İZMİR'DE ANTİK BİR KENT: AGORA ANTİK KENTİ

İZMİR'DE ANTİK BİR KENT: AGORA ANTİK KENTİ

İzmir Havalimanı Rent A Car ile ulaşım sağlayacağınız Agora Antik Kenti, İzmir ilinin Konak ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 4. yüzyılda Smyrna Antik Kenti'nin taşınmış olduğu yerde bulunmaktadır.

Agora, Grekçe bir kelimedir ve kent meydanı, çarşı-pazar yeri anlamına gelmektedir. İzmir Agora Antik Kenti, Hellenistik dönemde kurulmuş olan bir antik kenttir. Agora Antik Kenti'nde bulunan pek çok tarihi eser, M.S. 178 yılında oluşan bir depremden sonra İmparator tarafından inşa ettirilen eserlerdir. 

Agora Antik Kenti, dikdörtgen bir yapıda inşa edilmiştir. Orta kısmında, fazlaca geniş bir avlu bulunmaktadır. Çevresinde ise sütunlu galeriler yer almaktadır. Agora Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda kuzey ve güney kısmında bulunan stoalar (Antik Yunanistan mimarisinde bir sokak ya da agoranın yanında yer alan, üstü kapalı, sütunlu galeriler) ortaya çıkarılmıştır. Bu stoalar, bodrum katının üst kısmında yer almaktadır. Kuzey kısmındaki stoa ise bazilika tarzında inşa edilmiştir. Bazilikalar, orta kısımdan geniş ve yüksekte; yan kısımları dar ve alçak olan paralel dizilmiş uzun koridorlardır. Agora Antik Kenti içerisinde bulunan bazilika, dikdörtgen yapıdadır. Ve bu bazilika, bilinen ve günümüze kadar gelmiş olan en büyük bazilika olma özelliğini göstermektedir. Bu nedenle de Agora Antik Kenti'nin gezilecek önemli yerlerinden bir tanesidir.

Agora Antik Kenti'nde gezilmesi gereken diğer önemli yerler ise; Faustina Kapısı ve Antik Cadde'dir. Burada Roma dönemine ait duvar yazıları ve resimleri de bulunmaktadır.

Agora Antik Kenti, giriş ücreti karşılığında; haftanın her günü sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İzmir’deki tüm mekanlara Adnan Menderes Havalimanı içerisinde hizmet veren İzmir Havalimanı Rent A Car şirketi Eco Oto Kiralama ile kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir Havalimanı Rent A Car ile Ulaşacağınız İzmir'de Yeme İçme Mekanları Nelerdir?

İzmir seyahatlerinizde gezinize kısa bir mola verip İzmir'in meşhur lezzetlerini tatmak isterseniz; Kordon Yengeç Restaurant, Adabeyi Balık Restaurant, Tarihi Asansör Restaurant, Alsancak Dostlar Fırını ve Çelebi Unlu Mamüller gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir'de Konaklama İmkanları Nelerdir?

İzmir'in tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Kordon Hotel Pasaport, Volley İzmir, Baylan Basmane ve İsmira işletmeleri İzmir gezinizde sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

İzmir Agora Antik Kenti ile Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir Agora Antik Kenti, İzmir ilinin Konak ilçesinde yer almaktadır. Konak ile Adnan Menderes Havalimanı arası 15 km mesafededir.

İzmir Agora Antik Kenti'ne ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda bulunan Ecocar İzmir Havalimanı Rent A Car hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz veya transfer hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Andan Menderes Havalimanı içerisinde hizmet veren Ecocar Araç Kiralama şirketi, İzmir Araç Kiralama ve Rent A Car İzmir firmaları arasında tercih edilmektedir.

İzmir Araç ve Filo Kiralama sektöründe müşteri memnuniyetini ön planda tutan Ecocar Oto Kiralama hizmeti geniş Filo çeşitliliği, güler yüzlü personel karşılaması ve avantajlı fiyat seçenekleri ile İzmir Havalimanı Rent A CarRent A Car İzmir hizmetini sunmaktadır.

Ecocar Araç Kiralama hizmeti, şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ve tarih turizmini keşfetmenize olanak sağlar. www.ecocar.com.tr

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com