arac Kirala İzmir hizmeti Eco Oto Kiralama’dan rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.   

İzmir'de Yeme İçme Mekanları Nelerdir?

İzmir seyahatlerinizde gezinize kısa bir mola verip İzmir'in meşhur lezzetlerini tatmak isterseniz; Kordon Yengeç Restaurant, Adabeyi Balık Restaurant, Tarihi Asansör Restaurant, Alsancak Dostlar Fırını ve Çelebi Unlu Mamüller gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Arac Kirala İzmir ile Ulaşacağınız İzmir'de Konaklama İmkanları Nelerdir?

İzmir'in tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Kordon Hotel Pasaport, Volley İzmir, Baylan Basmane ve İsmira işletmeleri İzmir gezinizde sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

Arac Kirala İzmir Hizmeti ile Klazomenai Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Klazomenai Antik Kenti, İzmir ilinin Urla ilçesinde yer almaktadır. Urla ile Adnan Menderes Havalimanı arası 45 km mesafededir.

Klazomenai Antik Kenti 'e ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda bulunan Ecocar Arac Kirala İzmir hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz veya transfer hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Andan Menderes Havalimanı içerisinde hizmet veren Ecocar Araç Kiralama şirketi, Arac Kirala İzmir ve Rent A Car İzmir firmaları arasında tercih edilmektedir.

İzmir Araç ve Filo Kiralama sektöründe müşteri memnuniyetini ön planda tutan Ecocar Oto Kiralama hizmeti geniş Filo çeşitliliği, güler yüzlü personel karşılaması ve avantajlı fiyat seçenekleri ile İzmir Araç Kiralama, Rent A Car İzmir hizmetini sunmaktadır.

Ecocar Araç Kiralama hizmeti, şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ve tarih turizmini keşfetmenize olanak sağlar. www.ecocar.com.tr

Müşteri Hizmetleri 7/24;                                

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com