AKÇAABAT'IN TARİHİ VİTRİNİ: ORTAMAHALLE

AKÇAABAT'IN TARİHİ VİTRİNİ: ORTAMAHALLE

Trabzon'un ikinci büyük ilçesi olan Akçaabat, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli yerleşim

yerlerinden biridir.

Akçaabat, coğrafi özellikleri bakımından Karadeniz Bölgesi'nin özelliklerini taşısa da yazları sıcak ve kurak; kışları ise ılıman olmasından dolayı Akdeniz iklimi özelliğini göstermektedir. Bundan dolayı Akçaabat'ta zeytin, tütün, narenciye, çilek, kivi, gibi meyvelerin yetiştiriciliği yapılmaktadır.

1998 tarihinde kentsel sit alanı olarak ilan edilen Ortamahalle, Akçaabat'ın yaşayan tarihi mirasıdır. Ortamahalle, 19. yüzyıl Osmanlı döneminin mimari özelliklerini sergileyen evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, merdivenleri, duvarları ve çeşmeleriyle tarihi karakterini günümüze kadar aktarabilmiş nadir bölgelerden biridir.

Ortamahalle'nin tarihi sokaklarında gezinirken sizi sevecen gözlerle bakınan Orta Mahalleliler ile hoş kokularını burnunuza çalan güller, karanfiller, ortancalar ve meyve ağaçları karşılamaktadır.

Roma ve Bizans gibi farklı medeniyetlerin de izlerini taşıyan Ortamahalle Osmanlı konut mimarisinin tipik özelliklerini yansıtmaktadır. 120 tarihi evi ve restore edilen 8 konağıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı halindedir.

Ortamahalle'nin değerlerinden biri; geleneksel Ortamahalle evleridir. Bu evler; genellikle 2 veya 3 katlı, birbirine paralel ve manzaraya konumlandırılmışlardır. Evlerin planı genellikle iç sofalı plan tipindedir. Sofalar manzaraya açılmaktadır. Evlerin alt katında yaşama mekanları, kiler, depo, servis alanları; üst katında ise yatak odaları yer almaktadır. Bölgenin ormanlıklarından kolayca temin edilebilen ahşap, evlerin mimarisinin ana malzemesini oluşturmuştur.

Ortamahalle'deki sit alanı içerisinde anıtsal mimarlık ve tarihi kültürlerin seçkin ürünlerinden olan St. Michael Kilisesi ve Şapel yer almaktadır. St. Michael Kilisesi'nin Bizans Dönemi sonunda 12.- 13. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Bir dönem Rumlar tarafından kullanılan bu kilise, 1846 yılında onarılmış ve bölge halkı tarafından ev olarak kullanılmıştır. Yıllar boyunca halk, kiliseyi yapıya zarar vermeden ev olarak kullanmış ve tahrip olmasını bir nebze de olsa engellemiştir.

Akçaabat Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Kilise; içerisinde hem arkeolojik hem de etnografik eserleri barındıran Ortamahalle Müzesi haline getirilerek turizme kazandırılmıştır.

Ortamahalle'de bulunan bir diğer tarihi yapı ise Fevzipaşa İlkokulu'dur. St. Michael Kilisesi'ne bağlı olarak yapılan Kilise Okulu, 1893 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde halen ilkokul olarak kullanılmaktadır.

Bölgede konaklama, yöre ürünlerinin tanıtımı, yöresel lezzetleri tatma ve foto safari gibi farklı alternatifler de yer almaktadır.

Ortamahalle, konuklarına tabiat ile iç içe vakit geçirme fırsatını sunmaktadır. Dizi- film yapımcılarının, yöre sanatçılarının ve yerli - yabancı turistlerin ilk adreslerinden olan tarihi Ortamahalle, uzaktan bakıldığında adeta bir yağlı boya tabloyu andırmaktadır.

Ortamahalle'de Yeme - İçme, Konaklama Ve Sanatsal Faaliyetler

Akçaabat denilince elbette ki akla ilk gelen şeylerden bir tanesi, meşhur Akçaabat Horonu'dur. UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne alınan Akçaabat Horonu; figürleri ve yapılması zor hareketleri ile kültürel miras konumunda koruma altına alınmıştır.

Kültür, sanat ve turizmde ön plana çıkan Akçaabat Ortamahalle'de turizme kazandırılan yeme, içme, konaklama, oturma alanları ve hediyelik eşyaların satıldığı pek çok mekan bulunmaktadır. Bunlar arasında Mehmet Efendi Konağı, Konaoğlu Konağı, Lermioğlu Konağı ve Timurciler Konağı tarihi Ortamahalle evleri mimarisindeki orijinal konaklardan olup aslına uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırılmıştır.

Ortamahalle Seyir Terası, Fi Cafe&Restaurant, Saray Köfte ( Akçaabat Köfte ) Balık Restaurant, Marina Restaurant, Akçaabat Körfez Restaurant gibi işletmeler ise bölgede bulunan diğer yeme- içme mekanları arasında hizmet vermektedir.

Ünlü tiyatro oyuncusu Erol Günaydın'ın 1933 yılında doğduğu ev de Ortamahalle'de bulunmaktadır.

Akçaabat Belediyesi tarafından Akçaabat sahilinde Erol Günaydın sanat merkezi inşa edilmiştir.

Akçaabat Ortamahalle Nerededir Ve Nasıl Gidilir ?

Trabzon'un ikinci büyük ilçesi olan ve pek çok tarihsel, kültürel mirasa ev sahipliği yapan Akçaabat ile Trabzon Havalimanı arası 15 km uzaklıktadır.

Akçaabat ilçesine ulaşım, trabzon araç kiralama hizmeti ile oldukça rahat ve kolay sağlanmaktadır. Trabzon Havalimanı  içerisindeki Trabzon  Araç  Kiralama ve Rent   A   Car   Trabzon   firmaları arasında Ecocar Araç Kiralama şirketinin Ecocar Filo ve Araç Kiralama hizmeti tercih edilmektedir.

Ecocar Araç Kiralama şirketinin güvenilir ve konforlu araçları; seyahatlerinizde Avis, Enterprise, Europcar, Budget ve Cande Rent A Car hizmetleri sunarak Trabzon Araç Kiralama sektörü içerisindeki kurumsal firmaların arasına ismini yazdırmış bulunmaktadır.

Müşteri Hizmetleri 7/24;

0850 307 0850

info@ecocar.com.tr