4000 YILLIK TEOS ANTİK KENTİ

4000 YILLIK TEOS ANTİK KENTİ

İzmir Oto Kiralama ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Teos Antik Kenti, İzmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık mahallesinde yer almaktadır. Teos antik bir liman kentidir. Teos Antik Kenti'nin kuruluşu hakkındaki bilgilere bakıldığında bölgenin, M.Ö. 6. Yüzyılda ciddi bir ticaret merkezi olduğu ve geçmişinin Antik Mısır'a kadar dayandığı görülmektedir.  Küçük bir yarımada üzerine kurularak gelişen bir kenttir. Teos Antik Kenti, sahip olduğu coğrafi konumu itibariyle büyük bir ticari öneme sahiptir.

Teos Antik Kenti'nin tarihi 13 yüzyıl önceye dayanmaktadır ve Helenistik döneme ait en değerli eserlerden biri olan Dionysos Tapınağı da bu bölgede yer almaktadır. Teos Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen çok değerli kalıntıları mevcuttur bu değerlerin de ortaya çıkarılması için çalışmalar devam etmektedir.

Teos Antik Kenti; mermerleri, tarihi eserleri ve kalıntıları ile ziyaretçilerini 4000 yıl öncesine götürmektedir. Teos Antik Kenti'nde ünlü sanatçılar yaşamıştır. M.Ö. 3.yüzyılda müzisyen, tiyatrocu ve şairlerden oluşan Dionysos Sanatçılar Birliği, Teos Antik Kenti'nde kurulmuştur. İzmir’deki tüm mekanlara Adnan Menderes Havalimanı içerisinde hizmet veren İzmir Oto Kiralama şirketi Eco Oto Kiralama ile kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir Oto Kiralama ile Ulaşacağınız Teos Antik Kenti'nde Görülmesi Gereken Yerler

1- Dionysos Tapınağı

Dionysos Tapınağı, Anadolu'da bulunan en büyük tapınak olarak bilinmektedir. 3 bölümlü olarak inşa edilmiştir.

2- Odeon

Dionysos Tapınağı'nın doğusunda yer almaktadır. Teos Antik Kenti'ndeki en iyi korunmuş yapılardan bir tanesidir. Antik dönemlerde meclisin toplandığı yer olarak bilinmektedir.

3- Agora Tapınağı

Tanrıça Apollonis'e adanan bir tapınaktır. Klasik Yunan Çağı'nda; bir sitenin yönetim, siyasal ve ticaret işlerini görüşmek üzere yurttaşların toplandığı kent alanı olarak bilinen Agora'nın içerisinde yer alan bir tapınaktır. İlk kez 1924'te Fransızlar tarafından yapılan çalışmalarda meydana çıkmıştır.

4- Tiyatro

Tepe yamacına inşa edilen antik tiyatrodur. Sahne binasına ait blokların oldukça iyi durumda olmasına rağmen seyircilerin oturduğu kısım tamamen yıkıntı halindedir. Bu alanda bir heykel kaidesi (heykelin üzerine yerleştirildiği altlık) bulunmaktadır. Bu kaidenin üzerinde yer alan yazılar; arkeologlara, kentin kurucusu hakkında önemli bilgiler vermektedir.

5- Karagöl Antik Mermer Ocağı

Sığacık mahallesi, Karagöl mevkiinde bulunan antik taş ocağıdır. 100 metrelik bir göl ve bu göl çevresindeki geniş bir alanı kaplamaktadır. Roma'daki birçok önemli yapıtın inşasında Teos mermeri kullanılmıştır.

6- Antik Güney Limanı

Teos, bir liman kenti olarak gelişmiştir ve deniz ticaretinde öncü konuma ulaşmıştır. Kuzey ve güney olmak üzere iki limandan oluşmaktadır. Fakat kuzey limandan günümüze herhangi bir kalıntı ulaşmamıştır. Güney limanı ise Anadolu sahillerindeki en iyi korunmuş limanlar arasında yer almaktadır.

Roma döneminden günümüze kadar ulaşan liman, ziyaretçilerini geçmişe götürmektedir.

4000 yıllık tarihi dokusuyla Teos Antik Kenti, ziyaretçilerine geçmişin kapılarını aralayarak İzmir'de görülmesi gereken önemli turizm merkezlerinden biri olmuştur.

İzmir'de Yeme İçme Mekanları Nelerdir?

İzmir seyahatlerinizde gezinize kısa bir mola verip İzmir'in meşhur lezzetlerini tatmak isterseniz; Kordon Yengeç Restaurant, Adabeyi Balık Restaurant, Tarihi Asansör Restaurant, Alsancak Dostlar Fırını ve Çelebi Unlu Mamüller gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir'de Konaklama Mekanları

İzmir'in tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Reges A Luxury Collection Resort&Spa, Kordon Hotel Pasaport, Wyndham Grand İzmir Özdilek, Ramada Encore İzmir, Hotel Swissotel Büyük Efes İzmir ve Double Tree by Hilton Hotel İzmir Airport, Volley İzmir, Baylan Basmane ve İsmira işletmeleri İzmir gezinizde sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

İzmir Oto Kiralama Hizmeti ile Teos Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir'in simgelerinden biri olan Teos Antik Kenti, Seferihisar ilçesinde bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Seferihisar arası 54 km mesafededir.

İzmir'e gelen ziyaretçilerin görmek istediği Teos Antik Kenti'ne ulaşımı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda bulunan Ecocar İzmir Oto Kiralama hizmeti ile gerçekleştirebilirsiniz veya transfer hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

İzmir Sığacık ile Adnan Menderes Havalimanı arası 60 km mesafededir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar'da bulunan Ecocar Araç Kiralama İzmir şirketi müşteri memnuniyeti odaklı hizmetiyle size en konforlu İzmir seyahati fırsatını sunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan İzmir Rent A Car, İzmir Oto Kiralama ve Avis ihtiyacınızı Ecocar Araç Kiralama ile edineceğiniz hizmetle avantajlı fiyat seçenekleri ve üstün kalite anlayışıyla giderebilirsiniz. www.ecocar.com.tr

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecootokiralama.com